2023 rekordowym rokiem dla turystyki Türkiye (Turcji)
Synertime
Aleja Wyścigowa
02-681 Warszawa
e.potocka|synertime.pl| |e.potocka|synertime.pl
668132416
www.synertime.pl
W 2023 roku Türkiye (Turcję), czyli jeden z wiodących kierunków turystycznych na świecie, odwiedziło 56,7 milionów zagranicznych turystów. To znaczący wzrost o 10% w porównaniu z rokiem poprzednim. Według danych udostępnionych przez Ministerstwo Kultury i Turystyki Türkiye (Turcji), dochody z sektora turystycznego zwiększyły się o 17% rok do roku, osiągając poziom 54,3 miliardy dolarów, a średnia cena za nocleg wyniosła 99 dolarów. Stanowi to rekordowy wynik dla Türkiye (Turcji) zarówno pod względem liczby odwiedzających, jak i dochodów z turystyki.
Rekordowy popyt na usługi turystyczne
Türkiye (Turcja), należąca do ulubionych celów europejskich podróży ze względu na bogactwo kultury, sztuki, gastronomii, możliwość uprawiania turystyki rowerowej, religijnej oraz wypoczynku nad morzem, odnotowała wyjątkowy rok. Kraj zamierza wykorzystać ten sukces, dążąc do przyciągnięcia 60 milionów turystów i osiągnięcia 60 miliardów dolarów dochodu z turystyki do końca 2024 roku. W ramach strategii rozwoju turystyki, której priorytetem jest dotarcie do zróżnicowanych rynków, Türkiye (Turcja) będzie kontynuować swoje działania na dotychczasowych rynkach strategicznych, równocześnie koncentrując się na pozyskiwaniu nowych rynków docelowych w 2024 roku.
Pierwsze państwo, które podpisało protokół zrównoważonego rozwoju
Za sukcesem turystycznym Türkiye (Turcji) stoi strategiczna i perspektywiczna polityka mająca na celu stworzenie przyjaznego środowiska dla odwiedzających. Kraj przekształcił sektor turystyczny w elastyczną i inkluzywną strukturę, wprowadzając odpowiedzialną i zrównoważoną politykę. Türkiye (Turcja) została pierwszym państwem na świecie, które w 2022 r. zawarło porozumienie ze Światową Radą Zrównoważonej Turystyki (GSTC) na szczeblu rządowym i wdrożyło je jako wymóg dla sektora turystycznego. Narodowy Program Zrównoważonej Turystyki, powstały na bazie tej umowy, nie tylko nagradza podmioty rzeczywiście działające na zasadach zrównoważonej turystyki, lecz także buduje zaufanie i wiarygodność wśród odwiedzających. Dzięki temu programowi Türkiye (Turcja) oferuje różnorodne, zgodne ze zrównoważonym rozwojem doświadczenia, obejmujące zakwaterowanie w ekologicznych obiektach noclegowych, możliwość jazdy na rowerze czy trekkingu, mając na celu wsparcie wytworzenia się silniejszych więzi pomiędzy dziedzictwem kraju a ludźmi, którzy je podtrzymują.
Türkiye (Turcja) – cel różnorodnych podróży przez cały rok
Słynąca z wyjątkowego położenia geograficznego – otoczona z trzech stron lazurowym morzem – oraz bogactwa historycznego, Türkiye (Turcja) wyróżnia się jako pełen atrakcji raj dla podróżnych przez cały rok. Kraj podejmuje odważne kroki, aby zaprezentować światu swoje walory turystyczne, przyciągając uwagę odwiedzających niezwykłą różnorodnością opcji, w tym wspaniałymi wycieczkami po fascynujących miastach, aktywnościami sportowymi, międzynarodowymi wydarzeniami i festiwalami.
Oferta turystyczna Türkiye (Turcji) nie ogranicza się jednak wyłącznie do najpopularniejszych destynacji. Urok tego kraju wykracza poza jego najsłynniejsze zabytki, obejmując ukryte skarby, takie jak cuda archeologiczne. Türkiye (Turcja), od dawna bardzo zaangażowana w ochronę swoich archeologicznych zabytków prowadzi liczne wykopaliska archeologiczne i projekty renowacji, w celu zapewnienia trwałości dziedzictwa kulturowego. Jako pionier w tej dziedzinie, Türkiye (Turcja) w 2023 roku zwiększyła liczbę trwających projektów archeologicznych do 720. Według prognoz w 2024 roku ich liczba wzrośnie do 750, umacniając pozycję Türkiye (Turcji) jako lidera w dziedzinie ochrony dziedzictwa kulturowego.
Ponadto, kraj oczarowuje odwiedzających, poprzez oświetlanie nocą popularnych stanowisk archeologicznych, przekształcając te historyczne skarby w zapierające dech w piersiach spektakle pod wieczornym niebem. Miejsca, takie jak Efez w okolicach Izmiru, Hierapolis w regionie Denizli, czy Patara i Side w prowincji Antalya, nie tylko prezentują historię Türkiye (Turcji), ale także oferują odwiedzającym wyjątkową okazję do bliższego poznania bogatego dziedzictwa kulturowego kraju.
Malediwy drogie? Tak, ale tylko w resorcie!
Święta na stoku: dlaczego Polacy wybierają Austrię i Włochy?
SUN & SNOW dołącza do partnerów sieci handlowej Lidl
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.