Dokąd na biegówki w Polsce? Polecamy 10 idealnych miejscówek
Kiedyś służyły głównie do przemieszczania się po terenie pokrytym śniegiem, dzisiaj traktowane są hobbistycznie. Królują na północy globu, ale coraz popularniejsze stają się również w środkowej części Europy. Narty biegowe, potocznie zwane biegówkami – bo o nich mowa – również w Polsce znajdują coraz większą liczbę fanów. Chcesz spróbować? Redaktorzy Magazynu Travelist podpowiadają dokąd się udać.
Kotelnica Białczańska na Podhalu
Każdemu z zapalonych narciarzy i snowboardzistów znana jest chyba Kotelnica Białczańska, mieszcząca się w Białce Tatrzańskiej. To największy ośrodek narciarski na Podhalu, który oprócz stoków oferuje również dobrze przygotowane, malowniczo położone trasy biegowe. Można tu wybrać spośród czterech pętli, z których z każdej rozpościera widok na tatrzańskie szczyty.
Polana Jakuszycka na Dolnym Śląsku
To miejsce nazywane przez Polaków stolicą nart biegowych. O Jakuszycach słyszeli już pewnie wszyscy, ale nie każdy wie, że łączna długość tras do jazdy na biegówkach wynosi prawie 100 km – w tym są i te posiadające homologację Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Stwarza to niepowtarzalną okazję do podziwiania tej urokliwej, pokrytej śniegiem (i to nie tylko zimą) krainy na polsko-czeskiej granicy.
Spalona w Górach Bystrzyckich
Nieco bardziej na południe od centrum kraju, ale wciąż na Dolnym Śląsku, na Ziemi Kłodzkiej znajduje się stacja narciarstwa biegowego Spalona. Liczące prawie 40 km trasy charakteryzują się zróżnicowanym poziomem zaawansowania, przez co przyciągają zarówno narciarzy-amatorów, jak i profesjonalistów. Nieraz podczas jazdy można tu przekroczyć czeską granicę i usłyszeć „Ahoj!” zamiast „Cześć!”.
Z Przełęczy Jugowskiej w Górach Sowich
Pozostając wciąż w dolnośląskim i udając się w kierunku Gór Sowich, napotkamy na 5 tras o wdzięcznych nazwach – Niedźwiedź, Sowa, Lis, Nietoperz i 9 buków. Najpopularniejszym miejscem startowym do jazdy na każdej z nich jest Przełęcz Jugowska, a wycieczkę można połączyć ze zwiedzaniem najciekawszych miejsc, takich jak Kozie Siodło, Schronisko Sowa czy Przełęcz Wilcza.
Z Obidowej na Turbacz
Niegdyś miejsce treningów Justyny Kowalczyk, a dzisiaj 11-kilometrowa atrakcja dla doświadczonych biegaczy w pobliżu Nowego Targu. Trasa, często nazywana „Śladami Olimpijczyków”, powstała w ramach polsko-słowackiej współpracy i prowadzi przez dolinę Lepietnicy, Gorzec, Solnisko, Rozdziele, Halę Turbacz do schroniska na Turbaczu. Wybierając się tam, warto pamiętać o 503 m przewyższenia, które może okazać się wyzwaniem dla początkujących.
Między Wisłą i Istebną – Kubalonka
Uwielbiana przez biegaczy o sportowym zacięciu i pozwalająca na szlifowanie techniki. Kubalonka należy do tych trudniejszych tras, a można tu biegać na czterech pętlach. Tym, co ją cechuje, jest wyjątkowa szerokość – być może właśnie to było jednym z powodów do organizacji w tym miejscu Mistrzostw Polski w Narciarstwie Biegowym. Podczas jazdy mijamy wzniesienia Beskidu Śląskiego, a w trakcie przerwy można nabrać sił w punktach gastronomicznych, których tutaj nie brakuje.
Pod Żukowem niedaleko Ustrzyk Dolnych
Uciekając w stronę Bieszczad, napotkamy na niewielką wieś Ustjanowa Górna w pobliżu Ustrzyk Dolnych. Na miłośników biegówek czekają tam trasy Pod Żukowem – regularnie ratrakowane, o różnym poziomie trudności i posiadające homologację Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Niebieska na spokojną jazdę i czerwona – nieco bardziej wyczynowa.
Na Podkarpaciu w pobliżu Wetliny
Jadąc dalej na południe, dostaniemy się w okolice Bieszczadzkiego Parku Narodowego i wsi Wetlina. Właśnie tam ma początek pięć tras przeznaczonych do uprawiania narciarstwa biegowego o łącznej długości 20 km. Każda z nich – czerwona, zielona, żółta, pomarańczowa i niebieska – ma różny poziom zaawansowania, ale wszystkie gwarantują niezapomniane widoki po drodze.
Eksplorowanie Puszczy Kampinoskiej
Biegówki nie muszą kojarzyć się tylko z górami! Na mieszkańców centralnej Polski czeka Puszcza Kampinoska, która kryje w sobie aż 300 km tras. Do dyspozycji amatorów śnieżnych szaleństw są wszystkie szlaki piesze na terenie kompleksu leśnego. Najbliższa wypożyczalnia sprzętu znajduje się w Laskach, a stamtąd wystarczy pokonać zaledwie 100 m i już można biegać!
Kartuzy na Kaszubach
Ski Arena Nordic to miejsce dla biegaczy, które mieści się w Kartuzach – malowniczym miasteczku na Kaszubach, 40 minut od Gdańska. Stanowi jedyny taki punkt na Pomorzu, a niedaleko można znaleźć wiele stoków narciarskich. To 6 różnych tras o łącznej długości 6 km – od łatwych w kolorze niebieskim po trasę czarną, najtrudniejszą. Miejsce startowe znajduje się w lesie, za cmentarzem Bilowo, gdzie są szatnie oraz tablice informacyjne z planem i mapami – super zabawa gwarantowana!

Na co zwrócić uwagę, wybierając oferty first minute?

20 lat Corendon Airlines – jubileuszowe niespodzianki na pokładzie!

Mateusz Waligóra przejechał zimą pustynię Gobi na rowerze. Samotnie.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj
Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Infrastruktura
Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie

Okres wielkanocny i majówkowy, które w tym roku wypadają bardzo blisko siebie, to czas wzmożonego ruchu turystycznego na Mazowszu. Region, który w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba turystów, przyciąga m.in. bogactwem kulturowym, różnorodną ofertą atrakcji i nadwiślańskimi krajobrazami. W okresie Wielkiej Nocy w wielu miejscach odbywają się wydarzenia, które mają przybliżyć świąteczne tradycje pielęgnowane od pokoleń.