Komunikaty PR

Podróże do Chin bez wizy. Jak lepiej zrozumieć chińską kulturę i Feng shui?

2024-07-10  |  01:00
Biuro prasowe

Od 1 lipca 2024 r. do 31 grudnia 2025 r. obywatele Polski mogą podróżować do Chin bez wizy, jeśli ich pobyt nie przekracza 15 dni. Zniesienie obowiązku wizowego z pewnością pobudzi turystykę, ale co warto wiedzieć o chińskiej kulturze i zwyczajach? Dr Jin Peh, ekspert w dziedzinie feng shui i innych chińskich tradycji, odpowiada na to pytanie.

- Podróżując po Chinach i spotykając Chińczyków, sprawimy im wielką przyjemność, pokazując, że jako obcokrajowcy jesteśmy świadomi ich zwyczajów i tradycji, takich jak feng shui, chińska medycyna, akupunktura lub bańki, praktyki chińskiego Nowego Roku i innych świąt lub konfucjańskie koncepcje rodziny i społeczeństwa - mówi dr Jin Peh, autor książki "Praktyczne wskazówki feng shui", która niedawno ukazała się na polskim rynku. Misją eksperta feng shui jest przybliżenie Polakom wiedzy o Chinach.

Jak okazywać uprzejmość Chińczykom?

- Jeśli osoba z Zachodu wykazuje zrozumienie dla chińskiej kultury, wskazuje to Chińczykowi, że szanuje chińskie tradycje i punkty widzenia oraz chciałaby poznać kultury inne niż zachodnia. Chińczycy czują niepokój wobec ludzi z Zachodu, którzy postrzegają światowe wydarzenia i życie tylko na podstawie tego, co czytają w zachodnich mediach i nie są otwarci na wysłuchanie ich perspektywy. Tak więc, gdy ludzie z Zachodu wykażą zrozumienie dla feng shui, Chińczycy będą szczęśliwi widząc, że nie patrzą na życie tylko z zachodniej perspektywy - dodaje Peh.

"Praktyczne wskazówki feng shui" to książka, która zgłębia podstawowe zasady tej starożytnej chińskiej tradycji, oferując czytelnikom konkretne porady dotyczące tego, jak mogą przekształcić swoje przestrzenie życiowe w domu i w pracy, aby żyć lepiej i w harmonii z energią kosmiczną. Dzięki ponad 20-letniemu doświadczeniu w praktyce feng shui, Jin Peh przekształcił swoją rozległą wiedzę w jasne instrukcje krok po kroku, które każdy może zastosować, niezależnie od tego, czy miał wcześniej jakiekolwiek doświadczenie z feng shui.

- Ważne jest, aby feng shui było postrzegane nie tylko jako metoda projektowania wnętrz, ale także jako sposób na życie i filozofia, która została zastosowana do projektowania tradycyjnych chińskich budynków, takich jak świątynie i miejsca kultu, pagody, pałace cesarskie i historyczne domy czterech harmonii (tzw. siheyuan) z charakterystycznym centralnym dziedzińcem. Feng shui jest również stosowane we współczesnym chińskim budownictwie mieszkalnym, nawet w tzw. Yang house, czyli domach w stylu zachodnim - podkreśla ekspert.

Jakie jest miejsce feng shui w chińskiej tradycji?

W chińskiej historii i społeczeństwie feng shui stosuje się również do grobów przodków i członków rodziny. Jest to znane jako feng shui domu Yin i traktowane jest przez Chińczyków z ogromna powagą i szacunkiem.

- To, w jaki sposób pochowane są poprzednie pokolenia naszej rodziny, wpływa, według filozofii feng shui, na nasze losy i codzienne życie – tłumaczy dr Peh.

Rozumiejąc feng shui domu Yin, ludzie Zachodu mają szansę pokazać Chińczykom, że są świadomi ich tradycji, rytuałów i wierzeń w kwestiach bardzo osobistych i ważnych dla każdego człowieka. Wskazuje to na poziom wrażliwości kulturowej, który zostanie bardzo doceniony i doprowadzi do lepszej komunikacji i nawiązania dobrych relacji z Chińczykami.

