Czy polscy kierowcy są gotowi na wakacje z dala od cywilizacji
Wakacje to dla Polaków coraz częściej nie tylko odpoczynek od pracy, ale sposób na odcięcie się od świata zewnętrznego. Dodatkowo nowa sytuacja makroekonomiczna niejako zmusza nas do poszukiwania nowych, alternatywnych form spędzania wolnego czasu - także w kraju. Coraz częściej decydujemy się więc na urlop w odosobnionych miejscach, z dala od tłumów i poza zasięgiem internetu. Warto pamiętać o kilku zasadach, które pomogą w bezpiecznym dotarciu do celu wakacyjnej wycieczki.
Sielskie wakacje na wsi?
Rosnące ceny noclegów w kurortach oraz potrzeba odpoczynku od miejskiego zgiełku wpływają na zainteresowanie wakacjami na wsi. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, w 2021 roku odnotowano wzrost liczby udzielonych noclegów w agroturystykach posiadających mniej niż 10 miejsc noclegowych o 15,7 proc. w stosunku do poprzedniego roku. Wczasowicze najczęściej wybierali gospodarstwa w województwach zachodniopomorskim, pomorskim, dolnośląskim i małopolskim. Polacy kuszeni są różnorodną ofertą gospodarzy, możliwościami spędzenia czasu na łonie natury a także cenami. Te, mimo, że z roku na rok stają się coraz wyższe, wciąż pozostają konkurencyjne dla oferty kurortów. Nocleg na wsi można znaleźć już nawet od 30 zł.
Choć wiele spośród gospodarstw agroturystycznych znajduje się w znanych miejscowościach turystycznych, Polacy coraz częściej wybierają oferty w zacisznych, mało popularnych zakątkach kraju, do których droga wiedzie przez nieoznaczone, leśne drogi. To może oznaczać problemy z siecią, a co za tym idzie – brak połączenia z nawigacją. Warto zatem zaopatrzyć się w rozwiązania, które pozwalają na podróż także w trybie offline, takie jak nawigacja AutoMapa. Tutaj znaczenie ma fakt, że AutoMapa umożliwia pobranie pełnych danych mapowych do pamięci urządzenia, a wszystkie operacje wyszukiwania i wyznaczania tras mogą odbywać się lokalnie w smartfonie lub tablecie. To gwarancja nieprzerwanej nawigacji po wyznaczonej trasie w przypadku braku połączenia z siecią. W połączeniu z najaktualniejszą bazą adresową tworzy nam to niezawodnego kompana podróży w nieznane.
W trasach zagranicznych lub tych blisko granicy, gdzie telefon łapie obcy zasięg, tryb offline chroni użytkowników przed niespodziewanymi kosztami roamingu danych (które wahają się w granicach od 60 do 100 zł za1 GB Internetu w krajach spoza UE) lub brakiem nawigacji, gdy zagraniczna sieć jest niestabilna. To kolejny powód, dla którego warto przed wyjazdem zaopatrzyć się w nawigację premium, posiadającą funkcjonalności offline.
Jeszcze jedno technologiczne rozwiązanie polecamy na wakacyjne wojaże - komunikator AutoCB., który wbudowany jest w AutoMapę jako moduł walkie-takie i cyfrowego radia w jednym. Ułatwieniem dla grup wczasowiczów podzielonych na kilka samochodów jest szybka komunikacja za pomocą jednego przycisku w aplikacji, czy to na kanale prywatnym, czy publicznym, również poza zasięgiem sieci.
Na własnych zasadach, czyli Polacy wybierają kampery
Na popularności zyskuje także podróżowanie na własnych warunkach, czyli objazdowe wycieczki kamperem. A tych przybywa z roku na rok – według danych z Centralnej Bazy Pojazdów i Kierowców (CEPiK) w 2018 roku było ich na polskim rynku zaledwie 518, natomiast już w zeszłym roku ich liczba wynosiła 2191. Rośnie też zainteresowanie wtórnym rynkiem samochodów dostawczych, przerabianych na kampery.
Decydując się na podróż kamperem należy jednak pamiętać o kilku ważnych aspektach. Jednym z nich są legalne miejsca postojowe oraz campingi, innym ograniczenia na trasach – ze względu na swoje gabaryty kampery zaliczane są do samochód specjalnych, które mogą napotkać na drodze wiele ograniczeń. Warto zaplanować trasę, która poprowadzi bez niespodzianek i bezpiecznie. A do tego na miejsce.
AutoMapa posiada stale aktualizowaną bazę campingów dla kamperów, opracowywaną przez Polską Federację Campingu i Caravaningu. Do tego polecamy opcję zaawansowanego wyznaczania tras dla pojazdów ciężarowych, na podstawie parametrów auta. Wystarczy podać wymiary pojazdu, aby na trasie uniknąć spotkania ze zbyt niskim wiaduktem, mostem o zbyt małej nośności, czy nie trafić na zbyt wąską drogę. To idealna opcja dla osób podróżujących kamperem, unikniemy niespodzianek, a jazda będzie wygodna, płynna i prosto do celu. Z zasięgiem lub bez! - wyjaśnia Magda Buchalska, brand development director w AutoMapa.
Wybierając alternatywną formę wypoczynku z dala od Internetu warto wcześniej zaplanować jego przebieg i skorzystać ze wsparcia technologii. Rozsądne wykorzystanie nowoczesnych narzędzi działających online oraz - co ważne - także w trybie offline to komfort, większe bezpieczeństwo oraz oszczędność czasu w podróży w nawet najbardziej oddalone rejony. W końcu wakacje są po to, by odpocząć i się nie stresować.
Malediwy drogie? Tak, ale tylko w resorcie!
Święta na stoku: dlaczego Polacy wybierają Austrię i Włochy?
SUN & SNOW dołącza do partnerów sieci handlowej Lidl
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.