Komunikaty PR

Egotyczne podróże Polaków: millenialsi versus boomersi

2022-08-10  |  14:00
Biuro prasowe
Do pobrania docx ( 0.08 MB )
  • Wyniki badań przeprowadzonych przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie Kiwi.com wskazują, że niemal co drugi podróżujący (46%) w wieku 18-24 lat spędzający urlop w krajach egzotycznych zabezpiecza się przed potencjalnymi chorobami (febra, dur brzuszny, tężec itp.) przyjmując stosowne szczepionki, podczas gdy wśród osób w wieku 45-59 lat robi to zaledwie co 5 osoba (21%).

 

  • Z drugiej strony mężczyźni i kobiety wydają się być zgodni w tej kwestii - aż 36% z nich deklaruje przyjmowanie szczepionek przeciw tropikalnym wirusom w przypadku egzotycznych podróży.

 

  • Azja okazuje się być kierunkiem top 1 wśród tych najbardziej wymarzonych - tak oceniło ją 22% respondentów badania. Z kolei według danych Kiwi.com Azja odnotowuje największą liczbę rezerwacji w tym roku, tuż po Europie.

 

W ciągu ostatnich 5 lat około 26% mieszkańców największych polskich miast spędzało wakacje w krajach egzotycznych - tak wskazują wyniki badań przeprowadzonych przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie Kiwi.com. Około 71% respondentów deklaruje, że wybierając się na wakacje do Azji, Afryki czy Ameryki Południowej przestrzega zaleceń dotyczących szczepień, takich jak np. dur brzuszny, tężec, błonica, krztusiec, cholera. Okazuje się, że przedstawiciele pokolenia millenialsów, czyli osoby w wieku 18-25 lat do ochrony zdrowia w trakcie dalekich podróży przywiązują większą wagę (46%), niż przedstawiciele pokolenia boomersów, w wieku 45-59 lat (21%). Jednocześnie 20% przedstawicieli obydwu pokoleń zgadza się ze stwierdzeniem, że szczepienia na COVID powinny być obowiązkowe dla podróżujących. 

Podróżowanie może mieć zbawienny wpływ na samopoczucie - tak twierdzi zdecydowana większość Polaków (82%), z kolei 90% mieszkańców największych miast w Polsce uważa, że wyjazd na wakacje poprawiłby ich nastrój - wskazują wyniki badania przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie Kiwi.com. Choć na liście najczęściej wybieranych przez Polaków kierunków od lat króluje południe Europy z Włochami, Hiszpanią, Grecją i niekiedy Portugalią na czele, to wielu z nas preferuje dalekie podróże, do innego kręgu cywilizacyjno-kulturowego. Około 13% mieszkańców największych polskich miast w tegoroczne wakacje miało w planach daleką podróż na inny kontynent. Azja okazuje się być kierunkiem top 1 wśród tych najbardziej wymarzonych - tak oceniło ją 22% respondentów badania. Z kolei według danych Kiwi.com Azja odnotowuje największą liczbę rezerwacji w tym roku, tuż po Europie.

Milenialsi ostrożniejsi od boomersów

Kiwi.com podpowiada, że podróżując np. do Azji, ale również do krajów Afryki czy Ameryki Południowej, warto wziąć pod uwagę porę roku, w której odbywamy naszą podróż. W trakcie polskiego lata w wielu krajach Azji Południowo-Wschodniej, w Indiach czy na Sri Lance będzie panowała pora deszczowa, która rządzi się swoimi zasadami. Ulewne deszcze są na porządku dziennym, duża wilgotność powietrza dochodząca nawet do 120% i wysokie temperatury sprzyjają z kolei lęgom komarów, przenoszącym w tej strefie geograficznej wiele chorób.

  • Wyniki badań przeprowadzonych na zlecenie Kiwi.com wskazują, że niemal co drugi podróżujący (46%) w wieku 18-24 lat spędzający urlop w krajach egzotycznych zabezpieczenia się przed potencjalnymi chorobami (febra, dur brzuszny itp.) przyjmując stosowne szczepionki, podczas gdy wśród osób w wieku 45-59 lat robi to zaledwie co 5 osoba (21%).
  • Z drugiej strony w tej kwestii mężczyźni i kobiety wydają się być zgodni - az 36% z nich deklaruje przyjmowanie szczepionek przeciw chorobom egzotycznym.

Co warto wiedzieć o szczepieniach do krajów egzotycznych?

