Komunikaty PR

Argentyński karnawał: czas, start!

2022-01-19  |  20:00
Biuro prasowe
Kontakt
Ewa Quiam
Od kuchni

Chodakowska 12
03-826 Warszawa
ewa.quiam|odkuchni.co| |ewa.quiam|odkuchni.co
+48 796 994 736
https://www.odkuchni.co/

Gdy słyszymy karnawał, wielu z nas myśli… Argentyna! Nie jest to oczywiście bez przyczyny, bowiem uznaje się, że w mieście Gualeguaychú odbywa się jeden z największych karnawałów świata. Jak mieszkańcy Ameryki Południowej świętują ten wyjątkowy okres? Czym jest murga? I jakie smaki najlepiej przybliżą nam argentyński klimat?

 

Karnawał okiem rodowitych Argentyńczyków

Jedni mówią, że jest treścią ich życia, okresem, na który czeka się cały rok i do którego skrupulatnie odlicza kolejne dni. Inni upływający czas odmierzają przez pryzmat kolejnych karnawałów, które determinują ich codzienność, nie pozwalając o sobie zapomnieć. Wielu mieszkańców Ameryki Południowej żyje karnawałem, uznając go za coś naturalnego, a jednocześnie niezwykle wyczekiwanego. Skoczne tańce, przyciągające wzrok kreacje i nieschodzący z ust uśmiech ludzi celebrujących życie – tak można w skrócie opisać karnawał okiem Argentyńczyków.

Karnawałowy pochód przebranych i umalowanych osób, kroczących głównymi ulicami i rozdzielających szpalery widzów jest tym, co już zaczęło się w Gualeguaychú, mieście nazywanym argentyńską stolicą karnawału. To tam ma odbywać się najdłuższy karnawał na świecie, który rozpoczyna się w pierwszej części stycznia, a kończy z nadejściem Wielkiego Postu. Najważniejsze imprezy, na które zjeżdżają masy turystów, odbywają się jednak zwykle w lutym, choć każdy tydzień przynosi tam nowe, nietuzinkowe atrakcje.

 

Argentyńskie rytmy, swojskie instrumenty i zadziwiająca murga

Karnawałowa muzyka płynąca argentyńskimi ulicami jest zupełnie wyjątkowa, bogata w egzotyczne dla nas rytmy i ciekawe instrumenty. Jest ona silnie skorelowana z tradycją, a część osób z myślą o karnawale wytwarza własne, amatorskie instrumenty, do których wykorzystuje nawet najdziwaczniejsze przedmioty. W Argentynie w czasie karnawału prym wiodą instrumenty perkusyjne, choć warto dodać, że w różnych częściach świata wygląda to zupełnie inaczej. W Panamie popularne są flety, tuby i akordeony, na Bałkanach szczególną popularnością cieszą się dzwonki, a w południowej Holandii spotkamy orkiestry dęte.

Skoro mowa o muzyce, nie sposób pominąć murgi, czyli popularnego spektaklu muzycznego związanego z karnawałem, charakterystycznego dla Argentyny i innych państw Ameryki Południowej. Tradycyjna murga to ciekawy format artystyczny łączący muzykę, teatr i oczywiście rozgrzewający, skoczny taniec. Co ciekawe, murgą nazywany jest także gatunek muzyki popularnej typowy dla Urugwaju.

 

Karnawałowy wine pairing

Karnawałowe zabawy, które nam kojarzą się bardziej z hucznym ucztowaniem i balami przebierańców, nie mogłyby odbyć się bez specjalnych potraw serwowanych w towarzystwie wybornych win. Posiłkując się historycznymi rekonstrukcjami dzieł przedstawiających zwyczaje karnawałowe w różnych częściach świata, uwagę zwracają atrybuty nawiązujące do jedzenia i picia. Podczas dzisiejszych zabaw karnawałowych w wielu lokalach z pewnością spotkamy ogromne zapasy wina i apetyczne przekąski, które skuszą niejedną osobę, bez względu na to, na jakiej półkuli zdecydowała się świętować zapusty. 

