Komunikaty PR

7 powodów, dla których warto odwiedzić Małopolskę

2020-08-07  |  10:00

Zastanawiasz się nad bezpiecznym wypoczynkiem dla całej rodziny? A może chcesz spędzić weekend na spontanicznej wyprawie rowerowej albo pięknym i mało uczęszczanym górskim szlaku? Bez względu na to, jaki sposób wypoczynku wybierzesz, poznaj 7 powodów, dla których warto odwiedzić Małopolskę.

Bezpieczeństwo

Wyjeżdżając do Małopolski możemy być spokojni o swoje bezpieczeństwo. Region może pochwalić się największą w Polsce liczbą obiektów z certyfikatem Polskiej Organizacji Turystycznej „Obiekt bezpieczny higienicznie”. Jest już ich ponad 270. Znajdziemy go zarówno w dużych, sieciowych hotelach, jak i w gospodarstwach agroturystycznych, małych pensjonatach i obiektach gastronomicznych. Ich mapa znajduje się na stronie www.bezpiecznyobiekt.pot.gov.pl. 

Natura na wyciągnięcie ręki

Jesteś miłośnikiem odpoczynku na łonie natury? Będziesz zachwycony Małopolską, która słynie z najdłuższej sieci szlaków turystycznych w Polsce. W naszym województwie odwiedzą Państwo aż 6 parków narodowych, w których znajdują się liczne jeziora, jaskinie czy schroniska skalne. To u nas znajduje się tzw. polska Sahara – Pustynia Błędowska, czyli największy w Polsce obszar lotnych piasków, gdzie zobaczą Państwo niezapomniany zachód słońca. Z kolei zwiedzając Jurę Krakowsko-Częstochowską, natrafią Państwo na wapienne skałki i jaskinie, m.in. najdłuższą przystosowaną do zwiedzania w Polsce Jaskinię Wierzchowską i Jaskinię Nietoperzową znaną z filmu „Ogniem i Mieczem” – mówi Witold Kozłowski, Marszałek Województwa Małopolskiego.

Klimat i dziedzictwo małopolskich miasteczek

Cisza, spokój i malownicze krajobrazy dla sympatyków spokojnych momentów na wsi, w Małopolsce czekają miejsca, których nie wolno pominąć. „Niezwykłego klimatu doświadczą Państwo m.in. odwiedzając ruiny zamku w Lanckoronie oraz Kalwarię Zebrzydowską z Klasztorem oo. Bernardynów, który został wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Zapewne spodobają się Państwu również wspaniałe zabytki w Nowym Wiśniczu, średniowieczna zabudowa w Bieczu i Starym Sączu czy Stare Miasto w Tarnowie zwane perłą polskiego renesansu” mówi Tomasz Urynowicz, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego. I dodaje: „Zachęcam również, aby udać się do Lipnicy Murowanej, która znajduje się na małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej. Odwiedzając ją, zobaczą Państwo kościół św. Leonarda, czyli jeden z najstarszych i najcenniejszych kościołów drewnianych w Małopolsce”.

VeloMałopolska – raj dla rowerzystów

Małopolska za sprawą sieci tras rowerowych VeloMałopolska zasługuje na miano prawdziwego raju dla rowerzystów. Region oferuje 600 kilometrów tras rowerowych o europejskim standardzie dostosowanych do każdego rowerzysty, niezależnie od kondycji. Unikatowa na skalę Polski sieć tras umożliwia długodystansowe wyprawy, łączy miasta i ułatwia bezpieczny dojazd na rowerze do innych szlaków rowerowych. Rowerową przygodę można rozpocząć z głównych miast regionu: Krakowa, Tarnowa, Oświęcimia, Nowego Sącza, Nowego Targu, czy Zakopanego. Szczególnie uznaniem wśród rowerzystów cieszy się malownicza trasa VeloDunajec oraz Wiślana Trasa Rowerowa. Indywidualistom lubiącym samodzielnie planować wycieczki, jak również osobom szukającym podpowiedzi w odkrywaniu Małopolski, pomoże dedykowany serwis: narowery.visitmalopolska.pl.

Kuchnia i małopolska gościnność

Małopolska zachęca do odwiedzin także bogactwem smaku kuchni. Wśród rarytasów kulinarnych regionu znajdują się produkty regionalne, wpisane do unijnych rejestrów „Chroniona Nazwa Pochodzenia” oraz „Chronione Pochodzenie Geograficzne”, a także wyroby z listy produktów tradycyjnych. Nie sposób nie wspomnieć o kremówce papieskiej, lodach nowotarskich, obwarzanku krakowskim, kiełbasie Lisieckiej czy karpiu zatorskim… Specjały małopolskiej kuchni i gościnności poznamy podróżując Małopolską trasą smakoszy.

Małopolskie winnice

Małopolska to jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się regionów winiarskich w Polsce i to tutaj zarejestrowanych jest najwięcej winnic! Zagłębiem małopolskiego wina oprócz okolic Krakowa jest Jura Krakowsko-Częstochowska oraz region Tarnowa, nazywany nawet „Polską Toskanią”. To tutaj rozlokowana jest większość winnic z Małopolskiego Szlaku Winnego. Gospodarze z pasją opowiedzą o ziemi, szczepach, procesie produkcji i butelkowania wina. Podróż po szlaku będzie okazją do degustacji wyśmienitego wina oraz wybornych, lokalnych produktów, takich jak sery, wędliny czy chleby, które podniosą walory smakowe trunku.

