Ciekawe miejsca na wyciągnięcie ręki – ADAMED SmartUP przedstawia Naukową Mapę P
Czy chcesz dowiedzieć się jak działała maszyna szyfrująca Enigma? A może wolisz na własne oczy zobaczyć jedyny w Polsce czynny reaktor jądrowy lub pierwszą na świecie kopalnię ropy naftowej? Zastanawiasz się jak wyglądały pierwsze komputery i konsole do gier? To wszystko i o wiele więcej możesz zobaczyć podróżując z Naukową Mapą Polski ADAMED SmartUP.
Wakacje spędzone w Polsce to świetna okazja, aby zejść z utartego szlaku i odkryć nietypowe miejsca, które z pewnością zainteresują młodych naukowców. Branża turystyczna donosi, że w tym roku Polki i Polacy są bardziej niż zwykle chętni do letnich wyjazdów. Większość z nas planuje w czasie wakacji zostać w kraju. To właśnie dla tych osób Fundacja Adamed, w ramach prowadzonego od 8 lat programu naukowego ADAMED SmartUP przygotowała mapę, która pozwoli zaplanować nieszablonowe zwiedzanie Polski.
Na co dzień wspieramy rozwój młodych, zdolnych ludzi, których pasją jest nauka. Rozmowy z nimi zainspirowały nas do zebrania najciekawszych miejsc w Polsce, które rozbudzą zainteresowanie nauką w każdej osobie, niezależnie od wieku – mówi Martyna Strupczewska, kierowniczka programu ADAMED SmartUP i dodaje – Obszar STEM, który stanowi sedno projektu ADAMED SmartUP, opiera się na bezpośrednim doświadczaniu nauki. Rozwój zachodzi w nim poprzez wykonywanie doświadczeń, eksperymentowanie, sprawdzanie jak możemy wpływać na otaczający nas świat i jak on wpływa na nas. Wakacje to idealny czas, aby dostrzec naukę dookoła nas. Podróżując z Naukową Mapą Polski każdy może zostać odkrywcą.
Na mapie umieszczono i opisano 20 różnorodnych miejsc i obiektów związanych z nauką, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Zaznaczono na niej m.in. centra nauki, w których odwiedzający mogą samodzielnie wykonywać eksperymenty. Miłośnicy aktywnego spędzania czasu odnajdą natomiast ścieżki piesze i rowerowe, które wiodą przez najciekawsze przyrodniczo tereny. Osobom znudzonym tradycyjnymi muzeami mapa wskaże punkty do zwiedzenia dawnych siedzib Neandertalczyków czy wciąż aktywnych kopalń. Z pewnością pamiątką z tych letnich wyjazdów będzie zdrowa dawka wiedzy.
Mapę można znaleźć na https://adamedsmartup.pl/mapa-naukowa/
Akcja #podrodzedonauki
Naukowa Mapa Polski to projekt otwarty, który będzie rozbudowywany w przyszłości o kolejne lokalizacje. Dlatego też na TikToku, Facebooku i Instagramie powstał hashtag #podrodzedonauki. Organizatorzy programu ADAMED SmartUP zachęcają wszystkich podróżników i młodych odkrywców, by w trakcie pobytu w ciekawych miejscach związanych z nauką oznaczali nim swoje wpisy w social mediach. Najciekawsze z nich trafią do Naukowej Mapy w jej kolejnych odsłonach.
Naukowa Mapa Polski w języku ukraińskim
Fundacja Adamed wspiera również uczennice i uczniów z Ukrainy, którzy rozpoczęli naukę w polskich szkołach. Dotychczas Fundacja udostępniła w języku ukraińskim materiały popularnonaukowe powstałe w ramach programu ADAMED SmartUP. W wersji ukraińskiej powstała także Naukowa Mapa Polski tak, by mogli skorzystać z niej nastolatkowie, którzy spędzą w naszym kraju tegoroczne wakacje.

Na co zwrócić uwagę, wybierając oferty first minute?

20 lat Corendon Airlines – jubileuszowe niespodzianki na pokładzie!

Mateusz Waligóra przejechał zimą pustynię Gobi na rowerze. Samotnie.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie
Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Problemy społeczne
Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy

Według NEMO, Sieci Europejskich Organizacji Muzealnych, społeczna rola muzeów wykracza daleko poza ich tradycyjne funkcje. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie muzea mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu dialogu i spójności społecznej, zachęcać do dyskusji, mogą też pełnić rolę ośrodków integracji społecznej. Dzięki przybliżaniu obcych kultur mogą też zmienić spojrzenie na rynek pracy.
Żywienie
Sylwia Bomba: Nigdy nie stosowałam ozempicu. Dla mnie zdrowie jest ważniejsze niż efekt wizualny

Celebrytka uważa, że leków typu Ozempic nie powinno się stosować jako złotych środków na odchudzanie. Bo choć pozwalają one w dość krótkim czasie pozbyć się zbędnych kilogramów, to odbywa się to kosztem zdrowia. Aby więc bezpiecznie i trwale zredukować masę ciała, trzeba przede wszystkim zmodyfikować dietę i prowadzić aktywny styl życia. To długi, ale wart starania proces. Ze swojego doświadczenia Sylwia Bomba wie, że nie ma jednej cudownej tabletki, dzięki której bez żadnego wysiłku uzyskamy wymarzony rozmiar S.