8 sprawdzonych patentów na efektywne pakowanie
Urlop dopiero przed Tobą? A może właśnie wracasz i na samo wspomnienie pakowania walizki dostajesz gęsiej skórki? Niezależnie od tego, do której grupy należysz, przygotowaliśmy 8 sprawdzonych zasad, które przydadzą się zarówno na weekendowe wypady, jak i długie wyjazdy. Sprawdź, czy już je znasz!
Lato w pełni, czyli czas idealny na podróże. Nieważne, czy wybieramy się na biwak, czy lecimy na zagraniczną wycieczkę – przemyślana organizacja bagażu to lepiej zagospodarowane miejsce i mniej frustracji podczas wyjazdu. O czym warto pamiętać?
1. Zrób listę potrzebnych rzeczy
Pakowanie na dłuższy wyjazd bez listy może skończyć się tym, że o czymś zapomnimy albo zabierzemy sporo niepotrzebnych rzeczy. Sytuację uratuje „checklista” – możemy zrobić ją w telefonie lub na komputerze, aby korzystać z niej przy okazji różnych wyjazdów.
2. Stwórz gotowe zestawy odzieżowe na co dzień
Zazwyczaj to odzież zajmuje najwięcej miejsca w bagażu. Dlatego przed wyjazdem sprawdźmy pogodę i zastanówmy się, co będzie nam potrzebne. Rozłożenie ubrań, butów i akcesoriów na podłodze czy sofie pozwoli wygodnie skompletować różne zestawy.
3. Nie składaj w kostkę, tylko roluj
To sposób na maksymalne wykorzystanie wolnej przestrzeni – zrolowane ubrania zajmują mniej miejsca i nie gniotą się.
4. Pogrupowane ubrania zapakuj do woreczków
– Pakowanie gotowych zestawów ubrań czy grup odzieży do plastikowych woreczków ma wiele zalet. Przede wszystkim korzystanie z tak zorganizowanego bagażu na wakacjach jest komfortowe i oszczędza czas. Wystarczy, że wyciągniemy ubrania z woreczka i włożymy je na siebie, bez wertowania zawartości całego bagażu. Dodatkowo zachowujemy porządek w walizce i mimo upływu kolejnych dni na wyjeździe, możemy łatwo znaleźć to, czego potrzebujemy. Dodatkowo woreczek ZIP chroni zawartość przed nieprzewidzianymi sytuacjami – np. otwarciem buteleczki z kosmetykiem czy uszkodzeniem perfum. Weźmy też kilka woreczków na zapas – przydadzą się szczególnie pod kątem brudnej bielizny albo przetransportowania wilgotnego kostiumu czy kąpielówek – podpowiada Marta Krokowicz, związana z marką Paclan i dodaje: często spędzamy dużo czasu na spakowaniu walizki na wyjazd, ale wracając do domu, kierujemy się zasadą – nieważne jak, ważne by zamknąć walizkę. Pamiętajmy, że pogrupowane ubrania w woreczkach ułatwią nam rozpakowanie, dając sygnał, co możemy schować od razu do szafy, a co należy wyprać. Po zakończonym wyjeździe nasze „podróżne” woreczki warto schować od razu do torby lub walizki, by mieć je przygotowane na kolejne pakowanie.
5. Wykorzystaj nieoczywiste schowki
I nie chodzi o przegródki czy kieszenie w walizce, a np. o buty, w których wnętrzu możemy ukryć zrolowane skarpetki czy bieliznę. Natomiast paski lub krawaty najlepiej rozłożyć wzdłuż ścianek walizki czy torby. W ten sposób nie zajmą dużo miejsca.
6. Zabezpiecz kosmetyki
Kosmetyki przelejmy z pełnowymiarowych opakowań do plastikowych butelek albo zabierzmy ze sobą próbki, które często zalegają w domu. Podobnie perfumy – wybierzmy praktyczne miniatury. Jeśli chcemy uniknąć przypadkowego rozlania płynów, to pod nakrętką umieśćmy kawałek folii spożywczej. Podobnie zadziała wacik kosmetyczny pod wieczkiem cieni do powiek czy różu w kamieniu, zabezpieczając kolorowe kosmetyki przed pokruszeniem. Umieśćmy wszystko w kosmetyczce lub plastikowym woreczku.
– Niezależnie od tego, czy mamy oddzielną torbę na kosmetyki, warto je dodatkowo zabezpieczyć. Tu znów przydadzą się woreczki strunowe lub z zamknięciem typu ZIP. Zwróćmy uwagę na rodzaj worka – najlepsze będą szczelne, z wygodnym zamknięciem strunowym, co ułatwi wyciąganie przedmiotów. Dobrze dopasować także ich rozmiar do wielkości transportowanych przedmiotów – np. mniejsze wykorzystać do schowania kolorówki, a większe na kosmetyki i ubrania. Patrząc przez pryzmat naszej oferty, warto wybrać woreczki ZIP w obu dostępnych wariantach – 1L i 3L. Dodatkowym wsparciem mogą okazać się też jeszcze mniejsze woreczki strunowe, które przydadzą się do transportu małych przedmiotów. Taki zestaw w zupełności wystarczy nam na każdy wyjazd – mówi Marta Krokowicz, związana z marką Paclan.
7. Zabezpiecz elektronikę
Ładowarki i słuchawki niedbale rzucone w bagażu mogą się poplątać, dlatego po zwinięciu warto spiąć je gumką lub specjalnymi opaskami. Aby elektronika była w jednym miejscu, a poszukiwania ładowarki nie zmuszały nas do wyciągnięcia całej zawartości walizki, znów warto sięgnąć po woreczki ZIP.
8. Od największych do najmniejszych
Układając rzeczy w walizce, zaczynaj o tych największych i najcięższych, a najmniejsze i najdelikatniejsze umieść na wierzchu – np. kosmetyki. W ten sposób wykorzystasz optymalnie wolną przestrzeń i nie przygnieciesz drobiazgów.
Bez względu na to, czy pakujemy się na krótki wyjazd do plecaka, czy szykujemy się na długie wakacje z dużym bagażem, warto pamiętać o tych kilku zasadach. Dzięki nim pakowanie będzie o wiele efektywniejsze, a my zabierzemy to, co jest niezbędne i nie będziemy musieli na siłę domykać wieczka walizki lub testować wytrzymałość suwaka. Udanych wakacji!
Malediwy drogie? Tak, ale tylko w resorcie!
Święta na stoku: dlaczego Polacy wybierają Austrię i Włochy?
SUN & SNOW dołącza do partnerów sieci handlowej Lidl
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.