Komunikaty PR

Bliski Wschód i magia Orientu

2022-06-29  |  16:00
Biuro prasowe
Do pobrania ( 0.09 MB )

Bliski Wschód to nie tylko kraina rozległych pustyń, stepów, bazarów i suków, oferujących absolutnie wszystko, w cenie, jaką uda się wynegocjować. To stan umysłu i miejsce, w którym jedyną stałą jest ciągła zmienna. Doskonały region dla poszukiwaczy przygód i wrażeń rodem z reportaży i powieści. To w sumie kilkanaście różnych krajów urzekających architekturą, kulturą, niespotykaną nigdzie indziej na świecie gościnnością, a wiele z nich to kolebka współczesnej cywilizacji. Legendarna gościnność Bliskiego Wschodu obezwładnia - wybierając się tam w podróż solo często nie wydamy ani grosza, za to spędzimy niezapomniane chwile w gronie rodziny poznanych na drodze mieszkańców regionu. Kiwi.com przygotowała kilka najmniej odkrytych przez turystów propozycji kierunków, a także informacje, jak najtaniej tam dotrzeć.  Na dobry początek Kiwi.com serwuje Irak, Jordania, Oman, Iran.

 

1. Jordania - szlakiem Mojżesza czy Indiana Jones?

Jordania, kojarzona jest głównie z Petrą, miastem wykutym w skale, które stało się powszechnie rozpoznawalne za sprawą Indiana Jones. To niewielki kraj, który przed laty odwiedzano w połączeniu z Syrią i Libanem. Dziś do Jordanii warto udać się nawet na przedłużony weekend - miejscowi taksówkarze oferują bardzo konkurencyjne ceny i można ich wynająć na wyłączność, nawet na cały czas pobytu. Tym sposobem dotrzemy szybko, sprawnie, a dodatkowo zobaczymy miejsca, o których wiedzą tylko lokalsi. Nieopodal Ammanu, wznosi się Góra Nebo, znana ze Starego Testamentu, z której Mojżesz zobaczył Ziemię Obiecaną. Widok zapiera dech w piersiach a panorama obejmuje tereny od Doliny Jordanu, przez Morze Martwe, aż po Jerozolimę. Z Ammanu szybko dostaniemy się na Wybrzeże Morza Martwego - Kiwi.com rekomenduje udać się tam zwłaszcza poza szczytem sezonu, by móc cieszyć wolnymi od turystów, przepięknymi resortami, które oferują wypoczynek w postaci kąpieli błotnych w Morzu Martwym czy wylegiwanie się nad basenem infinity z widokiem na Palestynę. W Ammanie warto udać się na Rainbow Street - to hipsterska uliczka z knajpkami i sklepikami, słynąca z ze schodów w kolorach tęczy.

Jak i kiedy najlepiej lecieć do Jordanii?

  • Z Polski bezpośrednie połączenia do Omanu zaczynają się już od 305zł
  • Z uwagi na wysokie temperatury Kiwi.com zwiedzanie Jordanii rekomenduje wiosną (marzec-maj) lub jesienią (październik-listopad) - wówczas można liczyć na sprzyjające temperatury 18-25.
  • Wizę do Jordanii, która jest konieczna, by móc wjechać na teren kraju, kupuje się na lotnisku.

 

2. Iran - w kraju Ajatollaha

Iran to dla odmiany bardzo rozległy kraj, który dzięki świetnie rozwiniętej infrastrukturze drogowej i sieci linii autobusowych, można zwiedzać autobusem. Te, wyposażone w klimatyzację i fotele, które rozkładają się do pozycji leżącej oferują doskonałe warunki do podróżowania. Najczęstszym kierunkiem podróży jest Isfahan, Shiraz, Yazd, i oczywiście Persepolis. Miasta absolutnie urzekają bogactwem zabytków, historii, kolorów mozaiki, kompleksami urokliwych meczetów, które warto nie tylko zobaczyć, ale i potraktować jako miejsce odpoczynku i chwili relaksu. Kiwi.com rekomenduje udać się do miejscowości Kashan - 260 km od Teheranu. To miasto tradycyjnych domów, ogrodów, w którego rozkwicie duży udział miała społeczność żydowska. Będąc na miejscu warto odwiedzić Meczet Agha Bozorg czy Ogród Bagh-e Fin. Irańskie ogrody reprezentują harmonię czterech elementów – nieba, ziemi, wody i roślin, a także symbolizują islamską ideę ogrodów Edenu wspomnianą w Koranie. Baza noclegowa w Iranie jest fantastyczna - lokalne guesthousy urokiem przypominają Marokańskie mediny - przekraczając ich próg można się poczuć jak w sułtańskim pałacu rodem z baśni 1001 nocy.

