Ankara – metropolia w sercu Anatolii
Synertime
Aleja Wyścigowa
02-681 Warszawa
e.potocka|synertime.pl| |e.potocka|synertime.pl
668132416
www.synertime.pl
Położona w środkowej części kraju stolica Türkiye (Turcji) czyli Ankara to szczególne miejsce – zarówno ze względu na jej rys historyczny, jak i dzisiejszy rozwój przemysłu oraz biznesu. Tętniące życiem ulice, liczne muzea i restauracje, niezwykle aktywna scena artystyczna oraz parki i otwarte przestrzenie zapewniają odwiedzającym Ankarę wiele interesujących doświadczeń.
Ankara jest stolicą Türkiye (Turcji) od 13 października 1923 roku. Wraz z proklamowaniem Republiki Turcji szybko się rozwinęła i dziś jest drugą co do wielkości metropolią w kraju, gdzie znajdziemy miejsca warte odwiedzenia takie jak:
- Mauzoleum oraz Muzeum Atatürka (Anıtkabir) – darzone jest szczególnym szacunkiem narodu tureckiego, gdyż znajduje się tu miejsce ostatniego spoczynku Mustafy Kemala Atatürka, założyciela Republiki Turcji. W Anıtkabir, które jest wspaniałym przykładem tureckiej architektury współczesnej można zobaczyć jego książki, odręczne notatki i niektóre z osobistych przedmiotów.
- Cytadela Ankara (Ankara Kalesi) – należy do najchętniej odwiedzanych obiektów turystycznych w Ankarze. Znajduje się tu kilka muzeów (w tym Muzeum Cywilizacji Anatolijskich, posiadające unikalną kolekcję wspaniałych artefaktów archeologicznych) meczety i inne zabytkowe budowle. W cytadeli można również skosztować lokalnych przysmaków i kupić tradycyjne tureckie rękodzieło.
- 125-metrowa wieża Atakule położona w centrum miasta zaliczana jest do najważniejszych symboli Ankary. Na szczycie wieży znajduje się taras widokowy, z którego roztacza się malownicza panorama całego miasta, a na parterze wieży centrum handlowe.
- Dzięki temu, że dużą liczbę mieszkańców Ankary stanowią przedstawiciele młodego pokolenia, jej ulice tętnią życiem. Na popularnej 7 ulicy w Bahçelievler znajdują się liczne kawiarnie, restauracje i kluby. Podobnie dużą popularnością cieszy się prestiżowa dzielnica Kızılay. Panuje tu ciągły ruch - tutejsze sklepy, kawiarnie i restauracje stale odwiedzane są zarówno przez mieszkańców Ankary, jak i turystów.
- Wśród lokalnych przysmaków w Ankarze warto spróbować słynnego chrupiącego wypieku w kształcie pierścienia, pokrytego sezamem o nazwie Simit oraz tradycyjnego, chrupkiego pieczywa tzw. Beypazarı Kurusu, najlepiej z filiżanką tureckiej herbaty. Na obiad lub kolację idealną propozycją może być słynny Döner kebab lub Ankara Tava, czyli danie z ryżem pilaw oraz mięsem.
Więcej informacji na: https://goankaraturkiye.com/
Malediwy drogie? Tak, ale tylko w resorcie!
Święta na stoku: dlaczego Polacy wybierają Austrię i Włochy?
SUN & SNOW dołącza do partnerów sieci handlowej Lidl
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Krystian Ochman: Uwielbiam musicale i bardzo chciałbym wrócić na taką scenę. Nigdy nie grałem w polskim musicalu, ale mógłbym spróbować
Zwycięzca 11. edycji programu „The Voice of Poland” podkreśla, że ma duży sentyment do amerykańskich musicali. W kilku muzycznych spektaklach już zagrał i nie wyklucza powrotu na scenę właśnie w takiej roli. Krystian Ochman zaznacza, że wolałby się zmierzyć z jakimś testem w języku angielskim, ale polski projekt też byłby dla niego ciekawym wyzwaniem.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Problemy społeczne
Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie
Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.