Czy w obliczu trudnych czasów odwołamy nasze urlopy?
Wygląda na to, że wiele osób w tym roku również zdecyduje się nie wyjeżdżać z kraju i wybierze urlop w polskich górach, na Mazurach lub nad Bałtykiem.
Branża turystyczna nie ma lekko. Najpierw odcisnęła na niej swoje piętno pandemia, a kiedy pojawiła się nadzieja na lepszy rok 2022 – wybuchła wojna w Ukrainie. W tej sytuacji urlop w ciepłych krajach Europy znowu staje pod znakiem zapytania. I nie chodzi tylko o to, że mamy mniej pieniędzy, my się po prostu niepokoimy o to, co jeszcze może się wydarzyć w hiobowej rzeczywistości…
Wszelkie sytuacje typu wojny, wybuchy wulkanów, ataki terrorystyczne czy strajki linii lotniczych mają oczywiście olbrzymi wpływ na turystykę polską i światową. Po prostu zaczynamy się bać. Z drugiej strony wiosna sprzyja temu, że chcemy wyjechać, chcemy normalności – mówi Marek Kamieński, ekspert Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Agentów Turystycznych.
W obecnej sytuacji wielu z nas odwołuje zaplanowane wyjazdy za granicę i zamiast tego na wiosenne weekendy wybiera polskie, równie piękne tereny. Dzięki temu zabezpieczamy się przed kolejnymi zaskakującymi niepokojami na świecie, odwołanymi lotami, czy jakimiś bliżej nieokreślonymi zagrożeniami, które odczuwamy, odkąd wybuchła wojna za wschodnią granicą. Wybierając wypoczynek w Polsce czujemy się bezpieczniej, gdyż jesteśmy bliżej domu, do którego w razie czego zawsze łatwiej wrócić.
Nasz kraj jest pełen intrygujących miejsc, które wprawią nas w zachwyt. Tegoroczne wypady nie muszą być wcale drogie – na turystów z otwartymi ramionami czekają kwatery, pensjonaty, pola namiotowe
oraz kempingi nad wodą – dla każdego coś dobrego. Dla bardziej wymagających znajdą się wspaniałe luksusowe miejsca – wciąż nieodkryte kameralne hotele i pałace, w których można znaleźć ofertę dopasowaną do indywidualnych potrzeb. U nas czas płynie wolniej i można usłyszeć ciszę – mówi Alina Szynaka, właścicielka jednego z takich miejsc, Pałacu Mortęgi nieopodal Lubawy. W komfortowych pokojach można naprawdę „zwolnić i delektować się byciem TU i TERAZ, jednocześnie korzystając z takich atrakcji jak basen, ujeżdżalnia czy mini zoo, gdzie całe rodziny z pewnością będą się świetnie bawić w towarzystwie danieli, papużek, królików, kóz, alpak, lam i innych zwierzaków.
Szukajmy takich perełek! Odkrywajmy nasze polskie okolice. Wykorzystajmy czas światowych niepokojów na poznawanie tego, co bliskie! Wszak „cudze chwalicie, swego nie znacie”, jak w XIX wieku mawiał poeta Stanisław Jechowicz.

Na co zwrócić uwagę, wybierając oferty first minute?

20 lat Corendon Airlines – jubileuszowe niespodzianki na pokładzie!

Mateusz Waligóra przejechał zimą pustynię Gobi na rowerze. Samotnie.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj
Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Infrastruktura
Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie

Okres wielkanocny i majówkowy, które w tym roku wypadają bardzo blisko siebie, to czas wzmożonego ruchu turystycznego na Mazowszu. Region, który w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba turystów, przyciąga m.in. bogactwem kulturowym, różnorodną ofertą atrakcji i nadwiślańskimi krajobrazami. W okresie Wielkiej Nocy w wielu miejscach odbywają się wydarzenia, które mają przybliżyć świąteczne tradycje pielęgnowane od pokoleń.