Musimy jednak wziąć pod uwagę także najnowszą historię Chin, która obejmuje rewolucję kulturalną w latach 1966-1976. W tym okresie kładziono nacisk na odrzucenie tradycyjnych chińskich wartości na rzecz zachodnich wartości nauki i postępu. Niektórzy Chińczycy, którzy przeżyli ten okres, postrzegają feng shui i inne chińskie tradycje jako nienaukowe przesądy. Mamy jednak rok 2024 i takie podejście nie jest już tak powszechne.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Podróże Na co zwrócić uwagę, wybierając oferty first minute? Biuro prasowe
2025-04-17 | 12:20

Na co zwrócić uwagę, wybierając oferty first minute?

Oferty first minute stają się coraz częstszym wyborem osób planujących wypoczynek z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. W przeciwieństwie do ofert last minute zakup wakacji first
Podróże 20 lat Corendon Airlines – jubileuszowe niespodzianki na pokładzie!
2025-04-11 | 14:40

20 lat Corendon Airlines – jubileuszowe niespodzianki na pokładzie!

Corendon Airlines wraz ze swoimi pasażerami świętuje 20-lecie działalności w przestworzach W 2025 roku Corendon Airlines świętuje 20-lecie swojej działalności i zaprasza
Podróże Mateusz Waligóra przejechał zimą pustynię Gobi na rowerze. Samotnie.
2025-03-19 | 12:00

Mateusz Waligóra przejechał zimą pustynię Gobi na rowerze. Samotnie.

Mateusz Waligóra, znany polski podróżnik i eksplorator, dokonał kolejnego niezwykłego wyczynu – przejechał zimą mongolską część pustyni Gobi na rowerze.

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Zdrowie

Katarzyna Dowbor: Jak najszybciej muszę się zaszczepić przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Do tej pory zabezpieczałam przed tymi pasożytami tylko moje zwierzęta

Prezenterka przyznaje, że do tej pory nie zdawała sobie sprawy, że kleszczowe zapalenie mózgu to taka podstępna i groźna choroba. Jest ona wywoływana przez wirusa, który dostaje się do naszego organizmu w wyniku ukłucia przez kleszcza. Dlatego tak ważne jest, by przed tymi pajęczakami zabezpieczać nie tylko naszych pupili, ale także siebie. Katarzyna Dowbor już umówiła się na przyjęcie odpowiedniej szczepionki. Z danych opracowanych przez Ośrodek Badań Socjomedycznych Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW wynika, że na taki krok decyduje się zaledwie co dziesiąty Polak.

Moda

Julia Kamińska: Założyłam sobie, że w tym roku nie będę kupować żadnych nowych ubrań. Z sukcesem sprzedaję też swoje rzeczy na popularnej platformie

Aktorka chętnie podjęła wyzwanie „no-buy 2025” i jak zapewnia, w tym roku nie zamierza kupować żadnych nowych ubrań. Poza tym systematycznie „wietrzy” swoją szafę i te rzeczy, które już nie są jej potrzebne, sprzedaje przez internet albo oddaje znajomym. Julia Kamińska zaznacza też, że kompletując stylizację na czerwony dywan, stara się nie wydawać pieniędzy na nowe ubrania. Najpierw zagląda do garderoby, by znaleźć w niej coś, co można ponownie wykorzystać.

Infrastruktura

Mazowsze turystycznie radzi sobie lepiej niż przed pandemią. Odwiedzających przyciąga już nie tylko Warszawa

Województwo mazowieckie jest liderem pod względem liczby turystów. W ubiegłym roku odwiedziło je prawie 7 mln gości. I choć lokomotywą ruchu turystycznego pozostaje Warszawa, to coraz więcej osób wybiera zwiedzanie regionu w wolniejszym tempie niż w stolicy i bliżej natury. Mazowsze od lat postrzegane było jako idealny kierunek na mikrowyprawę, ale teraz przybywa osób, które chcą się tu zatrzymać na dłużej niż 1–2 dni.