Komunikaty PR

Podniebne loty - pomysł na aranżację małego wnętrza

2023-01-19  |  10:00

Historyczna kamienica z początku XX wieku, niskie sufity i niewielki metraż – to esencja wyzwań, przed jakimi stanęli projektanci pracowni KODO. Efekt aranżacji tego dwupokojowego mieszkania na poddaszu, zlokalizowanego na wrocławskim Przedmieściu Oławskim, to dowód na to, że nawet pozornie nieustawną przestrzeń można urządzić w sposób funkcjonalny i niebanalny wizualnie.

Głównym, a zarazem jedynym lokatorem mieszkania jest osoba, która często pracuje w domu – ten aspekt stał się priorytetem we wprowadzonych zmianach aranżacyjnych i rozwiązaniach konstrukcyjnych. Wąska, lecz bardzo funkcjonalna kuchnia, przestrzeń dzienna łącząca salon i jadalnię oraz niewielka sypialnia i łazienka przeszły rewolucyjną metamorfozę, która ujawniła uroki lokalu, ukryte wcześniej pod warstwami wieloletniego wykończenia.

Podstawą przeprowadzonych prac była rewizja tego, co niewidoczne – instalacji elektrycznej, grzewczej i wodno-kanalizacyjnej, a kolejnym krokiem – opracowanie zmian funkcjonalnych. W tym zakresie największą metamorfozę przeszła łazienka, w której wannę zastąpiono strefą prysznicową typu walk-in. Całkowicie zmieniono układ i wyposażenie, dodano szafki. Przestronne miejsce do przechowywania wygospodarowano również dzięki pojemnej zabudowie kuchennej czy meblom w salonie, w których zainstalowano pralkę i suszarkę. Salon to także przestrzeń do pracy, płynnie przechodząca w strefę relaksu.

Ostatni krok i zwieńczenie aranżacji stanowią elementy wykończenia i wyposażenia oraz wizualne aspekty ich wyboru. Założeniem było w tym przypadku dostosowanie wnętrza do historycznego charakteru budynku – stąd m.in. drewniana podłoga w jodełkę, odkryte oryginalne cegły na ścianach, sztukateria przy suficie czy klasyczne meble. Klimat w stylu retro podbija ciepła kolorystyka, skomponowana z bieli, szarości i brązów, uzupełniona drobnymi akcentami kolorystycznymi w postaci tekstyliów oraz zieleni roślin doniczkowych.

Metryczka:

Lokalizacja: Wrocław, Przedmieście Oławskie

Powierzchnia mieszkania: 44,5 m²

Poziom: poddasze

Pomieszczenia: salon z wydzielonym home office, kuchnia, łazienka, sypialnia

Przeznaczenie: dla jednej osoby

Wyzwania:

Mieszkanie znajduje się w historycznej kamienicy z początku XX wieku. Jest to poddasze o bardzo niskiej wysokości, co razem z niedużą powierzchnią stanowiło wyzwanie przy projektowaniu. Mieszkanie przeznaczone jest dla jednej osoby, która dość często pracuje z domu, stąd należało wydzielić w salonie strefę do pracy.

Prace rozpoczęły się od rozbiórki, która odkryła wiele warstw wykończenia wykonywanego przez poprzednich właścicieli. Największa praca dotyczyła elementów, które na pierwszy rzut oka są niewidoczne – rozprowadzenia instalacji ogrzewania, wentylacji, wymiana instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej. Wygospodarowanie jak najwięcej miejsca do przechowywania.

Założenia:

Założeniem było dostosowanie się do historii budynku. Metamorfoza łazienki – zastąpienie wanny prysznicem. Wygospodarowanie miejsca do przechowywania.

