Komunikaty PR

Co piąty kierowca BlaBlaCar to kobieta

2023-03-14  |  11:00
Biuro prasowe
Kontakt

W 2022 i 2021 roku kobiety prowadziły co niemal piąte auto, które zabierało pasażerów w ramach platformy wspólnych przejazdów BlaBlaCar. Wbrew stereotypom pasażerowie oceniają, że kobiety są za kółkiem równie sprawne, co mężczyźni. Ze statystyk wynika też, że dużo rzadziej uczestniczą w wypadkach.

– Na początku byłam bardzo niechętna, aby zabierać pasażerów. Na kierowcy zawsze ciąży duża odpowiedzialność, poza tym bałam się stereotypów, pt. “blondynka, to pewnie nie umie jeździć” – mówi Kinga, która od dwóch lat dojeżdża ok. 140 km do pracy.

Dziś regularnie zabiera ze sobą pasażerów w ramach platformy wspólnych przejazdów BlaBlaCar. Część z nich to także mężczyźni, którzy często dziękują za sprawną jazdę. Za sprawą częstych kursów Kinga ma już grono stałych pasażerów, z którymi utrzymuje relacje poza platformą. Spotykają się w wolnym czasie, wymieniają zdjęciami i trzymają kciuki za życiowe wybory. Ostatnio za wybór nowej pracy przez Kingę.

– Mam dni, kiedy czekam tylko do tej 15, aby podjechać po daną osobę, bo wiem, że wspólna podróż troszkę mnie odstresuje po ciężkim dniu w pracy. Nie pamiętam, kiedy ostatni raz jechałam w ciszy ze swoimi pasażerami – śmieje się.

Kinga to jedna z tysięcy kobiet, które regularnie kursują po Polsce w ramach BlaBlaCar – największym na świecie serwisie, służącym do łączenia osób podróżujących samochodem na długich dystansach. Jak wynika z danych firmy, ok. co piąty jej kierowca to tak naprawdę kobieta (w 2021 i 2022 r. było to kolejno 18,3 i 18,9 proc.).

Jeszcze chętniej kobiety korzystają z BlaBlaCar jako pasażerki. Z danych firmy wynika, że w latach 2021-2022 roku kobiety stanowiły pomiędzy 47-48% wszystkich podróżnych przejazdów wspólnych na platformie.

Kobiety prowadzą bezpieczniej niż mężczyźni

Wolne miejsca dla pasażerów to nie jedyna rzecz, którą wnoszą kobiety za kierownicą. Są one również ostrożniejsze na drodze – według Instytutu Transportu Samochodowego uczestniczą zaledwie w co trzecim (38 proc.) wypadku drogowym. Bezpieczną jazdę kobiet potwierdzają również pasażerowie korzystający ze wspólnych przejazdów. Każdy użytkownik, który odbył podróż przez BlaBlaCar może ocenić swojego kierowcę w skali od 1 do 5, przyznając oceny w kilku kategoriach.

– Wbrew popularnym stereotypom nasze wewnętrzne statystyki pokazują, że kierowcy są oceniani na równie wysokim poziomie, niezależnie od płci mówi Olgierd Szyłejko, country manager w BlaBlaCar Polska. – W 2022 roku obie grupy otrzymały identyczną średnią ocenę – 4,94 w pięciostopniowej skali. W 2023 roku obserwujemy nawet lekki wzrost ocen, przyznawanych kobietom w porównaniu do mężczyzn.

Co ważne, kierowcy też mogą oceniać i sprawdzać pasażerów. Kinga przed każdym przejazdem przegląda komentarze na temat swoich współtowarzyszy podróży, dzięki czemu ma pewność, że podróż upłynie w przyjemnej atmosferze. Na początku roku BlaBlaCar wprowadził także możliwość zweryfikowania profilu, zwiększając tym samym poziom wiarygodności i bezpieczeństwa swoich użytkowników.

– Kiedyś w ramach żartu o kobietach za kółkiem spytałam jednego pasażera, czy przeżył ze mną tę jazdę. Zaśmiał się, że lepiej być nie mogło i został moim regularnym pasażerem na dłużej – śmieje się Kinga.

*** 

O BlaBlaCar  

BlaBlaCar jest największą na świecie sieć transportowa oparta na społeczności, umożliwiająca przeszło 100 milionom użytkowników korzystanie z przejazdów współdzielonych w 22 krajach. BlaBlaCar wykorzystuje technologię, aby zapełnić puste miejsca w samochodach, łącząc członków społeczności poszukujących wspólnego przejazdu samochodem lub autobusem i sprawiając, że podróżowanie staje się bardziej przystępne, towarzyskie i wygodne. Przyjazna dla środowiska i ludzi sieć BlaBlaCar pozwala co roku ograniczyć emisję CO2 o 1,6 miliona ton i umożliwia nawiązanie 120 milionów kontaktów. Więcej informacji znajduje się na stronie www.blablacar.com

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Podróże Bezpieczne wakacje: standardy ochrony dzieci w branży hotelarskiej Biuro prasowe
2024-07-23 | 13:00

Bezpieczne wakacje: standardy ochrony dzieci w branży hotelarskiej

  Bezpieczeństwo dzieci podczas podróży jest priorytetem nie tylko dla rodziców, ale i dla całej branży hotelarskiej. Jak przypomina Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, w
Podróże Termy Karkonosze Resort & Spa – oaza spokoju i równowagi
2024-07-22 | 17:00

Termy Karkonosze Resort & Spa – oaza spokoju i równowagi

Kompleks hotelowo-rekreacyjny, Termy Karkonosze Resort & Spa to oaza spokoju i równowagi, skomponowana z dwóch unikatowych stref – kameralnych willi
Podróże Coolcationig - kiedy klimat dyktuje kierunek podróży
2024-07-22 | 12:00

Coolcationig - kiedy klimat dyktuje kierunek podróży

To nie pierwszy rok, kiedy trend coolcationing jest widoczny wśród podróżujących, w tym m.in z Polski. Jednak rekordowe wysokie temperatury za oknem,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Konsument

Problem wykorzystywania seksualnego dzieci online wymaga pilnych regulacji. To może wymagać rezygnacji w pewnym stopniu z szyfrowania korespondencji

Problem wykorzystywania seksualnego dzieci w internecie potrzebuje konkretnych regulacji – podkreślają eksperci Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. I liczą, że pojawią się one zarówno na forum krajowym, jak i unijnym. Dziś tymczasowe rozporządzenie, wprowadzając odstępstwo od przepisów UE dotyczących prywatności, daje platformom internetowym możliwość dobrowolnego wykrywania materiałów przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci. Nowe propozycje przepisów na forum zakładają jednak, że zmieni się to w obowiązek. To budzi szereg pytań o prywatność i potencjalne nadużycia.

Teatr

Eliza Rycembel: Sztukę „Czułe słówka” zrobiliśmy na podstawie znanego filmu. Udało się uwspółcześnić tę historię i przenieść ją na nasze realia

Już po pierwszych przedstawieniach Eliza Rycembel i Krzysztof Dracz widzą, że bardziej współczesna teatralna wersja obsypanego Oscarami kinowego hitu sprzed 40 lat również przypadła do gustu widzom. „Czułe słówka” w reżyserii Pawła Paszta to historia wzruszająca, ale nie ckliwa, z odpowiednią dozą akcentów dramatycznych i komediowych. Spektakl opowiada o trudnej relacji nadopiekuńczej matki i córki, która czując się przytłoczona jej miłością i oczekiwaniami, decyduje się na szybkie małżeństwo i opuszczenie domu.