Komunikaty PR

Bałtyk jest naj!

2023-03-22  |  07:30
Biuro prasowe
Kontakt
Karolina Wojewodzic
Yellowcups

Sowińskiego 9
31-524 Kraków
karolina|yellowcups.pl| |karolina|yellowcups.pl
537 211 401
https://yellowcups.pl/

Morze Bałtyckie jest pod wieloma względami „naj”. To najmłodsze, najpłytsze i najsłodsze morze na Ziemi. Posiada najbardziej urokliwe piaszczyste plaże oraz najpiękniejsze bursztyny. Poznaj najciekawsze fakty o naszym morzu w Międzynarodowym Dniu Ochrony Morza Bałtyckiego!

  1. Bałtyk to najbliższe nam morze, o którym najczęściej myślimy, planując wakacyjne podróże. Dostęp do niego dzielimy z 8 innymi krajami nadbałtyckimi: Danią, Niemcami, Litwą, Łotwą, Estonią, Finlandią, Szwecją i Rosją.
  2. Średnia głębokość Bałtyku to jedynie 52 m, jest to więc morze bardzo płytkie.
  3. Najgłębszy punkt to Głębia Landsort - 459 m.
  4. Średnia temperatura Bałtyku latem waha się od 12ᵒ do 17ᵒ C, zimą – od 2ᵒ do 4ᵒ.
  5. Do Bałtyku wpływa około 250 rzek, z czego największe to: Wisła, Odra, Newa, Kemi oraz Niemen.
  6. W przeszłości Bałtyk dwukrotnie był jeziorem!
  7. Dorsz był nazywany „królem Bałtyku”. Niestety poławiano go zbyt dużo i dziś nie spotkamy go już w nadmorskich restauracjach. Obecnie w naszym morzu najwięcej łowi się szprotów, śledzi i ryb płaskich, takich jak stornia (potocznie zwana flądrą).
  8. Bałtyk łączy się z Morzem Północnym przez wąskie Cieśniny Duńskie, dlatego całkowita wymiana wód w środkowym Bałtyku zajmuje od 25 do 30 lat!
  9. Na Morzu Bałtyckim znajduje się wiele wysp. Największa z nich to Gotlandia, należąca do Szwecji. Polskimi wyspami są Wolin oraz Uznam (dzielimy ją z Niemcami).

Działaj!

Pragniemy, aby nasze ukochane morze mogło pozostać tak wspaniałe, więc musimy o nie zadbać. Bałtyk mierzy się obecnie z wieloma wyzwaniami. Wśród nich są:

  • ogromne ilości odpadów i zanieczyszczeń, produkowane przez ponad 85 milionów mieszkańców nadbałtyckich państw,
  • nieodpowiedzialne, rabunkowe połowy, tzn. poławianie ryb poza wyznaczonymi limitami, niszczenie podmorskich siedlisk oraz przyłów innych gatunków ryb, ssaków lub ptaków morskich,
  • porzucone lub zgubione w czasie połowów sieci rybackie, zwane potocznie „sieciami widmo”.

Sytuacja jest poważna, ale wspólnie jesteśmy w stanie ochronić ekosystem Bałtyku. Każdy z nas może się do tego przyczynić. Jak to zrobić?

  • ogranicz ilość zużywanego plastiku,
  • zastąp środki chemiczne preparatami naturalnego pochodzenia,
  • segreguj śmieci,
  • zrezygnuj z samochodu,
  • wybieraj ryby i owoce morza z wiarygodnym oznakowaniem ekologicznym, takim jak certyfikat zrównoważonego rybołówstwa MSC.

Ważną rolę pełnią odpowiedzialne połowy, które zapewniają, że do sieci trafia taka ilość ryb, która sprawia, że stada mogą się odbudowywać, a ekosystem pozostanie w równowadze. Takie właśnie połowy prowadzą rybołówstwa spełniające Standard Zrównoważonego Rybołówstwa MSC.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Yellowcups
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Podróże Na co zwrócić uwagę, wybierając oferty first minute? Biuro prasowe
2025-04-17 | 12:20

Na co zwrócić uwagę, wybierając oferty first minute?

Oferty first minute stają się coraz częstszym wyborem osób planujących wypoczynek z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. W przeciwieństwie do ofert last minute zakup wakacji first
Podróże 20 lat Corendon Airlines – jubileuszowe niespodzianki na pokładzie!
2025-04-11 | 14:40

20 lat Corendon Airlines – jubileuszowe niespodzianki na pokładzie!

Corendon Airlines wraz ze swoimi pasażerami świętuje 20-lecie działalności w przestworzach W 2025 roku Corendon Airlines świętuje 20-lecie swojej działalności i zaprasza
Podróże Mateusz Waligóra przejechał zimą pustynię Gobi na rowerze. Samotnie.
2025-03-19 | 12:00

Mateusz Waligóra przejechał zimą pustynię Gobi na rowerze. Samotnie.

Mateusz Waligóra, znany polski podróżnik i eksplorator, dokonał kolejnego niezwykłego wyczynu – przejechał zimą mongolską część pustyni Gobi na rowerze.

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.

Problemy społeczne

Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy

Według NEMO, Sieci Europejskich Organizacji Muzealnych, społeczna rola muzeów wykracza daleko poza ich tradycyjne funkcje. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie muzea mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu dialogu i spójności społecznej, zachęcać do dyskusji, mogą też pełnić rolę ośrodków integracji społecznej. Dzięki przybliżaniu obcych kultur mogą też zmienić spojrzenie na rynek pracy.

Żywienie

Sylwia Bomba: Nigdy nie stosowałam ozempicu. Dla mnie zdrowie jest ważniejsze niż efekt wizualny

Celebrytka uważa, że leków typu Ozempic nie powinno się stosować jako złotych środków na odchudzanie. Bo choć pozwalają one w dość krótkim czasie pozbyć się zbędnych kilogramów, to odbywa się to kosztem zdrowia. Aby więc bezpiecznie i trwale zredukować masę ciała, trzeba przede wszystkim zmodyfikować dietę i prowadzić aktywny styl życia. To długi, ale wart starania proces. Ze swojego doświadczenia Sylwia Bomba wie, że nie ma jednej cudownej tabletki, dzięki której bez żadnego wysiłku uzyskamy wymarzony rozmiar S.