Costa del Sol oczami mieszkańców
Południe Hiszpanii, oprócz słonecznej pogody i złocistych plaż, ma do zaoferowania znacznie więcej. Co sprawia, że każdego roku w malowniczym Costa del Sol zakochują się miliony turystów, a część z nich postanawia osiąść tu na dłużej? Pobyt w tym regionie to okazja do zgłębienia bogatej kultury, odkrycia barwnej historii czy rozkoszowania się doskonałą kuchnią. Poznaj 5 wskazówek, które w trakcie urlopu, pozwolą Ci jeszcze mocniej doświadczyć wyjątkowości tego regionu.
Według danych hiszpańskiego Narodowego Instytutu Statystycznego, ten słoneczny kraj odwiedziło w 2023 r. rekordowe 85,1 mln zagranicznych turystów.
– Costa del Sol to bez wątpienia fantastyczne miejsce, które oferuje więcej niż tylko piękne krajobrazy czy słoneczną pogodę. To region z bogatą kulturą i morzem atrakcji. Prowincja Malagi należy do Andaluzji. Ta z kolei jest kwintesencją całej Hiszpanii – tego, co w niej najpiękniejsze i najbarwniejsze. Tutaj niemalże każde miejsce opowiada fascynującą historię, a nowoczesność splata się z tradycją w hipnotyzujący taniec, który przyciąga i oczarowuje każdego, kto ma szczęście odwiedzić ten region – mówi Renata Lorens, współwłaścicielka International Investment Marbella, polskiego biura nieruchomości, które od ponad 20 lat spełnia marzenia Polaków o posiadaniu mieszkania czy domu na Costa del Sol.
1. Doświadcz lokalnej kultury
Festiwal Starlite, odbywający się w Marbelli, jest jednym z najważniejszych letnich wydarzeń kulturalnych w Europie. Przyciąga międzynarodowe gwiazdy oraz lokalnych artystów. Program obejmuje koncerty, wystawy sztuki, pokazy mody i seanse filmowe, a imprezy trwają praktycznie przez całe lato. Warto wziąć udział także w Noche de San Juan, która przypada 23 czerwca. Tego dnia, z okazji letniego przesilenia, Hiszpanie zbierają się na plażach, gdzie rozpalają ogniska, urządzają pikniki i bawią się do świtu. Od czerwca do sierpnia trwa również Festiwal Cueva de Nerja, podczas którego Jaskinia Nerja staje się scenerią dla koncertów muzycznych i występów tanecznych. W sierpniu, w Maladze, warto zameldować się na Feria de Málaga – to jedno z najważniejszych świąt w Andaluzji, będące połączeniem historycznych tradycji z nowoczesnym festiwalem.
2. Daj się ponieść ognistemu flamenco
Nic tak nie rozpala zmysłów, jak ogniste flamenco w czerwonych promieniach zachodzącego, hiszpańskiego słońca. Ten emocjonujący taniec wywodzi się właśnie z Andaluzji. Wpisane na listę UNESCO, flamenco składa się z trzech elementów: cante, czyli śpiewu, baile, oznaczającego taniec oraz toque – gry na gitarze. Fakt, że flamenco uczy się w szkołach tanecznych na całym świecie, świadczy o jego globalnym wpływie i ogromnej popularności. Warto jednak doświadczyć tego wyjątkowego przedstawienia na własnej skórze.
3. Odkryj naturalne i historyczne piękno Andaluzji
Co warto zobaczyć w Andaluzji? Granadę, znaną z Alhambry, majestatycznego pałacu i twierdzy z okresu mauretańskiego. Następna jest Kordoba, która słynie z imponującego meczetu – Mezquita-Catedral. Kolejna na mapie jest Jerez de la Frontera, światowa stolica hiszpańskiego wina sherry i ważne centrum hodowli koni andaluzyjskich. Nie można pominąć słynnej Sewilli, stolicy Andaluzji, której znakiem rozpoznawczym jest największa na świecie gotycka katedra i wieża Giralda. Kadyks oferuje malownicze plaże, zabytkową starówkę i wspaniały widok na Atlantyk. Popularny wśród turystów szukających uroku tradycyjnej, andaluzyjskiej wsi jest Mijas Pueblo, leżący w prowincji Malaga. Turystów urzeknie również Ronda, znana z mostu Puente Nuevo i wąwozu El Tajo, przyciąga swoimi historycznymi miejscami, w tym najstarszą areną walk byków w Hiszpanii. Na koniec Sierra Nevada – najwyższy łańcuch górski w kontynentalnej Hiszpanii, oferujący liczne trasy piesze i rowerowe oraz Sierra de las Nieves, będący rezerwatem biosfery UNESCO w Andaluzji, charakteryzujący się surowym, górskim krajobrazem.
4. Spróbuj swoich sportowych sił w popularnych sportach
Costa del Sol, dzięki swojemu długiemu wybrzeżu i sprzyjającym warunkom pogodowym, jest idealnym miejscem do uprawiania sportów wodnych. Najpopularniejsze w tym regionie, to windsurfing i kitesurfing – szczególnie w Tarifie, która jest uważana za stolicę tych aktywności. Dużym powodzeniem w Marbelli, Puerto Banús, czy Maladze cieszy się również żeglarstwo. Bogactwo Morza Śródziemnego czyni hiszpańskie wybrzeże również atrakcyjnym punktem do nurkowania. Na spokojniejszych wodach lokalsów i turystów można zobaczyć także na SUP-ie. Znajdziemy tu ponadto punkty oferujące wynajem sprzętu i profesjonalne lekcje wakeboardingu i jazdy na nartach wodnych. Costa del Sol to także gratka dla miłośników golfa (nie bez powodu ten region określany jest czasem jako Costa del Gol), tenisa, czy padla.
5. Rozkoszuj się hiszpańską kuchnią
Hiszpańska kuchnia, znana z różnorodności i bogactwa smaków, czerpie z regionalnych tradycji i śródziemnomorskich składników, takich jak oliwa z oliwek, owoce morza, ryż i świeże warzywa. Trzeba spróbować tu tapas, czyli małych przekąsek, będących podstawą tutejszego stylu jedzenia i społecznego życia. Popularna paella charakteryzuje się swoim zaskakującym i głębokim smakiem. Ceniona za swoją aksamitną teksturę na całym świecie jest luksusowa szynka Jamón ibérico. Nie zapominajmy o zimnej, wykonanej z sezonowych warzyw zupie gazpacho, A na deser? Oczywiście churros! Głęboko smażone ciasteczka podawane z gorącą czekoladą, to symbol tego kraju

Na co zwrócić uwagę, wybierając oferty first minute?

20 lat Corendon Airlines – jubileuszowe niespodzianki na pokładzie!

Mateusz Waligóra przejechał zimą pustynię Gobi na rowerze. Samotnie.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień
Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Moda
Piotr Zelt: Nie latam po sklepach i nie zawalam sobie szafy jakimiś niepotrzebnymi ciuchami. Mam sporo ubrań, które mają po 20 lat, i cały czas je noszę

Aktor zaznacza, że jego garderoba jest skromna, ale zawiera dobre jakościowo ubrania, które choć były kupione nawet dwie dekady temu, wciąż wyglądają jak nowe. Jego zdaniem nie warto ulegać sezonowym trendom i gromadzić w szafie wielu rzeczy, które modne są zaledwie kilka miesięcy. Zamiast tego lepiej zainwestować w ponadczasowe kurtki, marynarki czy buty z dobrych materiałów i dbać o nie tak, by posłużyły jak najdłużej.