Kiedy się szczepić? Przede wszystkim istotne jest to, aby tematem szczepień zainteresować się kilka miesięcy przed planowaną podróżą. Niektóre szczepionki na wirusy tropikalne są podawane w odstępach czasowych np. w cyklu 0/1/6, czyli ostatnia dawka może być podawana pół roku po dawce pierwszej.

Rodzaj szczepień: Warto pamiętać, że rodzaj zalecanej szczepionki jest uzależniony od regionu, w którym planujemy spędzić czas, ale także od typu planowanego wyjazdu. Informacji o tym, jakie szczepionki powinniśmy przyjąć, udzieli nam lekarz specjalizujący się w medycynie podróżnej. Na terenie całej Polski jest wiele punktów szczepień, do których możemy się udać.

Koszt: Szczepienia na wirusy tropikalne są płatne. Ich cena się różni, natomiast planując pobyt np. w Azji powinniśmy być przygotowani na wydatek rzędu kilkuset złotych.

Szczepienia obowiązkowe i zalecane: w przypadku szczepień obowiązków należy posiadać przy sobie zaświadczenie potwierdzające przyjętą szczepionkę - może się zdarzyć, że nie mając go przy sobie, nie zostaniemy wpuszczeni na teren danego kraju. Istnieje również lista szczepień zalecanych, które nie są obowiązkowe, ale warto rozważyć je przed wyjazdem.

Wśród zalecanych szczepionek wymienia się te na:

  • błonicę, tężec i krztusiec;
  • wirusowe zapalenie wątroby typu A;
  • wirusowe zapalenie wątroby typu B;
  • dur brzuszny;
  • cholerę;
  • polio;
  • zakażenia meningokokowe;
  • żółtą gorączkę;
  • wściekliznę;
  • japońskie zapalenie mózgu;
  • kleszczowe zapalenie mózgu.

 

Metodologia:

Badanie zostało wykonane metodą CAWI na reprezentatywnej próbie N=1006 Polaków w wieku od 18 do 65 lat oraz dodatkowo w grupie mieszkańców największych miast Polski (miasta powyżej 500 000 mieszkańców) N=300.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Podróże Na co zwrócić uwagę, wybierając oferty first minute? Biuro prasowe
2025-04-17 | 12:20

Na co zwrócić uwagę, wybierając oferty first minute?

Oferty first minute stają się coraz częstszym wyborem osób planujących wypoczynek z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. W przeciwieństwie do ofert last minute zakup wakacji first
Podróże 20 lat Corendon Airlines – jubileuszowe niespodzianki na pokładzie!
2025-04-11 | 14:40

20 lat Corendon Airlines – jubileuszowe niespodzianki na pokładzie!

Corendon Airlines wraz ze swoimi pasażerami świętuje 20-lecie działalności w przestworzach W 2025 roku Corendon Airlines świętuje 20-lecie swojej działalności i zaprasza
Podróże Mateusz Waligóra przejechał zimą pustynię Gobi na rowerze. Samotnie.
2025-03-19 | 12:00

Mateusz Waligóra przejechał zimą pustynię Gobi na rowerze. Samotnie.

Mateusz Waligóra, znany polski podróżnik i eksplorator, dokonał kolejnego niezwykłego wyczynu – przejechał zimą mongolską część pustyni Gobi na rowerze.

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.

Problemy społeczne

Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy

Według NEMO, Sieci Europejskich Organizacji Muzealnych, społeczna rola muzeów wykracza daleko poza ich tradycyjne funkcje. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie muzea mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu dialogu i spójności społecznej, zachęcać do dyskusji, mogą też pełnić rolę ośrodków integracji społecznej. Dzięki przybliżaniu obcych kultur mogą też zmienić spojrzenie na rynek pracy.

Żywienie

Sylwia Bomba: Nigdy nie stosowałam ozempicu. Dla mnie zdrowie jest ważniejsze niż efekt wizualny

Celebrytka uważa, że leków typu Ozempic nie powinno się stosować jako złotych środków na odchudzanie. Bo choć pozwalają one w dość krótkim czasie pozbyć się zbędnych kilogramów, to odbywa się to kosztem zdrowia. Aby więc bezpiecznie i trwale zredukować masę ciała, trzeba przede wszystkim zmodyfikować dietę i prowadzić aktywny styl życia. To długi, ale wart starania proces. Ze swojego doświadczenia Sylwia Bomba wie, że nie ma jednej cudownej tabletki, dzięki której bez żadnego wysiłku uzyskamy wymarzony rozmiar S.