Jak i kiedy najlepiej lecieć do Iranu?

  • Z Polski do Iranu dotrzemy już za 1333 zł.
  • Kiwi.com zwiedzanie Jordanii rekomenduje wiosną (marzec-maj) lub jesienią (październik-listopad) - w szczycie sezonu temperatury przekraczają nawet 50 stopni.
  • Kiwi.com przypomina, że wizy do Iranu nie kupimy na lotnisku - należy z odpowiednim wyprzedzeniem złożyć wniosek i otrzymać zgodę na wjazd od ambasady.

 

3. Oman - raj dla fanów dzikich campingów i podróży samochodem

To malutkie państwo na Półwyspie Arabskim, w ostatnich latach zaczęło przyciągać uwagę turystów z całego świata. Oman ma czym urzekać - lokalną kulturą, która jest mieszanką wpływów europejskich, arabskich, azjatyckich i afrykańskich, a także gościnnością. Choć turyści najczęściej odwiedzają północną część kraju, to zdecydowanie warto udać się na południe, gdzie czekają malownicze widoki, klify, lazurowe wody oceanu i póki co, nadal ze stosunkowo małą liczba plażowiczów. Zaskoczenie może budzić fakt, że Oman to doskonałe miejsce dla fanów dzikich kempingów i wycieczek samochodowych. Kiwi.com rekomenduje udać się do Fortu w Nizwie, Maskatu czy miasta Salalah, na południu, słynącego z rozległych plantacji bananów i kokosów. Warto nawiązać znajomości z lokalsami, którzy cenią przyjaźnie z Europejczykami i lubią się nimi szczycić - dzięki temu można liczyć na bliższe poznanie kultury i obyczajów i np. wziąć udział w ceremonii zaślubin, weselu, wieczorze henny czy po prostu rodzinnych spotkaniach, które w tej części świata są absolutnie wyjątkowe.

 

Jak i kiedy najlepiej lecieć do Omanu?

  • Ponieważ do Omanu nie ma bezpośredniego połączenia z Polski Kiwi.com rekomenduje lot do Dubaju, z którego do Maskatu, stolicy Omanu możemy dotrzeć albo samochodem wynajętym w lokalnej wypożyczalni, a także autobusem z Dubai Abu Hail Bus Station - podróż trwa 7 godzin, do pokonania jest około 420 km, ale każdy autobus ma bezpłatne wifi, więc podróż mija bardzo szybko.
  • Kiwi.com przypomina, że obywatele Polski, aby wjechać do Omanu potrzebują ważnego przynajmniej 6 miesięcy od daty wjazdu paszportu oraz elektronicznej wizy. Do Omanu najlepiej lecieć wtedy, gdy w Polsce panuje zima - możemy liczyć wówczas na niższe temperatury, na poziomie 30-35 stopni, a nie 45, które panują tam w trakcie naszego lata.

 

4. Irak - podróż z dreszczykiem po kolebce cywilizacji

Irak to jeden z mniej popularnych kierunków na Bliskim Wschodzie - zwykle cel dla tych, którym marzy się odkrywanie mniej utartych szlaków. W ostatnim czasie popularność Iraku wśród turystów z całego świata rośnie, najwięcej z nich przybywa z Wielkiej Brytanii, Francji, USA, Turcji i Norwegii. Wszystko za sprawą wiz, które podobnie jak w Jordanii czy Turcji zaczęto w Iraku wydawać na lotnisku, tuż po przybyciu do kraju. Irak to kolebka cywilizacji, kraina Babilonu i Ogrodów Edenu. 10 km od granicy z Turcją leży miasteczko Ahmadiya -  wierzy się, że właśnie stąd wywodzą się Trzej Królowie, którzy pielgrzymowali do Betlejem. Dziś zamieszkane przez społeczność Kurdyjską uchodzi za jedno z najpiękniejszych i najwspanialszych miejsc na Bliskim Wschodzie. Ponadto, będąc w Iraku warto udać się do Bagdadu, szyickiej Karbali, Mosulu, Samarry, czy Babilonu.

 

Jak i kiedy najlepiej lecieć do Iraku?

