„Chodź na Pragę” z Janem Emilem Młynarskim i Witoldem Szabłowskim
„Chodź na Pragę” z Janem Emilem Młynarskim i Witoldem Szabłowskim
Praga-Północ coraz bardziej zaznacza swoje miejsce na mapie Warszawy. Ta barwna dzielnica przyciąga także artystów, którzy w ramach projektu „Chodź na Pragę” opowiadają związane z nią historie. Galeria Wileńska po raz kolejny organizuje otwarte spacery, które odbędą się przez trzy soboty z rzędu od 3 września. Jan Emil Młynarski zaprasza na wycieczkę z warszawską piosenką, a Witold Szabłowski poprowadzi spacerowiczów szlakiem praskich knajp.
Spacery po Pradze-Północ są organizowane przez Galerię Wileńską od 2020 roku i cieszą się bardzo dużą popularnością wśród warszawiaków. W pierwszą sobotę września odbędzie się kolejny spacer z Janem Emilem Młynarskim, muzykiem związanym z zespołem Warszawskie Combo Taneczne. Każdy z punktów przechadzki będzie opatrzony nie tylko słowem, lecz także piosenką. – Warto czasem skoczyć na Pragie. Pochodzić. Pośpiewać. Przejdziemy się moimi ulubionymi zakamarkami Starej Pragi – zaprasza Jan Emil Młynarski. Artyście podczas spaceru towarzyszyć będzie bandżola – instrument muzyczny bardzo popularny w Warszawie przed II wojną światową i używany przede wszystkim przez kapele podwórkowe. Zbiórka odbędzie się o godzinie 12.45 przed wejściem głównym do Galerii Wileńskiej.
Tydzień później Rafał Dąbrowiecki, twórca portalu „Butem po Wawie" oprowadzi chętnych po Szmulowiznie – tą egzotyczną nazwą określa się charakterystyczny praski półwysep z trzech stron otoczony torami kolejowymi. To fragment Pragi, do którego przylgnęła łatka miejsca wyjątkowo niebezpiecznego. Czy tak jest w istocie, będzie się można dowiedzieć już 10 września.
Ostatni w tym roku spacer z cyklu „Chodź na Pragę” odbędzie się 17 września. Wtedy to Witold Szabłowski, jeden z najbardziej cenionych polskich reportażystów, przejdzie się szlakiem praskich knajp i opowie o folklorze dzielnicy. – Kulinarna Praga już od przedwojnia miała unikalne smaki, które spróbujemy odnaleźć podczas spaceru. Kuchnia praska czerpała z różnych źródeł. Kiedyś to były źródła żydowskie, ormiańskie, tatarskie i rosyjskie. W sobotę 17 września, przekonamy się, jakie są dziś. Zapraszam serdecznie na spacer po mojej dzielnicy, miejscu najbardziej mi bliskiemu. Poznacie moje kulinarne miejscówki na Pradze-Północ – mówi Witold Szabłowski, pisarz i scenarzysta.
Galeria Wileńska zaangażowała do współpracy 5 przewodników, dzięki czemu każdy spacer w ramach projektu „Chodź na Pragę” jest inny. – Zależało nam na tym, by podejść do spacerów w sposób niestandardowy i zachęcić, szczególnie młodych ludzi, do poznawania prawobrzeżnej części Warszawy. Dlatego do współpracy zaprosiliśmy osoby ze świata muzyki i kultury. Mamy nadzieję, że dzięki temu udało nam się przekonać warszawiaków do Pragi-Północ. Potwierdzają to liczby – w tegorocznej wiosennej edycji wzięło udział łącznie ponad 450 osób, a kolejne spacery przed nami – podsumowuje Martyna Rozesłaniec, rzeczniczka prasowa Galerii Wileńskiej.
Szczegółowe informacje dotyczące poszczególnych spacerów publikowane są na bieżąco na profilu facebookowym Galerii Wileńskiej jako osobne wydarzenia. Informacje aktualizowane są także na stronie www.galeriawilenska.pl. Projekt Chodź na Pragę został objęty patronatem honorowym Ilony Soja-Kozłowskiej, burmistrz dzielnicy Praga-Północ miasta stołecznego Warszawy.
Terminy nadchodzących wydarzeń:
- 3 września – Muzyczna Praga Jana Młynarskiego
- 10 września – Egzotyczna Szmulowizna – Butem po Wawie
- 17 września – Śladem praskich knajp z Witoldem Szabłowski

Na co zwrócić uwagę, wybierając oferty first minute?

20 lat Corendon Airlines – jubileuszowe niespodzianki na pokładzie!

Mateusz Waligóra przejechał zimą pustynię Gobi na rowerze. Samotnie.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj
Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Infrastruktura
Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie

Okres wielkanocny i majówkowy, które w tym roku wypadają bardzo blisko siebie, to czas wzmożonego ruchu turystycznego na Mazowszu. Region, który w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba turystów, przyciąga m.in. bogactwem kulturowym, różnorodną ofertą atrakcji i nadwiślańskimi krajobrazami. W okresie Wielkiej Nocy w wielu miejscach odbywają się wydarzenia, które mają przybliżyć świąteczne tradycje pielęgnowane od pokoleń.