Auto dla dużej rodziny, czyli jakie?
Szacuje się, że w Polsce żyje blisko 800 tys. rodzin wielodzietnych – z trójką lub większą liczbą dzieci. Duża rodzina to więcej szczęścia, ale też obowiązków czy wydatków. W modelu 2+3 nagle okazuje się, że nawet duże mieszkanie jest za małe, a większość samochodów osobowych nie jest w stanie pomieścić pięciu osób – szczególnie jeśli w grę wchodzi montaż fotelików. Jednym z większych wyzwań jest więc planowanie wyjazdów, nawet tych krótkich, czyli na weekend za miasto. Jakie funkcje pomogą się zapakować i nie zwariować?
W Polsce najpopularniejszy model rodziny to 2+1. Jednak rodziców dwójki, trójki, a nawet czwórki dzieci również nie brakuje. Im większa jest liczba domowników, tym trudniejsze stają się logistyka odbioru dzieci z przedszkola czy szkoły, planowanie posiłków, aż po szykowanie się do wyjazdów. A tych w ciągu roku jest naprawdę wiele. Własne auto to najwygodniejszy środek transportu na wymarzone wakacje, ferie czy odwiedziny u dziadków, ale także na weekendowy wyjazd za miasto. W planowaniu tych wycieczek pomoże spokój i opanowanie, a także wybór odpowiedniego samochodu. Komfort, bezpieczeństwo i przestronne wnętrze, to aspekty, na które świadomi rodzice z pewnością zwrócą uwagę. Jakie jeszcze atuty powinno mieć rodzinne auto?
Pakowność i dużo przestrzeni
Podczas dłuższych podróży komfort jazdy pasażerów staje się niezwykle istotny. Samochód nie dość więc, że powinien być pakowny, by zmieścić bagaże, a często także hulajnogę, piłkę czy kojec dla psa, to przy tym powinno w nim zostać wystarczająco dużo miejsca, by było po prostu wygodnie. Sprawa komplikuje się, gdy konieczny jest montaż dwóch, a czasem nawet trzech fotelików. Według przepisów, dzieci muszą być przewożone w fotelikach do momentu osiągnięcia ponad 135 cm wzrostu, czyli nawet do pierwszych klas szkoły podstawowej. Standardowe auto nie sprawdzi się w tej sytuacji, dlatego z pomocą przychodzą małe kombivany.
- Aż trzy punkty mocowania typu ISOFIX dla fotelików dziecięcych (dwa z tyłu i jedno z przodu), możliwość montażu czwartego, mniejszego fotelika (np. dla niemowlaka) na tylnej kanapie, przesuwne drzwi po obu stronach kabiny i foremny bagażnik z mnóstwem miejsca na sprzęt sportowy czy transporter do przewożenia domowego zwierzaka – to główne atuty, jeśli chodzi o wielofunkcyjną przestrzeń wewnątrz najnowszego vana osobowego – Klasy T. To auto stworzone z myślą o dużych rodzinach i entuzjastach aktywnego wypoczynku – tłumaczy Adam Dutkowski, Product Manager Mercedes-Benz Vans.
W celu ochrony pasażerów standardowo zainstalowanych jest łącznie siedem poduszek powietrznych. W przypadku silnego uderzenia bocznego centralna poduszka powietrzna uruchamia się między kierowcą a pasażerem z przodu, zmniejszając w ten sposób ryzyko ich wzajemnego zderzenia się lub amortyzując kolizję. Dla bezpieczeństwa, auto posiada funkcję automatycznego rozpoznawania fotelika dziecięcego, aby przednia poduszka powietrzna pasażera została na pewno wyłączona, gdy maluch przebywa na pokładzie.
Bagażnik, który spełnia swoje zadanie
Zaletą małych vanów jest duży i ładowny bagażnik. Pamiętajmy, że wyjazd na wakacje czy ferie całą rodziną to często skomplikowana układanka związana z pakowaniem walizek i wszystkich dodatkowych rzeczy, które mogą okazać się potrzebne. Jeśli z kolei nie mamy kompletu pasażerów, ale nasze potrzeby bagażowe są duże, Klasa T oferuje bardzo wygodne rozwiązanie i możliwość dzielenia tylnej kanapy w stosunku 1/3 do 2/3. Pozwala to na elastyczne wykorzystanie pojazdu z maksymalnie 3 pełnowartościowymi fotelami do bezpiecznego przewozu pasażerów lub z dodatkową przestrzenią na bagaż. Po całkowitym złożeniu powstaje ciągła, niemal płaska powierzchnia ładunkowa, do której pasażerowie mają niezwykle łatwy dostęp, a to dzięki bardzo dużej klapie bagażnika z otworem ładunkowym o regularnym kształcie. Dzięki temu zapakowanie nawet wielkogabarytowych przedmiotów, w tym wózków czy transporterów dla zwierząt nie będzie stanowiło problemu.
Podróżuj jak profesjonalista
Dobrym rozwiązaniem jest także wybór takich samochodów, które posiadają dodatkowo siatkę zabezpieczającą bagaż i chroniącą pasażerów przed lekkimi, niezabezpieczonymi przedmiotami. W zależności od potrzeb można ją zamocować za przednimi siedzeniami lub za tylną kanapą, dzięki czemu uzyskamy możliwość bezpiecznego przewiezienia większej ilości bagaży.
- Miejsce na dodatkowy bagaż znajdzie się także na dachu - Klasa T pozwala też na wykorzystanie opcjonalnych relingów dachowych z wbudowanymi poprzeczkami bagażnika dachowego. Dzięki temu łatwo i bez dodatkowych, zewnętrznych akcesoriów uzyskujemy miejsce do przymocowania rowerów lub boksu dachowego – dodaje Adam Dutkowski.
Dodatkowym atutem wspomnianego modelu jest to, że posiada on multimedialny system MBUX, wykorzystujący sztuczną inteligencję. System daje użytkownikowi dużą możliwość personalizacji i dostosowania do własnych potrzeb – np. możliwość sterowania głosem, zapamiętywanie preferowanej drogi do domu czy odtwarzanie naszych ulubionych piosenek w drodze do pracy. Jego dużą zaletą jest możliwość podłączenia telefonów komórkowych za pomocą np. Android Auto lub Car Play Apple.
Jak widać, duże rodziny mają też duże potrzeby. Warto o tym pomyśleć decydując się na wybór konkretnego modelu samochodu, tak aby przy codziennych podróżach był wsparciem, a nie utrudnieniem.

Na co zwrócić uwagę, wybierając oferty first minute?

20 lat Corendon Airlines – jubileuszowe niespodzianki na pokładzie!

Mateusz Waligóra przejechał zimą pustynię Gobi na rowerze. Samotnie.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj
Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Infrastruktura
Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie

Okres wielkanocny i majówkowy, które w tym roku wypadają bardzo blisko siebie, to czas wzmożonego ruchu turystycznego na Mazowszu. Region, który w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba turystów, przyciąga m.in. bogactwem kulturowym, różnorodną ofertą atrakcji i nadwiślańskimi krajobrazami. W okresie Wielkiej Nocy w wielu miejscach odbywają się wydarzenia, które mają przybliżyć świąteczne tradycje pielęgnowane od pokoleń.