Interesujące rozwiązania:

Pralka i suszarka ukryte w szafie w salonie. Subtelny kącik do pracy w salonie. Drewniana podłoga układana w jodełkę, sztukateria przy suficie. Na ścianie w salonie odkryta została oryginalna cegła.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Sposób na piękną i estetyczną jadalnię Biuro prasowe
2024-08-08 | 14:00

Sposób na piękną i estetyczną jadalnię

Jadalnia to miejsce, gdzie przecinają się ścieżki wszystkich mieszkańców domu, a posiłek przy wspólnym stole pomaga zacieśniać rodzinne więzy. Tak jak estetyczny wygląd
Dom Mała łazienka w ponadczasowym stylu: kamień naturalny czy płytki gresowe?
2024-08-08 | 10:00

Mała łazienka w ponadczasowym stylu: kamień naturalny czy płytki gresowe?

Aranżacja małej łazienki może być wyzwaniem, ale jednocześnie stanowi doskonałą okazję do stworzenia wnętrza pełnego charakteru i elegancji. Materiały wykończeniowe i detale
Dom Miliony ludzi, miliony domów, różne łazienki – każda z nich zasługuje na odpowie
2024-08-08 | 01:00

Miliony ludzi, miliony domów, różne łazienki – każda z nich zasługuje na odpowie

W Polsce żyją miliony ludzi, w milionach domów i mieszkań i nieskończoną liczbą różnych łazienek. Duże, średnie, małe, te z oknem czy wąskie – każda z nich jest

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Bogumiła Wander

Bogumiła Wander: Bardzo tęsknię za telewizją, oglądam bez przerwy. Żałuję, że tak wcześnie odeszłam z pracy

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bogumiły Wander, jednej z najbardziej cenionych postaci polskiego świata medialnego. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Dom i ogród

Beata Pawlikowska: Wiele razy planowałam życie w różnych miejscach z dala od Polski. Kupiłam nawet kawałek dżungli w Amazonii

Podróżniczka zaznacza, że choć do tej pory przemierzyła świat wzdłuż i wszerz, odwiedzając wiele nietuzinkowych zakątków, to najbardziej ze wszystkich ukochała sobie dżunglę amazońską. Ma do tego miejsca ogromny sentyment, lubi tam wracać i ładować życiowe akumulatory. Jak zaznacza, przebywanie wśród Indian, którzy są niezwykle dobrzy, prawdomówni i uczciwi, przywraca jej wiarę w ludzi i w lepszy świat. Beata Pawlikowska cieszy się również z tego, że kiedyś udało jej się kupić kawałek dżungli i ten wyjątkowy nabytek ma dla niej szczególne znaczenie.

Handel

Branża kosmetyczna z coraz większym wpływem na krajową gospodarkę. Polska jest piątym największym eksporterem kosmetyków w UE

Z najnowszego raportu „Kosmetyczna Polska”, który opublikowano po siedmiu latach od poprzedniego raportu o stanie sektora, wynika, że krajowa branża kosmetyczna jest w dobrej kondycji, z roku na rok się rozwija, a jej znaczenie zarówno dla polskiej gospodarki, jak i eksportu rośnie. Zmieniają się odbiorcy polskich kosmetyków, co związane jest z brexitem i sankcjami nałożonymi na Rosję. Prognozy zakładają dalszy wzrost wartości sektora, jednak stoi przed nim wiele wyzwań, z których najważniejsze dotyczą implementacji przepisów Europejskiego Zielonego Ładu.

Ochrona środowiska

Ocieplenie się klimatu oznacza poważne zmiany leśnego ekosystemu. Sosny, świerki czy modrzewie będą stopniowo zastępowane innymi gatunkami

Sosna zwyczajna, świerk pospolity, modrzew europejski i brzoza brodawkowata zajmują dziś 75 proc. powierzchni lasów w Polsce. Te cztery gatunki są najbardziej wrażliwe na wzrost temperatury i jego pośrednie skutki. Wielomiesięczne okresy suszy i gwałtowne huragany osłabiają drzewostany, które następnie padają ofiarą patogenów pojawiających się w naszym klimacie. – Nie grozi nam wylesienie, tylko wyparcie jednych gatunków przez inne. W konsekwencji czeka nas rewolucyjna zmiana ekosystemów – ocenia przyrodnik, dr hab. Krzysztof Świerkosz, prof. Uniwersytetu Wrocławskiego.