Czarnogóra na cztery pory roku
Lawenda Public Relations
Al. Ks. Józefa Poniatowskiego 1
03-901 Warszawa
agnieszka@lawendapr.com
48601991089
www.lawendapr.com
Pozostając w domu można wykorzystać czas, aby, na razie wirtualnie, poznać nowe miejsca, nabrać chęci do podróży i wyruszyć w nią, kiedy to będzie możliwie.
Svetlana Tomković, manager Narodowej Organizacji Turystycznej zapewnia, że Czarnogóra nie da o sobie zapomnieć, a na razie, poprzez obraz i dźwięk, chce dać chwilę relaksu i rozbudzić chęć do podróży. – Poprzez najnowszy film chcemy pokazać, że Czarnogóra, jej przyroda i atrakcje będą czekać na turystów o każdej porze roku. Dziś jednak bezpieczeństwo zdrowotne jest najważniejsze. Musimy pozostać w domu, by móc podróżować później. Wierzymy, że wkrótce nadejdzie czas, kiedy turyści do nas przyjadą i wszyscy będziemy mogli odbudować swoje siły – dodała.
W ostatnich latach Czarnogóra bardzo skutecznie walczyła o uwagę polskich turystów. Rosnące zainteresowanie tym kierunkiem wynikało z atrakcyjności i zróżnicowania regionu, intensywnie rozwijającej się infrastruktury i dogodnych połączeń lotniczych. Warto mieć na uwadze, że do Czarnogóry wygodnie można się dostać też samochodem.
Czarnogóra w pigułce - między morzem a górami
Czarnogóra to niewielki kraj, o powierzchni niespełna 14 tys. km2, który pozwala tak zaplanować pobyt, by zarówno wypocząć na słonecznych plażach, jak i podziwiać surowe, górskie szczyty czy głębokie kaniony – tak różnorodny krajobraz, w mgnieniu oka pozwala przenieść się w zupełnie inne miejsca. Krótki film przeprowadza widza przez Czarnogórę, gdzie piękna, niezadeptana przyroda i bliskość natury, zapewni odpoczynek i relaks, po trudnym okresie izolacji.
Dzięki zachowanemu ekosystemowi, Park Narodowy Jezioro Szkoderskie to raj dla blisko 280 gatunków ptaków, w większości rzadkich i zagrożonych. Jezioro Szkoderskie to największy na Bałkanach akwen śródlądowy, będący naturalnym stanowiskiem rzadkiego w Europie pelikana kędzierzawego.
Z kolei Kotor to jedno z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast w basenie Morza Śródziemnego, które zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Czar tego miejsca tworzą kręte uliczki, nieregularne place, z całym bogactwem śladów, pozostawionych przez dawnych mieszkańców i władców. Zatoka Kotorska, która wygląda jakby góry pękły i wpuściły morze między siebie, to najbardziej położony na południe fiord w Europie.
Z południa przenosimy się w północną część kraju, gdzie Park Narodowy Prokletje, przykuwa uwagę pięknymi szczytami z bogactwem jesiennych kolorów. Kolejnym unikalnym miejscem jest kanion rzeki Tary o długości 93 km i głębokości do 1300 m, będący największym w Europie, a trzecim na świecie. To miejsce, w którym rafting i spływy po Tarze, oferują niezapomniane wrażenia.
Dalej zobaczymy Park Narodowy Durmitor, gdzie czekają szlaki turystyczne o różnej długości i stopniu trudności, które pomagają odkrywać zarówno piękne, pionowo wznoszące się skały, wiekowe lasy, trawiaste pagórki i doliny, jak i polodowcowe jeziora.
Inny górski region to Park Narodowy Biogradska Gora, z nowoczesnymi ośrodkami narciarskimi, Kolašin 1600 Ski Centre i Kolasin 1450 Ski Resort w paśmie górskim Bjelasica.
#StayHome #TravelTomorrow
Więcej informacji o Czarnogórze znajduje się na stronie www.montenegro.travel.

Na co zwrócić uwagę, wybierając oferty first minute?

20 lat Corendon Airlines – jubileuszowe niespodzianki na pokładzie!

Mateusz Waligóra przejechał zimą pustynię Gobi na rowerze. Samotnie.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień
Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Moda
Piotr Zelt: Nie latam po sklepach i nie zawalam sobie szafy jakimiś niepotrzebnymi ciuchami. Mam sporo ubrań, które mają po 20 lat, i cały czas je noszę

Aktor zaznacza, że jego garderoba jest skromna, ale zawiera dobre jakościowo ubrania, które choć były kupione nawet dwie dekady temu, wciąż wyglądają jak nowe. Jego zdaniem nie warto ulegać sezonowym trendom i gromadzić w szafie wielu rzeczy, które modne są zaledwie kilka miesięcy. Zamiast tego lepiej zainwestować w ponadczasowe kurtki, marynarki czy buty z dobrych materiałów i dbać o nie tak, by posłużyły jak najdłużej.