Dokąd na świąteczny jarmark w 2023?
Świąteczne jarmarki tuż po słonecznym wybrzeżu to najczęstsza odpowiedź przedstawicieli generacji Z na pytanie: Dokąd chciałbyś polecieć zimą?, wskazują wyniki badania* przeprowadzonego przez agencję Stem/Mark wśród Polaków, na zlecenie Kiwi.com. Co ciekawe, świąteczne jarmarki (36,2% ankietowanych) wyprzedziły wyjazdy narciarskie (33,2% respondentów) czy odpoczynek w spa (32,1% ankietowanych). Dla tych, którzy w tym roku zamierzają udać się na zimowy city break i poczuć atmosferę zbliżających się świąt, Kiwi.com przygotowała listę 5 propozycji. Lubeka, Strasbourg, Tallin, Belfast, a może Brugia? Udaj się na 11 jarmarków bożonarodzeniowych w granicach tylko jednego miasta, skosztuj piwnej zupy, która Cię rozgrzeje i odwiedź spektakularnie oświetlone lodowisko z widokiem na jezioro! Wiele jarmarków będzie dostępna już od listopada. Bilety lotnicze na listopadowo-grudniowy city break już od 190 zł!
Firma travel tech i wyszukiwarka tanich lotów i podróży, Kiwi.com, zwróciła się do respondentów z Polski z pytaniem: Gdybyś miał możliwość zorganizować zagraniczny wyjazd zimą, gdzie byś poleciał?
Zaskoczenia nie powinien budzić fakt, że podróż w ciepłe i słoneczne miejsce z dostępem do morza było wyborem numer 1, bez względu na wiek. Niemal co drugi ankietowany przedstawiciel generacji Z, jak i pokolenia 30-40 latków wskazał taką odpowiedź, a tuż za nimi ponad 41% respondentów w wieku 45-59 lat.
Co ciekawe, na drugim miejscu znalazły się świąteczne jarmarki, które szczególną popularnością cieszą się wśród przedstawicieli najmłodszego pokolenia, generacji Z (36,2% ankietowanych). Wyprzedziły wyjazdy narciarskie (33,2% respondentów) czy odpoczynek w spa (32,1% ankietowanych).
Kiwi.com przygotowała 5 różnych propozycji najciekawszych jarmarków w tym roku! Sprawdź, czego możesz się spodziewać na miejscu.
1. Brugia, Belgia
Brugia to jedno z najpiękniejszych miast w Europie, które wygląda jeszcze bardziej spektakularnie, gdy zapada mrok, a migoczące lampki bożonarodzeniowe odbijają się w kanałach i wodnych szlakach. W Brugii organizowane są 2 jarmarki: pierwszy, bardziej tradycyjny w swojej ofercie, na Markt (placu głównym). Można tam kupić wszelkie drobiazgi i souveniry związane z tematyką świąt. Drugi, na Simon Stevinplein, oferuje produkty rzemieślnicze i ręcznie robione od lokalnych wytwórców. Kiwi.com przypomina, że będąc w Brugii tuż przed świętami warto udać się na lodowisko Vorst Winter Bar. To niezwykła przestrzeń o powierzchni 300 metrów kwadratowych, spektakularnie oświetlona lampkami. W takiej aurze, z widokiem na Jezioro Miłości (Minnewater) można zatracić się w jeździe na łyżwach, w przerwach kosztując przepyszne jedzenie serwowane na miejscu. Nie można zapomnieć również o Light Experience Trail - to bajkowa kraina, czyli 2,5-kilometrowy szlak spacerowy po mieście, prowadzący przez najpiękniejsze i najbardziej malownicze jego części, pełen świetlnych instalacji świątecznych. Za lot z Warszawy do Brugii między 24 listopada a 7 stycznia zapłacimy około 255 zł!
2. Strasbourg, Francja
Jarmark bożonarodzeniowy w Strasburgu, Christkindelsmärik, w ciągu ostatnich kilku lat przez wielu był postrzegany, jako zbyt komercyjny. Jego historia, jednak, sięga średniowiecza - to jeden z najstarszych w Europie świątecznych jarmarków. Dlatego lokalne władze dołożyły wszelkich starań, by przywrócić mu ten historyczny rys. Co czeka na odwiedzających? Między innymi alzackie przysmaki czy spacery z przewodnikiem. Jarmarki zajmują większą część centrum miasta - praktycznie na każdym placu panuje iście świąteczna i bajkowa atmosfera i można skosztować czegoś specjalnego. Place Kléber oferuje słyną zupę piwną (kurczak, wędzona wieprzowina, cebula i piwo), place Louise-Weiss i Suzanne Lacore skupiają się na lokalnej żywności, którą można zabrać do domu, a Marché OFF oferuje alternatywne podejście, z odzieżą hand-made, wycieczkami szlakiem street artu włącznie, z których dochody wspierają lokalne organizacje charytatywne. To jedno z tych miejsc, które w okresie świąt zyskuje nowe oblicze. W grudniu, za lot do Strasbourga zapłacimy około 275 zł. Więcej szczegółów dostępnych na Kiwi.com.