Karnawałowy wine pairing w południowoamerykańskim stylu nie mógłby się odbyć bez Nampe i Los Haroldos, czyli marek argentyńskiego wina zrzeszonych w projekcie Winna Argentyna. Z czym je najlepiej serwować? Do kruchych faworków bogato obsypanych cukrem pudrem sprawdzi się z pewnością różowe półwytrawne Nampe Rosado De Malbec, które posłuży także jako idealny aperitif. Czerwone wytrawne Nampe ze szczepu Shiraz, urzekające niebieskimi refleksami oraz owocowym aromatem z wyczuwalną nutą dojrzałych jagód i korzennych przypraw, najbardziej docenią fani deski serów oraz potraw na bazie czerwonego mięsa. Dla osób lubiących nieco lżejsze smaki poleca się Los Haroldos ze szczepu Torrontes, którego kwiatowo-owocowy aromat i orzeźwiający smak doskonale komponuje się z owocami morza i białym mięsem.

Jeśli karnawału nie można spędzić w gorącej Argentynie, warto jej cząstkę przenieść prosto do swojego domu. Dzięki najlepszym trunkom pochodzącym rodem z malowniczej Mendozy, jest to dziś możliwe niemal dla każdego.

 

O projekcie Winna Argentyna:

Argentyna, jako jeden z największych producentów wina na świecie, posiada idealne warunki do uprawy winorośli oraz technologie, z których korzysta, łącząc tradycje Starego Świata z innowacjami Nowego. Winna Argentyna to projekt zrzeszający dwie marki argentyńskiego wina: Nampe i Los Haroldos. Są to wina wysokiej jakości, o zrównoważonych kompozycjach smakowych zapadających w pamięć, a także ciekawych szczepach, takich jak lokalne Torrontes czy Malbec – gwiazda argentyńskiego winiarstwa.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Od kuchni
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Podróże Bezpieczne wakacje: standardy ochrony dzieci w branży hotelarskiej Biuro prasowe
2024-07-23 | 13:00

Bezpieczne wakacje: standardy ochrony dzieci w branży hotelarskiej

  Bezpieczeństwo dzieci podczas podróży jest priorytetem nie tylko dla rodziców, ale i dla całej branży hotelarskiej. Jak przypomina Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, w
Podróże Termy Karkonosze Resort & Spa – oaza spokoju i równowagi
2024-07-22 | 17:00

Termy Karkonosze Resort & Spa – oaza spokoju i równowagi

Kompleks hotelowo-rekreacyjny, Termy Karkonosze Resort & Spa to oaza spokoju i równowagi, skomponowana z dwóch unikatowych stref – kameralnych willi
Podróże Coolcationig - kiedy klimat dyktuje kierunek podróży
2024-07-22 | 12:00

Coolcationig - kiedy klimat dyktuje kierunek podróży

To nie pierwszy rok, kiedy trend coolcationing jest widoczny wśród podróżujących, w tym m.in z Polski. Jednak rekordowe wysokie temperatury za oknem,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Konsument

Problem wykorzystywania seksualnego dzieci online wymaga pilnych regulacji. To może wymagać rezygnacji w pewnym stopniu z szyfrowania korespondencji

Problem wykorzystywania seksualnego dzieci w internecie potrzebuje konkretnych regulacji – podkreślają eksperci Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. I liczą, że pojawią się one zarówno na forum krajowym, jak i unijnym. Dziś tymczasowe rozporządzenie, wprowadzając odstępstwo od przepisów UE dotyczących prywatności, daje platformom internetowym możliwość dobrowolnego wykrywania materiałów przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci. Nowe propozycje przepisów na forum zakładają jednak, że zmieni się to w obowiązek. To budzi szereg pytań o prywatność i potencjalne nadużycia.

Teatr

Eliza Rycembel: Sztukę „Czułe słówka” zrobiliśmy na podstawie znanego filmu. Udało się uwspółcześnić tę historię i przenieść ją na nasze realia

Już po pierwszych przedstawieniach Eliza Rycembel i Krzysztof Dracz widzą, że bardziej współczesna teatralna wersja obsypanego Oscarami kinowego hitu sprzed 40 lat również przypadła do gustu widzom. „Czułe słówka” w reżyserii Pawła Paszta to historia wzruszająca, ale nie ckliwa, z odpowiednią dozą akcentów dramatycznych i komediowych. Spektakl opowiada o trudnej relacji nadopiekuńczej matki i córki, która czując się przytłoczona jej miłością i oczekiwaniami, decyduje się na szybkie małżeństwo i opuszczenie domu.