Parki rozrywki

Jeśli planujecie urlop z rodziną, choć raz musicie odwiedzić park rozrywki. Małopolska ma ich na swojej mapie bardzo dużo. Szczególnie znana jest Energylandia w Zatorze, w której dzięki pięciu strefom tematycznym, cała rodzina znajdzie dla siebie mnóstwo atrakcji. Rollercoaster z przejażdżką wodną, Wioska Wikingów, a może Planetarium? Rodzice z dziećmi mogą nie tylko miło spędzić czas, ale przeżyć ciekawą lekcję historii. Na wszystkich sympatyków prehistorii czekają Dinolandia położona w samym sercu Małopolski i Zatorland, czyli największy w Europie Park Ruchomych Dinozaurów. Całą rodziną warto też wybrać się do Rabkolandu w Rabce-Zdrój i Parku Miniatur w Inwałdzie.

„Małopolska potrafi oczarować. Zachęcam Państwa do odwiedzenia portalu turystycznego Województwa Małopolskiego visitmalopolska.pl, punktów Małopolskiego Systemu Informacji Turystycznej (MSIT) oraz pobrania aplikacji mobilnej VisitMałopolska. Najciekawsze pomysły znajdą Państwo również na fanpage’u FB Odkryj Małopolskę.”  – mówi Grzegorz Biedroń,  prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej.

Siedem wymienionych wcześniej propozycji to tylko część skarbów, którymi zachwycisz się w Małopolsce. Odkryj je i dopisz do listy swoje ulubione punkty.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Podróże W maju czekają nas aż dwa długie weekendy! Biuro prasowe
2024-04-17 | 12:00

W maju czekają nas aż dwa długie weekendy!

Przed nami dwa długie weekendy i obydwa przypadają na maj - początek i koniec miesiąca. Majówka to dla wielu rozpoczęcie sezonu podróżniczego. W przypadku pierwszego weekendu,
Podróże Prawdziwe włoskie wakacje w regionie Emilia Romania
2024-04-12 | 13:00

Prawdziwe włoskie wakacje w regionie Emilia Romania

Z Polski do Emilii Romanii bardzo łatwo można dostać się samolotem z Warszawy, Wrocławia, Katowic i Krakowa lub samochodem. Co roku region odwiedza ponad 14 milionów turystów:
Podróże Pokémon GO Fest: 7 miejsc, które musisz zobaczyć w Madrycie!
2024-04-12 | 10:15

Pokémon GO Fest: 7 miejsc, które musisz zobaczyć w Madrycie!

Madryt, stolica Hiszpanii, znana ze swojej żywej kultury, sztuki i zielonych oaz, w tym roku staje się gospodarzem największego wydarzenia Pokémon GO – Pokémon GO Fest 2024.

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Prawie 60 proc. Polaków podejmowało próby odchudzania. U większości efekty były krótkotrwałe i powodowały problemy zdrowotne

Trzech na pięciu Polaków ma za sobą próby odchudzania, a w tej grupie więcej jest kobiet – wynika z raportu Centrum Respo. Odchudzamy się z różnym skutkiem, najczęściej osiągamy efekty, ale okazują się one krótkotrwałe. Może o tym świadczyć informacja, że 54 proc. odchudzających się Polaków w ostatnich pięciu latach podchodziło do diety między dwa a pięć razy, a co 10. nawet częściej. Jak podkreślają autorzy raportu, to, że wielu Polaków się odchudza, nie jest niczym niepokojącym, ale jest kilka czynników, które czynią kulturę dietetyczną toksyczną. Jednym z nich jest wczesny wiek rozpoczynania odchudzania, ale też negatywne skutki diet, również dla zdrowia psychicznego.

Edukacja

Polacy mało wiedzą o instytucji rodzicielstwa zastępczego. Dwie trzecie społeczeństwa nigdy nie spotkało się z tym pojęciem

Aż 64 proc. Polaków nigdy nie spotkało się z pojęciem rodzicielstwa zastępczego zawodowego – wynika z badania przeprowadzonego w marcu br. na zlecenie Fundacji Happy Kids. Najliczniejszą grupą, która nie zna tego pojęcia, stanowią respondenci między 18. a 22. rokiem życia. Co 10. badany nie wie, jaka jest różnica między rodzicem zastępczym a rodzicem adopcyjnym. Zdaniem ekspertów brak świadomości ma konsekwencje dla rozwoju instytucji pieczy zastępczej w Polsce.

Muzyka

Luna: Trochę podupadłam na zdrowiu i mój głos nie działa tak, jak bym chciała. Czuję się bezradna i bezsilna

Przed wyjazdem na Konkurs Eurowizji reprezentantka Polski nie ukrywa, że boryka się z problemami zdrowotnymi, a bezradność i zwątpienie mieszają się z nadzieją i chęcią pokonania swoich słabości. By jak najlepiej zadbać o swoje struny głosowe, na jakiś czas zrezygnowała z koncertów. Teraz robi wszystko, by jej głos wrócił do formy i by mogła godnie się zaprezentować na scenie w Malmö.