Komunikaty PR

Şeb-i Arûs – Türkiye (Turcja) upamiętnia Rumiego

2022-12-15  |  13:00
Biuro prasowe
Kontakt
Emilia Potocka
Synertime

Aleja Wyścigowa
02-681 Warszawa
e.potocka|synertime.pl| |e.potocka|synertime.pl
668132416
www.synertime.pl

Każdego roku w grudniu, w Konyi w Türkiye (Turcji), odbywają się ceremonie Şeb-i Arûs upamiętniające największego poetę i mistyka sufickiego na świecie, Mevlânę Dżalaloddina Rumiego. Tegoroczne obchody 749. rocznicy śmierci rozpoczęły się 7 grudnia i potrwają do 17 grudnia. Towarzyszą im liczne wydarzenia oraz obrzędy Sema.

Postać XIII-wiecznego mistyka, Mevlâny Dżalaloddina Rumiego, stała się ikoną kultury, a jego dzieła wywarły ogromny wpływ na myśl mistyczną i literaturę na całym świecie. Najbardziej znane z nich, „Masanawi”, uznawane jest za jedno z największych arcydzieł literatury światowej, a popularność mistyka sufickiego stała się globalnym fenomenem kulturowym. Śmierć Rumiego jest co roku upamiętniana ceremoniami Şeb-i Arûs („Nocy spotkania z Bogiem”) w Konyi.

Ceremonia Sema i Wirujący Derwisze

Według sufizmu śmierć jest drogą do zjednoczenia z „Ukochanym”, czyli Bogiem (Allahem). A zatem moment ponownego połączenia ze Stwórcą to „dzień największego błogosławieństwa”. Główną częścią obchodów upamiętniających śmierć Rumiego jest ceremonia Sema, wykonywana przez Wirujących Derwiszów. Podczas jej trwania Wirujący Derwisze zaczynają ruch od krótkich obrotów na lewej stopie, używając prawej do kierowania ciałem, obracającym się wokół lewej stopy. Sema symbolicznie przedstawia akt stworzenia wszechświata i powołanie do życia człowieka, a następnie jego przejście w ruch dzięki impulsowi płynącemu z siły miłości do Boga, aż wreszcie wstąpienie na drogę sługi bożego prowadzącą do doskonałości duchowej. W 2005 roku UNESCO uznało ceremonię Sema odbywającą się w ramach obchodów Şeb-i Arûs za arcydzieło, a  w 2008 roku oficjalnie została wpisana na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości.

Miłość, pasja i mistycyzm: Kraina Rumiego zaprasza na ceremonie Şeb-i Arûs, które odbywają się już po raz 749. Położona w regionie Środkowej Anatolii #Konya powita wszystkich podróżników przybywających na odbywające się co roku ceremonie upamiętniające Mevlânę Dżalaloddina Rumiego w dniach 7-17 grudnia.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Synertime
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Podróże Malediwy drogie? Tak, ale tylko w resorcie! Biuro prasowe
2024-12-30 | 12:00

Malediwy drogie? Tak, ale tylko w resorcie!

Jesień i zima to zdecydowanie czas na Azje, w której panuje właśnie pora sucha i pełnia słońca. W tym roku Azja zaskoczyła wzrostem popularności w porównaniu do roku
Podróże Święta na stoku: dlaczego Polacy wybierają Austrię i Włochy?
2024-12-23 | 11:00

Święta na stoku: dlaczego Polacy wybierają Austrię i Włochy?

Coraz więcej Polaków decyduje się spędzać święta Bożego Narodzenia poza domem, szukając miejsc, które łączą tradycyjny klimat z możliwością wyjątkowego wypoczynku. W
Podróże SUN & SNOW dołącza do partnerów sieci handlowej Lidl
2024-12-19 | 16:25

SUN & SNOW dołącza do partnerów sieci handlowej Lidl

Sun & Snow Sp. z o.o dołączył do partnerów sieci handlowej Lidl. Od grudnia do końca stycznia 2025 polscy użytkownicy aplikacji Lidl Plus mają możliwość skorzystania ze zniżki

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani

Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Problemy społeczne

W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.