Komunikaty PR

Argentyński karnawał: czas, start!

2022-01-19  |  20:00
Biuro prasowe
Kontakt
Ewa Quiam
Od kuchni

Chodakowska 12
03-826 Warszawa
ewa.quiam|odkuchni.co| |ewa.quiam|odkuchni.co
+48 796 994 736
https://www.odkuchni.co/

Gdy słyszymy karnawał, wielu z nas myśli… Argentyna! Nie jest to oczywiście bez przyczyny, bowiem uznaje się, że w mieście Gualeguaychú odbywa się jeden z największych karnawałów świata. Jak mieszkańcy Ameryki Południowej świętują ten wyjątkowy okres? Czym jest murga? I jakie smaki najlepiej przybliżą nam argentyński klimat?

 

Karnawał okiem rodowitych Argentyńczyków

Jedni mówią, że jest treścią ich życia, okresem, na który czeka się cały rok i do którego skrupulatnie odlicza kolejne dni. Inni upływający czas odmierzają przez pryzmat kolejnych karnawałów, które determinują ich codzienność, nie pozwalając o sobie zapomnieć. Wielu mieszkańców Ameryki Południowej żyje karnawałem, uznając go za coś naturalnego, a jednocześnie niezwykle wyczekiwanego. Skoczne tańce, przyciągające wzrok kreacje i nieschodzący z ust uśmiech ludzi celebrujących życie – tak można w skrócie opisać karnawał okiem Argentyńczyków.

Karnawałowy pochód przebranych i umalowanych osób, kroczących głównymi ulicami i rozdzielających szpalery widzów jest tym, co już zaczęło się w Gualeguaychú, mieście nazywanym argentyńską stolicą karnawału. To tam ma odbywać się najdłuższy karnawał na świecie, który rozpoczyna się w pierwszej części stycznia, a kończy z nadejściem Wielkiego Postu. Najważniejsze imprezy, na które zjeżdżają masy turystów, odbywają się jednak zwykle w lutym, choć każdy tydzień przynosi tam nowe, nietuzinkowe atrakcje.

 

Argentyńskie rytmy, swojskie instrumenty i zadziwiająca murga

Karnawałowa muzyka płynąca argentyńskimi ulicami jest zupełnie wyjątkowa, bogata w egzotyczne dla nas rytmy i ciekawe instrumenty. Jest ona silnie skorelowana z tradycją, a część osób z myślą o karnawale wytwarza własne, amatorskie instrumenty, do których wykorzystuje nawet najdziwaczniejsze przedmioty. W Argentynie w czasie karnawału prym wiodą instrumenty perkusyjne, choć warto dodać, że w różnych częściach świata wygląda to zupełnie inaczej. W Panamie popularne są flety, tuby i akordeony, na Bałkanach szczególną popularnością cieszą się dzwonki, a w południowej Holandii spotkamy orkiestry dęte.

Skoro mowa o muzyce, nie sposób pominąć murgi, czyli popularnego spektaklu muzycznego związanego z karnawałem, charakterystycznego dla Argentyny i innych państw Ameryki Południowej. Tradycyjna murga to ciekawy format artystyczny łączący muzykę, teatr i oczywiście rozgrzewający, skoczny taniec. Co ciekawe, murgą nazywany jest także gatunek muzyki popularnej typowy dla Urugwaju.

 

Karnawałowy wine pairing

Karnawałowe zabawy, które nam kojarzą się bardziej z hucznym ucztowaniem i balami przebierańców, nie mogłyby odbyć się bez specjalnych potraw serwowanych w towarzystwie wybornych win. Posiłkując się historycznymi rekonstrukcjami dzieł przedstawiających zwyczaje karnawałowe w różnych częściach świata, uwagę zwracają atrybuty nawiązujące do jedzenia i picia. Podczas dzisiejszych zabaw karnawałowych w wielu lokalach z pewnością spotkamy ogromne zapasy wina i apetyczne przekąski, które skuszą niejedną osobę, bez względu na to, na jakiej półkuli zdecydowała się świętować zapusty. 

Karnawałowy wine pairing w południowoamerykańskim stylu nie mógłby się odbyć bez Nampe i Los Haroldos, czyli marek argentyńskiego wina zrzeszonych w projekcie Winna Argentyna. Z czym je najlepiej serwować? Do kruchych faworków bogato obsypanych cukrem pudrem sprawdzi się z pewnością różowe półwytrawne Nampe Rosado De Malbec, które posłuży także jako idealny aperitif. Czerwone wytrawne Nampe ze szczepu Shiraz, urzekające niebieskimi refleksami oraz owocowym aromatem z wyczuwalną nutą dojrzałych jagód i korzennych przypraw, najbardziej docenią fani deski serów oraz potraw na bazie czerwonego mięsa. Dla osób lubiących nieco lżejsze smaki poleca się Los Haroldos ze szczepu Torrontes, którego kwiatowo-owocowy aromat i orzeźwiający smak doskonale komponuje się z owocami morza i białym mięsem.