  • Do Iraku nie ma połączenia z Polski - najtańsze loty z Europy są z pobliskiego Berlina Kiwi.com rekomenduje połączenie zwiedzania Turcji i Iraku w trakcie jednej podróży. Z Berlina do turystycznej Antalyi w Turcji dostaniemy się już od 456 zł, na miejscu warto spędzić kilka dni i posmakować tureckiej kultury, a następnie wykupić lot do Irbilu, dostępny już od 709 zł.
  • Irak podobnie, jak pozostałe kraje regionu, najlepiej zwiedzać wiosną (marzec-kwiecień)  i jesienią/zimą (listopad-grudzień), kiedy panujące temperatury są znośne dla podróżujących, na poziomie około 25 stopni.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Podróże Egotyczne podróże Polaków: millenialsi versus boomersi Biuro prasowe
2022-08-10 | 14:00

Egotyczne podróże Polaków: millenialsi versus boomersi

Wyniki badań przeprowadzonych przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie Kiwi.com wskazują, że niemal co drugi podróżujący (46%) w wieku 18-24 lat spędzający urlop w krajach
Podróże Odkryj świeże dźwięki ibis x ALL Europe Stage na Sziget Festival 2022!
2022-08-10 | 13:00

Odkryj świeże dźwięki ibis x ALL Europe Stage na Sziget Festival 2022!

Muzyczne lato rozpoczyna się właśnie teraz! Po niemal dwóch latach ibis MUSIC wraca na trasę rozpoczynając z prawdziwym bangiem – premierą na Sziget Festival 2022. Jedno z
Podróże Półwysep Çeşme – zachwycający kurort Turcji Egejskiej
2022-08-09 | 15:30

Półwysep Çeşme – zachwycający kurort Turcji Egejskiej

Çeşme, Alaçatı i Urla położone na zachód od İzmiru na półwyspie Çeşme nad Morzem Egejskim to najchętniej odwiedzane w celach wypoczynkowych

Transmisje online

Więcej ważnych informacji

Partner serwisu

Wschód Kultury

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Muzyka

Doda: 20 lat na scenie wcale nie minęło szybko. Pamiętam każdy problem, każdą kłodę i każdy dzień walki – nie było łatwo, ale było warto

Swój jubileusz pracy artystycznej Doda świętowała podczas Polsat SuperHit Festiwalu. Na scenie Opery Leśnej w Sopocie zabrzmiały jej najpopularniejsze utwory, a widzowie zobaczyli „sztafetę” pokazującą metamorfozę artystki. Piosenkarka przyznaje, że to ważny moment w jej karierze, ale nie ma poczucia, że powinna z tej okazji organizować specjalną trasę koncertową. Nie lubi patrzeć wstecz, woli natomiast skupiać się na tym, co będzie. Teraz najważniejsza jest dla niej praca nad nowa płytą zatytułowaną „Aqualiteja”, która ukaże się we wrześniu.

Firma

Przez ostatnie dwa lata kryzysów Polacy nadrobili 15 lat edukacji zdrowia psychicznego. Chętniej sięgają po pomoc i korzystają z terapeutycznych innowacji

Wybuch pandemii COVID-19 oraz wojny w Ukrainie, inflacja i kryzys klimatyczny sprawiły, że coraz więcej osób odczuwa chroniczny stres, zmęczenie czy długotrwałe obniżenie nastroju. Z drugiej strony Polacy zaczęli otwarcie rozmawiać o problemach zdrowia psychicznego. – W te dwa lata nadrobiliśmy 15 lat naszej edukacji zdrowia psychicznego – mówi Katarzyna Gryzło, współzałożycielka HearMe.pl i Emplomind. To zaś pociągnęło za sobą rozwój start-upów i innowacyjnych rozwiązań w obszarze mental health.

Media

Joanna Krupa: Niektórzy uczestnicy "Top Model" oglądali nas, jak mieli dziewięć lat, a teraz przychodzą na casting. Mogłabym nawet być ich mamą

Modelka zapewnia, że najnowsza edycja „Top Model” nie będzie kalką poprzednich. W każdym sezonie są bowiem inni uczestnicy, którzy stanowią o sile programu, i mimo scenariusza nie brakuje zaskoczeń i niespodziewanych zwrotów akcji. Zdaniem Joanny Krupy osoby, które teraz aspirują do roli modelek i modeli, różnią się od tych sprzed kilkunastu lat, bo mają dużo większą świadomość branży, wiedzą, jak się zaprezentować i czego oczekują po udziale w popularnym show.

Partner serwisu