Komunikaty PR

„Chodź na Pragę” z Janem Emilem Młynarskim i Witoldem Szabłowskim

2022-09-02  |  12:00
Biuro prasowe
Do pobrania docx ( 0.05 MB )

„Chodź na Pragę” z Janem Emilem Młynarskim i Witoldem Szabłowskim
 

Praga-Północ coraz bardziej zaznacza swoje miejsce na mapie Warszawy. Ta barwna dzielnica przyciąga także artystów, którzy w ramach projektu „Chodź na Pragę” opowiadają związane z nią historie. Galeria Wileńska po raz kolejny organizuje otwarte spacery, które odbędą się przez trzy soboty z rzędu od 3 września. Jan Emil Młynarski zaprasza na wycieczkę z warszawską piosenką, a Witold Szabłowski poprowadzi spacerowiczów szlakiem praskich knajp.

Spacery po Pradze-Północ są organizowane przez Galerię Wileńską od 2020 roku i cieszą się bardzo dużą popularnością wśród warszawiaków. W pierwszą sobotę września odbędzie się kolejny spacer z Janem Emilem Młynarskim, muzykiem związanym z zespołem Warszawskie Combo Taneczne. Każdy z punktów przechadzki będzie opatrzony nie tylko słowem, lecz także piosenką. – Warto czasem skoczyć na Pragie. Pochodzić. Pośpiewać. Przejdziemy się moimi ulubionymi zakamarkami Starej Pragi – zaprasza Jan Emil Młynarski. Artyście podczas spaceru towarzyszyć będzie bandżola – instrument muzyczny bardzo popularny w Warszawie przed II wojną światową i używany przede wszystkim przez kapele podwórkowe. Zbiórka odbędzie się o godzinie 12.45 przed wejściem głównym do Galerii Wileńskiej.

Tydzień później Rafał Dąbrowiecki, twórca portalu „Butem po Wawie" oprowadzi chętnych po Szmulowiznie – tą egzotyczną nazwą określa się charakterystyczny praski półwysep z trzech stron otoczony torami kolejowymi. To fragment Pragi, do którego przylgnęła łatka miejsca wyjątkowo niebezpiecznego. Czy tak jest w istocie, będzie się można dowiedzieć już 10 września.

Ostatni w tym roku spacer z cyklu „Chodź na Pragę” odbędzie się 17 września. Wtedy to Witold Szabłowski, jeden z najbardziej cenionych polskich reportażystów, przejdzie się szlakiem praskich knajp i opowie o folklorze dzielnicy. – Kulinarna Praga już od przedwojnia miała unikalne smaki, które spróbujemy odnaleźć podczas spaceru. Kuchnia praska czerpała z różnych źródeł. Kiedyś to były źródła żydowskie, ormiańskie, tatarskie i rosyjskie. W sobotę 17 września, przekonamy się, jakie są dziś. Zapraszam serdecznie na spacer po mojej dzielnicy, miejscu najbardziej mi bliskiemu. Poznacie moje kulinarne miejscówki na Pradze-Północ – mówi Witold Szabłowski, pisarz i scenarzysta.

Galeria Wileńska zaangażowała do współpracy 5 przewodników, dzięki czemu każdy spacer w ramach projektu „Chodź na Pragę” jest inny. – Zależało nam na tym, by podejść do spacerów w sposób niestandardowy i zachęcić, szczególnie młodych ludzi, do poznawania prawobrzeżnej części Warszawy. Dlatego do współpracy zaprosiliśmy osoby ze świata muzyki i kultury. Mamy nadzieję, że dzięki temu udało nam się przekonać warszawiaków do Pragi-Północ. Potwierdzają to liczby – w tegorocznej wiosennej edycji wzięło udział łącznie ponad 450 osób, a kolejne spacery przed nami  – podsumowuje Martyna Rozesłaniec, rzeczniczka prasowa Galerii Wileńskiej.

Szczegółowe informacje dotyczące poszczególnych spacerów publikowane są na bieżąco na profilu facebookowym Galerii Wileńskiej jako osobne wydarzenia. Informacje aktualizowane są także na stronie www.galeriawilenska.pl. Projekt Chodź na Pragę został objęty patronatem honorowym Ilony Soja-Kozłowskiej, burmistrz dzielnicy Praga-Północ miasta stołecznego Warszawy.

Terminy nadchodzących wydarzeń:

  • 3 września – Muzyczna Praga Jana Młynarskiego
  • 10 września – Egzotyczna Szmulowizna – Butem po Wawie
  • 17 września – Śladem praskich knajp z Witoldem Szabłowski

     

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Podróże Bezpieczne wakacje: standardy ochrony dzieci w branży hotelarskiej Biuro prasowe
2024-07-23 | 13:00

Bezpieczne wakacje: standardy ochrony dzieci w branży hotelarskiej

  Bezpieczeństwo dzieci podczas podróży jest priorytetem nie tylko dla rodziców, ale i dla całej branży hotelarskiej. Jak przypomina Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, w
Podróże Termy Karkonosze Resort & Spa – oaza spokoju i równowagi
2024-07-22 | 17:00

Termy Karkonosze Resort & Spa – oaza spokoju i równowagi

Kompleks hotelowo-rekreacyjny, Termy Karkonosze Resort & Spa to oaza spokoju i równowagi, skomponowana z dwóch unikatowych stref – kameralnych willi
Podróże Coolcationig - kiedy klimat dyktuje kierunek podróży
2024-07-22 | 12:00

Coolcationig - kiedy klimat dyktuje kierunek podróży

To nie pierwszy rok, kiedy trend coolcationing jest widoczny wśród podróżujących, w tym m.in z Polski. Jednak rekordowe wysokie temperatury za oknem,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Konsument

Problem wykorzystywania seksualnego dzieci online wymaga pilnych regulacji. To może wymagać rezygnacji w pewnym stopniu z szyfrowania korespondencji

Problem wykorzystywania seksualnego dzieci w internecie potrzebuje konkretnych regulacji – podkreślają eksperci Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. I liczą, że pojawią się one zarówno na forum krajowym, jak i unijnym. Dziś tymczasowe rozporządzenie, wprowadzając odstępstwo od przepisów UE dotyczących prywatności, daje platformom internetowym możliwość dobrowolnego wykrywania materiałów przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci. Nowe propozycje przepisów na forum zakładają jednak, że zmieni się to w obowiązek. To budzi szereg pytań o prywatność i potencjalne nadużycia.

Teatr

Eliza Rycembel: Sztukę „Czułe słówka” zrobiliśmy na podstawie znanego filmu. Udało się uwspółcześnić tę historię i przenieść ją na nasze realia

Już po pierwszych przedstawieniach Eliza Rycembel i Krzysztof Dracz widzą, że bardziej współczesna teatralna wersja obsypanego Oscarami kinowego hitu sprzed 40 lat również przypadła do gustu widzom. „Czułe słówka” w reżyserii Pawła Paszta to historia wzruszająca, ale nie ckliwa, z odpowiednią dozą akcentów dramatycznych i komediowych. Spektakl opowiada o trudnej relacji nadopiekuńczej matki i córki, która czując się przytłoczona jej miłością i oczekiwaniami, decyduje się na szybkie małżeństwo i opuszczenie domu.