Jeśli karnawału nie można spędzić w gorącej Argentynie, warto jej cząstkę przenieść prosto do swojego domu. Dzięki najlepszym trunkom pochodzącym rodem z malowniczej Mendozy, jest to dziś możliwe niemal dla każdego.

 

O projekcie Winna Argentyna:

Argentyna, jako jeden z największych producentów wina na świecie, posiada idealne warunki do uprawy winorośli oraz technologie, z których korzysta, łącząc tradycje Starego Świata z innowacjami Nowego. Winna Argentyna to projekt zrzeszający dwie marki argentyńskiego wina: Nampe i Los Haroldos. Są to wina wysokiej jakości, o zrównoważonych kompozycjach smakowych zapadających w pamięć, a także ciekawych szczepach, takich jak lokalne Torrontes czy Malbec – gwiazda argentyńskiego winiarstwa.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Podróże Przygody w duchu zrównoważonego rozwoju w okolicy góry Ida Biuro prasowe
2024-05-17 | 15:00

Przygody w duchu zrównoważonego rozwoju w okolicy góry Ida

Góra Ida (zwana Kaz dağı lub Kaz dağları), położona między prowincjami Çanakkale i Balıkesir, w północno-zachodniej części Türkiye (Turcji),
Podróże Oaza luksusu w Karkonoszach
2024-05-14 | 18:00

Oaza luksusu w Karkonoszach

Termy Karkonosze Resort & Spa to unikalny w skali kraju kompleks hotelowo-rekreacyjny. Już w te wakacje pierwsi goście będą mogli doświadczyć holistycznej regeneracji i wyciszyć zmysły
Podróże Polacy chętnie jeżdżą do Wilna | Dane dotyczące turystyki
2024-05-14 | 12:29

Polacy chętnie jeżdżą do Wilna | Dane dotyczące turystyki

Wraz z nadejściem wiosny Wileńskie Centrum Informacji Turystycznej otworzyło swoje drzwi dla mieszkańców stolicy i jej gości w nowej siedzibie przy ul. Pilies 7. W ubiegłym roku

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Nieuczciwi najemcy bardziej chronieni przez prawo niż właściciele mieszkań. Konieczne są zmiany przepisów i sprawny system eksmisyjny

Zaległości w czynszach, zniszczenia czy wyprowadzka bez płatności – to tylko niektóre z problemów, jakie lokatorzy wynajmujący mieszkania mogą sprawić właścicielom lokali. Z badania Rendin wynika, że blisko 70 proc. właścicieli mieszkań na wynajem borykało się z podobnymi trudnościami. Wypowiedzenie najmu nieuczciwemu lokatorowi to dopiero początek długiej drogi, na której końcu niekoniecznie jest eksmisja. – Potrzebujemy zmiany w kierunku dodania pewnych praw właścicielom i sprawnego systemu eksmisyjnego – podkreśla Alina Muzioł-Węcławowicz, specjalistka ds. polityki mieszkaniowej.

Teatr

Edyta Herbuś: Teraz mam taki moment obfitości, że mogę wybierać role, które są dla mnie najciekawsze. Ale na pewno muszę sobie zafundować reset, żeby utrzymać równowagę w życiu

Tancerka lubi wypoczywać aktywnie. Po intensywnym okresie w pracy najpierw daje sobie jednak chwilę na złapanie oddechu i szybką regenerację, a dopiero później rusza na podbój danej okolicy. Edyta Herbuś zaznacza, że często decyduje się na pasjonujące wyprawy, dzięki którym może zwiedzać i poznawać urokliwe zakątki świata. Ale zdarza się również tak, że wybiera beztroskie wakacje na plaży pod palmami. Tegoroczny urlop będzie jednak krótki.

Media

Wojciech „Łozo” Łozowski: Wziąłem już udział w większości fajnych dużych formatów telewizyjnych. Dostaję też wiele paździerzowych propozycji i je staram się odrzucać

Wokalista miał już okazję uczestniczyć w takich produkcjach jak: „Taniec z gwiazdami”, „Must Be The Music. Tylko muzyka”, „Azja Express”, „Lego Masters” i „Pokonaj mnie, jeśli potrafisz”. Jak podkreśla, bardzo ceni oryginalne projekty telewizyjne, bo dzięki nim może przeżyć wyjątkowe przygody i nauczyć się czegoś nowego. Dlatego też nie wyklucza, że gdy padnie kolejna ciekawa propozycja, znów weźmie udział w podobnym projekcie.