Dyniowy karnawał? Dokąd się udać na najbardziej spektakularne festiwale dyniowe?
Październik, a także pierwsza połowa listopada to niewątpliwie czas dyni i celebrowania pory jesiennej. Turystyka szlakiem dyniowych festiwali i nietuzinkowych obchodów to dodatkowy bonus dla osób, które uwielbiają jesienne podróże, a tych nie brakuje! Dyniowy karnawał potrafi być iście spektakularny, a jego kolory i atmosfera dają przedsmak Halloween. Jak sprawdziła firma Kiwi.com, tej jesieni wielu podróżujących z Polski uda się na kilkudniowy odpoczynek, korzystając m.in. z przedłużonego weekendu. Na ten czas bilety zarezerwowano w sumie do 256 krajów. Kiwi.com sprawdza, które festiwale dyni w Europie odwiedzić przy okazji zaplanowanego urlopu. Wiele z nich zaczyna się już w sierpniu i trwa aż do grudnia. Największy oferuje ponad 450 tysięcy dyń w 600-set różnych odmianach, rzeźbiony z dyni naturalnej wielkości dinozaury, a na innym można zagrać w dyniowy paintball, albo zgubić w labiryncie z kukurydzy. Kiwi.com sprawdza Wielką Brytanię, Francję, Włochy, a także sąsiadujące Niemcy.
1. Największy dyniowy festiwal w Europie odbywa się w Niemczech!
Największy na świecie festiwal dyni odbywa się co roku w ogrodach Pałacu Ludwigsburg, największego barokowego pałacu w Niemczech, zlokalizowanego w promieniu kilkunastu kilometrów od Stuttgartu.
Od sierpnia do grudnia odbywa się tam największa na świecie wystawa dyni, będąca częścią Blühendes Barock, ogromnego ogrodniczego show, którego motyw przewodni i tematyka co roku się zmieniają. To w sumie ponad 450 000 dyń w 600-set różnych odmianach. Są tu aromatyczne dynie jadalne, jak i ozdobne, dyniowe rzeźby naturalnej wielkości w kształcie wodnych ssaków, dinozaurów, a także przepyszne dania na bazie z dyni, jak choćby gofry czy rozgrzewające zupy. Wszystko przy akompaniamencie muzyki na żywo. Wstęp na wydarzenie jest wliczony w cenę biletu do Ogrodów Pałacu Ludwigsburg (11,5 EUR dorośli oraz 5 EUR dzieci). Festiwal dyni w Ludwigsburgu potrwa do 3 grudnia.
2. Festiwal dyni w Avon Valley w Bristolu w Anglii
Wedle analizy Kiwi.com, Wielka Brytania to jeden z wiodących kierunków tej jesieni wśród podróżujących z Polski. UK to absolutnie świątynia dyniowego karnawału, zwłaszcza tuż przed Halloween. Anglia, Irlandia czy Szkocja - w każdym z tych krajów będzie można doświadczyć i posmakować dyni od zupełnie innej strony. Jeden z flagowych festiwali odbywa się co roku w październiku w Pumpkin Patch w Avon Valley w Bristolu, w Anglii. Obowiązkowym elementem jest muzyka na żywo z udziałem lokalnych zespołów, które nie schodzą ze sceny przez cały dzień. Odwiedzający mogą wziąć udział w konkursach rzeźbienia z dyni, a nawet dyniowym paintballu czy strzelaniu do strachów na wróble. Fani rękodzieła poczują się jak w raju - festiwal co roku przyciąga wystawców oferujących ręcznie robioną ceramikę, biżuterię, ozdoby, a także sprzedawców lokalnej żywności.
Jeśli szukasz wyjątkowych wrażeń, jest to idealna okazja, aby odwiedzić Wielką Brytanię!
3. Gdzie we Francji szukać dyni?
Tradycja Halloween wywodzi się z Irlandii, Wielkiej Brytanii, a także północnej Francji. Dlatego również i w tym kraju, poza Wielka Brytanią, można spodziewać się spektakularnych wydarzeń, ale co ciekawe, nie z dynią w roli głównej. Tu motywem przewodnim są zjawy, duchy i potwory. Wedle analizy Kiwi.com, tej jesieni to właśnie Paryż (jak dotąd) króluje w zestawieniu najpopularniejszych miast, które polscy podróżni odwiedzą. Gdzie w Paryżu szukać dyni? Najlepiej udać się na podmiejska farmę, w sklepach nie często można ją dostać. Jedną z najpopularniejszych farm jest La Ferme de Gally (farma Gally) w Gally Bailly, położona około 40 minut na zachód od Paryża. Na miejscu każdy zostaje wyposażony w narzędzia i instrukcje niezbędne, by móc sprawdzić swoje umiejętności w rzeźbieniu w dyni.
Co ciekawe, można tu zbierać nie tylko dynie, ale również przepyszne i soczyste jabłka jesiennych odmian. Podróżujący, który jesienią wybierają się do Paryża powinni ten adres dobrze zapamiętać.
4. Dyniowe farmy to we Włoszech nowość
Dyniowe farmy czy pola są we Włoszech od niedawna, podobnie zresztą jak obchody Halloween. Jeśli jednak należysz do grupy osób, które to właśnie Włochy odwiedzą tej jesieni, koniecznie zaznacz na mapie kilka dyniowych miejsc, wartych uwagi. W tym roku, jak wskazuje Kiwi.com, Włochy to kierunek numer 1 wśród podróżujących z Polski. A oto, jakie dyniowe atrakcje czekają na miejscu.
Przede wszystkim, warto zapamiętać kilka fraz, które określają dyniowe farmy czy pola i są we Włoszech używane naprzemiennie:
- Giardino delle zucche,
- Campo di zucche,
- Terra delle zucche czy
- Campo zucca u-pick.
Il Giardino delle Zucche to najsłynniejsza we Włoszech farma dyniowa, w iście amerykańskim stylu. Jej założycielką jest kobieta o włosko-amerykańskich korzeniach. Farma znajduje się niedaleko Neapolu, dokładnie w gminie Pignataro Maggiore, tuż obok największego labiryntu kukurydzy we Włoszech, o powierzchni 15 000 metrów kwadratowych. Na miejscu nie brakuje atrakcji!
Ponieważ to Rzym jest najczęściej wybieranym miastem we Włoszech na jesienne voyage (przez użytkowników z Polski) Kiwi.com podpowiada, na którą okoliczną farmę warto się udać.
La Fattoria della Zucca (Sacrofano, Lacjum), na przedmieściach Rzymu, to dyniowa farma zaaranżowana z wielkim rozmachem, również w stylu amerykańskim. Z pewnością to jedno z miejsc, do których warto się udać, by doświadczyć zabaw na sianie, czy posmakować Dyniowego Spice Latte!
O Kiwi.com
Kiwi.com to wiodąca globalna firma z branży technologii turystycznych z siedzibą w Czechach, zatrudniająca ponad 1200 osób na całym świecie. Innowacyjny algorytm Kiwi.com umożliwia użytkownikom znajdowanie lepszych opcji tras i cen, których inne wyszukiwarki nie widzą, wykonując 2 miliardy kontroli cen dziennie dla 95% globalnych zasobów lotów. Każdego dnia w witrynie Kiwi.com i kanałach partnerskich przeprowadzanych jest 100 milionów wyszukiwań. Dziennie średnio sprzedaje się ponad 70 000 miejsc.
Malediwy drogie? Tak, ale tylko w resorcie!
Święta na stoku: dlaczego Polacy wybierają Austrię i Włochy?
SUN & SNOW dołącza do partnerów sieci handlowej Lidl
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.