3. Tallin, Estonia
Tallin to latem ulubione miejsce wieczorów kawalerskich, a zimą lśni blaskiem świateł i śniegiem, zwłaszcza na placu Raekoja, czyli Placu Ratuszowym. W centralnym jego miejscu znajduje się ogromna choinka - to najstarsza w Europie wystawiona publicznie choinka bożonarodzeniowa, której tradycja sięga 1441 roku. W trakcie świątecznego jarmarku w Tallinie można skosztować lokalnych potraw, jak kaszanki, kaczych udek, kiszonej kapusty, a także wielu przysmaków na słodko: pierniczki, bułeczki cynamonowe czy korzenne wino na rozgrzanie. W weekendy na scenie odbywają się koncerty i widowiska teatralne, a dla najmłodszych czekają animacje, przejażdżki i konkursy. Świąteczny jarmark w Tallinie jest zwierzolubny - śmiało można odwiedzić go z pupilem. Osoby planujące grudniowy city-break za bilet z Warszawy do Tallina zapłacą od 177 zł. Więcej szczegółów dostępnych na Kiwi.com.
4. Belfast, UK
Jarmark bożonarodzeniowy w Belfaście jest jednym z najbardziej wielokulturowych w Europie, szczególnie jeśli chodzi o bogatą ofertę przysmaków i przekąsek, dostępnych na miejscu. Glühwein, pierogi, naleśniki i baklava konkurują o przestrzeń z wieloma gatunkami serów, piwami rzemieślniczymi i iberyjskimi mięsami, co oznacza, że jest to absolutna gratka dla każdego smakosza. Kiedy już odwiedzisz stragany (a jest ich ponad 100; oczywiście nie tylko z jedzeniem i napojami), zobacz, co jeszcze Belfast ma do zaoferowania. To miasto nadmorskie, więc możesz zwiedzić pancernik HMS Caroline z I wojny światowej, odwiedzić Titanic Belfast (największą na świecie wystawę Titanica w mieście, w którym został zbudowany), wybrać się na degustację do Belfast Whiskey Club, zwiedzić wiele parków i ogrodów, lub poznać historię Północnoirlandzkiego Związku Piłki Nożnej. Tam nie można się nudzić bez względu na porę roku. Bilety z Warszawy do Belfastu na wyjazd w połowie grudnia można nabyć już za 190 zł! Szczegóły dostępne na Kiwi.com.
5. Lubeka, Niemcy
Lubeka, choć przez wielu niedoceniana, to jedna z niemieckich perełek: to historyczne centrum handlu i marcepanowa stolica Europy, jeśli nie świata. A czy jest lepszy czas i miejsce na rozkoszowanie się słodyczami niż jarmark bożonarodzeniowy? W Lubece jest ich aż 11! Oprócz tradycyjnej oferty na odwiedzających czekają targi rzemiosła, mody, targ na nabrzeżu przemysłowym, diabelski młyn i historia morska w porcie na Starym Mieście. Oczywiście jest również targ poświęcony produktom marcepanowym w eleganckiej Kawiarni Niederegger. Kiwi.com rekomenduje odwiedzić Stare Miasto, czyli najbardziej rozległy obiekt światowego dziedzictwa UNESCO w całych Niemczech. „Miasto Siedmiu Wież” jest zdominowane przez wielkie ceglane budynki, konkurujące ze sobą o przestrzeń na owalnej centralnej wyspie. Być może wcześniej nie zastanawialiście się nad Lubeką, ale nawet jeśli nie uda Wam się przyjechać na Boże Narodzenie, koniecznie dodajcie ją do swojej listy.
*Badanie przeprowadzone przez Stem/Mark na zlecenie Kiwi.com zostało wykonane metodą CAWI na reprezentatywnej próbie N=1010 Polaków w wieku od 18 do 59 Realizacja badania została przeprowadzona w październiku 2022 roku.
O Kiwi.com
Kiwi.com to wiodąca globalna firma z branży technologii turystycznych z siedzibą w Czechach, zatrudniająca ponad 1200 osób na całym świecie. Innowacyjny algorytm Kiwi.com umożliwia użytkownikom znajdowanie lepszych opcji tras i cen, których inne wyszukiwarki nie widzą, wykonując 2 miliardy kontroli cen dziennie dla 95% globalnych zasobów lotów. Każdego dnia w witrynie Kiwi.com i kanałach partnerskich przeprowadzanych jest 100 milionów wyszukiwań. Dziennie średnio sprzedaje się ponad 70 000 miejsc.
Malediwy drogie? Tak, ale tylko w resorcie!
Święta na stoku: dlaczego Polacy wybierają Austrię i Włochy?
SUN & SNOW dołącza do partnerów sieci handlowej Lidl
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.