Dekalog odpowiedzialnego kierowcy
- Sprawdź stan techniczny samochodu
Upewnij się, że opony są w dobrym stanie i odpowiednio napompowane, hamulce działają poprawnie, światła są sprawne, a płyny odpowiednio uzupełnione.
- Zaplanuj podróż
Zaplanuj trasę, sprawdź warunki pogodowe, nie daj się zaskoczyć.
- Zadbaj o bezpieczeństwo
Dostosuj sposób jazdy do panujących warunków atmosferycznych, zmniejsz prędkość gdy pada deszcz lub gdy występuje gęsta mgła. Pamiętaj, że nawierzchnia może być śliska! Pamiętaj o zapięciu pasów bezpieczeństwa, również u pasażerów. Zawsze przewoź dzieci w odpowiednich fotelikach i zabezpiecz zwierzęta.
- Skup się na jeździe
Ruszaj w trasę wypoczęty, skoncentruj się na drodze i wyeliminuj wszelkie rozpraszacze, jak np. telefon komórkowy. Zachowaj pełną uwagę i świadomość tego, co dzieje się wokół. Pamiętaj o przerwach na odpoczynek.
- Jedź przepisowo
Przestrzegaj przepisów drogowych, zwracaj uwagę na ograniczenia prędkości, sygnalizację świetlną, znaki drogowe. Nie podejmuj ryzykownych manewrów, które mogą spowodować kolizję.
- Nigdy nie prowadź pod wpływem alkoholu
Nigdy nie prowadź samochodu, jeśli wcześniej spożywałeś alkohol! W ten sposób narażasz siebie i innych.
- Uważaj na syndrom dnia poprzedniego
Czy jesteś pewien, że twój organizm pozbył się alkoholu po wczorajszej imprezie? Nawet w przypadku, gdy czujesz się w miarę dobrze, alkohol wciąż może znajdować się w organizmie, wpływać na twoje zdolności percepcji i oceny sytuacji. Nie narażaj siebie ani innych użytkowników dróg!
- Bądź odpowiedzialny, nie wierz w mity!
Pamiętaj, że tłuste i syte jedzenie nie przyspiesza metabolizmu alkoholu. Mitem jest także skuteczność zimnego prysznica, wysiłku fizycznego czy wypicia mocnej kawy lub napoju energetycznego.
- Pamiętaj
Nie ma skutecznego sposobu na szybsze pozbycie się alkoholu z organizmu! Nawet gdy alkohol
zostanie całkowicie wydalony nie oznacza to, że mózg i mięśnie całkowicie powróciły do
normalnego funkcjonowania. Wątroba jest w stanie metabolizować średnio ok. 8 gram 100%
alkoholu etylowego w ciągu godziny. Pamiętaj, że potrzebujesz dużo czasu, by wydalić alkohol z organizmu. Prowadź dopiero wtedy, kiedy masz pewność, że jesteś w 100% trzeźwy i wypoczęty, a samopoczucie pozwala Ci na bezpieczną i uważną jazdę.
- Ruszaj na wakacje bez promili!
Poświęć godzinę na „Autosobriety” – bezpłatne szkolenie online, które pomoże ci bezpiecznie i bez promili dojechać na wakacje!

Na co zwrócić uwagę, wybierając oferty first minute?

20 lat Corendon Airlines – jubileuszowe niespodzianki na pokładzie!

Mateusz Waligóra przejechał zimą pustynię Gobi na rowerze. Samotnie.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku
Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Medycyna
Diagnostyka zaburzeń snu może być łatwiejsza. Inteligentna piżama monitoruje bruksizm i bezdech senny

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge opracowali inteligentną piżamę, której zadaniem jest monitorowanie w warunkach domowych wzorców oddechu podczas snu i wykrywanie jego zaburzeń takich jak bezdech senny, chrapanie czy bruksizm. Jest to możliwe dzięki znajdującym się w materiale zaawansowanym grafenowym czujnikom tensometrycznym. Urządzenie może stać się alternatywą dla często niekomfortowej dla pacjentów diagnostyki w warunkach szpitalnych lub z wykorzystaniem nieporęcznego sprzętu.
Gwiazdy
Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz

Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.