Blogerzy z Austrii i Szwajcarii zachwyceni polskimi miastami
City break to cieszące się niesłabnącą popularnością kilkudniowe wypady do atrakcyjnych turystycznie miast. Zagraniczny Ośrodek Polskiej Organizacji Turystycznej w Wiedniu chce przekonać Austriaków i Szwajcarów, by na tego typu wypad wybrali właśnie polskie metropolie. Szlaki do Wrocławia, Warszawy, Gdańska i Krakowa przecierają zagraniczni blogerzy i influencerzy.
„Jeśli szukasz wygodnych i zrównoważonych wakacji, Polska jest bliskim celem podróży. (...) Warto przyjrzeć się bliżej najciekawszym polskim metropoliom i zaplanować podróż pełną przygód. To destynacje często polecane przez blogerów na krótkie wypady” – donosi portal tai.at, największe medium podróżnicze w Austrii. Opublikowany tam artykuł pt. „Polskie miasta, które zawsze warto odwiedzić” to zbiór z fragmentami recenzji austriackich i szwajcarskich blogerek, które odwiedziły największe polskie miasta.
„Majestatyczne Stare Miasto w Warszawie” i „bajkowy Wrocław”
„Rynek główny jest sercem miasta. Wyróżniają go kolorowe kamienice i zamek. Turyści lgną tu jak ćmy do ognia, ponieważ jest tu po prostu magicznie pięknie" – zachwyca się blogerka podróżnicza Kathrin Schlager (www.sevenandstories.net). Jako najważniejsze punkty wizyty na Starym Mieście w Warszawie wymieniono pomnik Syrenki, Plac Zamkowy z Kolumną Zygmunta i Zamek Królewski, który został całkowicie zniszczony podczas II wojny światowej, a następnie odbudowany.
„Wyglądają zza budynków, czają się w przejściach, a nawet zwisają z latarni. W mieście są już setki małych figurek, a ich szukanie to świetna zabawa zarówno dla dzieci, jak i dorosłych” – Wrocław zapadł w pamięć Viktorii Urbanek za sprawą wszechobecnych krasnali. Autorka bloga Chronic-Wanderlust zapewnia, że stolica Dolnego Śląska jest znana ze swojej nietypowej atrakcji, ale liczba skrzatów zaskoczyła nawet ją. „Przy następnej wizycie postaram się znaleźć je wszystkie. Jak na razie moim ulubieńcem jest ten, który robi zdjęcie innemu goblinowi na rynku".
Sztuka klasyczna i nowoczesna w Krakowie oraz fotogeniczny Gdańsk
Gudrun Krinzinger z pobytu w Krakowie zapamiętała widok z wieży Kościoła Mariackiego, a jako fanka miejskich targowisk wizytę na Starym Kleparzu. „To urokliwy plac położony nieco na uboczu” – opisuje autorka bloga Reisenbloggerin. Krinziger zapowiada, że podczas kolejnej wizyty w stolicy Małopolski odwiedzić muzeum Collegium Maius oraz słynny obraz Leonarda da Vinci „Dama z gronostajem" w Muzeum Czartoryskich. Ale Kraków to też sztuka nowoczesna, a jedną z najnowszych atrakcji miasta są murale i sztuka uliczna.
Gdańsk zachwycił z kolei Anitę Brechbühl ze Szwajcarii. „Spacer promenadą nad Nową Motławą nie tylko prezentuje prestiżowy front centrum miasta w najlepszy fotograficzny sposób, ale także daje ekscytujący wgląd w nowsze projekty urbanistyczne" – napisała autorka bloga Travelita. Recenzje zebrano na potrzeby kampanii City Breaks in Poland, realizowanej przez Zagraniczny Ośrodek Polskiej Organizacji Turystycznej w Wiedniu. Na marzec, kwiecień i maj zaplanowano kilkanaście kolejnych wyjazdów do Polski dla dziennikarzy i influencerów z Austrii i Szwajcarii.
City Breaks in Poland. Coraz więcej turystów z Austrii i Szwajcarii odwiedza Polskę
- Dogodne połączenia lotnicze i kolejowe sprawiają, że Polska staje się coraz bardziej atrakcyjna dla Austriaków i Helwetów, nawet na krótkie, kilkudniowe pobyty. Pobyt typu city break w Polsce jest dla nich wciąż niedrogi i wygodny logistycznie — do Warszawy, Wrocławia lub Krakowa można dojechać pociągiem z Wiednia w kilka godzin — wyjaśnia Marcin Płachno, dyrektor ZOPOT w Wiedniu i pomysłodawca kampanii prowadzonej we współpracy z austriackimi i szwajcarskimi mediami i influencerami turystycznymi.
Urzędnik podkreśla, że m. in. dzięki staraniom ZOPOT w Wiedniu uruchomiono nowe połączenie kolejowe Wiedeń-Wrocław oraz dodatkowe loty pomiędzy Szwajcarią i Austrią a Krakowem i Warszawą. Dane GUS z 2023 roku wskazują, że Austriacy i Szwajcarzy to czołowe nacje pod względem powrotu do liczby odwiedzin w Polsce, który notowano przed pandemią, w najlepszym dla polskiej turystyki roku 2019.
Potwierdza to sukces innej kampanii organizowanej przez ZOPOT w Wiedniu — Poland Soul Travel. Pierwsza odsłona projektu dotarła w 2022 roku do niemal trzech milionów odbiorców, którzy mieli okazję poznać Góry Izerskie, Beskid Niski, Górny Śląsk, Kaszuby i Podlasie.

Na co zwrócić uwagę, wybierając oferty first minute?

20 lat Corendon Airlines – jubileuszowe niespodzianki na pokładzie!

Mateusz Waligóra przejechał zimą pustynię Gobi na rowerze. Samotnie.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień
Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Moda
Piotr Zelt: Nie latam po sklepach i nie zawalam sobie szafy jakimiś niepotrzebnymi ciuchami. Mam sporo ubrań, które mają po 20 lat, i cały czas je noszę

Aktor zaznacza, że jego garderoba jest skromna, ale zawiera dobre jakościowo ubrania, które choć były kupione nawet dwie dekady temu, wciąż wyglądają jak nowe. Jego zdaniem nie warto ulegać sezonowym trendom i gromadzić w szafie wielu rzeczy, które modne są zaledwie kilka miesięcy. Zamiast tego lepiej zainwestować w ponadczasowe kurtki, marynarki czy buty z dobrych materiałów i dbać o nie tak, by posłużyły jak najdłużej.