5 niezapomnianych doświadczeń w Türkiye (Turcji) w 2023 roku
Synertime
Aleja Wyścigowa
02-681 Warszawa
e.potocka|synertime.pl| |e.potocka|synertime.pl
668132416
www.synertime.pl
Początek nowego roku to idealny moment na zaplanowanie kolejnych podróży. Wśród destynacji na 2023 rok powinno się znaleźć jedno z najwspanialszych miejsc na świecie, Türkiye (Turcja). Ten kraj to ulubiony kierunek letnich wyjazdów, ale na turystów, którzy przybędą tu zimą czeka równie wiele aktywności. W chłodniejszych miesiącach można odwiedzić liczne ośrodki narciarskie, podziwiać malownicze widoki podczas lotu balonem, a także zażyć gorących kąpieli w źródłach termalnych. Oto pięć najlepszych atrakcji tego turystycznego raju.
Odwiedzając Stambuł, bez względu na porę roku trzeba udać się na spacer po Półwyspie Historycznym, gdzie skupione są najważniejsze zabytki z okresu wschodniorzymskiego i osmańskiego. Odnowę duszy i ciała zapewnią zabiegi w hammamach oraz pobyt w ukrytych głęboko pośród pięknej przyrody hotelach w Sapance w prowincji Sakarya. Zimą w Türkiye (Turcji) można też szusować na stokach w najlepszych kurortach narciarskich od Palandöken do Erciyes. Ważną atrakcją są liczne stanowiska archeologiczne, stanowiące materialny ślad działalności ludzkiej na przestrzeni dziejów. Szczególnie warto zobaczyć Göbekli Tepe, jedną z najważniejszych osad z epoki neolitycznej oraz najstarsze na świecie miejsce kultu religijnego. Ponadto nadmorskie miejscowości w Türkiye (Turcji) nawet poza sezonem są pełne uroku. Zimą, jak i latem, można uprawiać sporty i aktywności na świeżym powietrzu na łonie wspaniałej przyrody otaczającej Antalyę - perłę Riwiery Tureckiej.
Malediwy drogie? Tak, ale tylko w resorcie!
Święta na stoku: dlaczego Polacy wybierają Austrię i Włochy?
SUN & SNOW dołącza do partnerów sieci handlowej Lidl
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.