FREE NOW nagradza za korzystanie ze współdzielonego transportu
FREE NOW
Warszawa
01-205 Warszawa
press|free-now.com| |press|free-now.com
+48 530 121 652
www.free-now.com/pl
Trwa Europejski Tydzień Mobilności, którego zwieńczeniem jest Dzień bez Samochodu przypadający na 22 września. Z tej okazji FREE NOW, superaplikacja mobilności miejskiej, chce zachęcić mieszkańców miast do odkrywania innych niż własne auto, środków współdzielonego transportu. Do końca września będzie nagradzać osoby korzystające ze współdzielonej mobilności miejskiej w godzinach szczytu zniżkami na kolejne przejazdy, w ramach akcji Carless Challenge. Nagradzane są przejazdy komunikacją miejską i podmiejską, e-hulajnogami, e-skuterami, carsharingiem i taksówkami - wszystkich dostępnych lokalnie operatorów.
Najnowsze badanie Kantar dla FREE NOW wykazało, że już 70% Europejczyków jest gotowych zastąpić własne auto bardziej zrównoważonymi opcjami mobilności miejskiej, takimi jak e-hulajnogi, e-skutery, carsharing czy taksówki zamawiane przez aplikację[1]. Rozwój platform MaaS (Mobility as a Service) oferujących różne formy transportu w ramach jednego systemu, może przyczynić się do ograniczenia emisji w sektorze transportu nawet o 54%[2]. Mieszkańcy miast, również w Polsce, zauważają problem zatłoczonych ulic i uciążliwych korków w centrach miast, w godzinach szczytu.
Jako superaplikacja mobilności miejskiej, która integruje różne formy transportu zewnętrznych operatorów, chcemy zachęcać mieszkańców do odkrywania jak wiele sposobów na dotarcie do celu oferują ich miasta. Wiemy też, że do podjęcia konkretnego działania potrzebna jest odpowiednia zachęta, dlatego postanowiliśmy nagradzać zniżkami na nasze usługi osoby, które skorzystają ze współdzielonej mobilności, w tym komunikacji miejskiej i podmiejskiej, w ramach akcji Carless Challenge. Wierzymy, że w ten sposób przyczynimy się do zmiany nawyków transportowych wśród osób korzystających z aut prywatnych wyłącznie z powodu przyzwyczajenia czy wygody - mówi Krzysztof Urban, dyrektor zarządzający FREE NOW w Polsce.
Aby wziąć udział w akcji Carless Challenge i otrzymać zniżki od FREE NOW, należy spełnić poniższe warunki:
· Do końca września 2022 roku, przynajmniej 6 razy skorzystać z każdego, innego niż własne auto, współdzielonego środka transportu (np. Komunikacja miejska/podmiejska, taksówka, e-hulajnoga, e-skuter, carsharing). Akceptowane są przejazdy wykonane z wszystkich dostępnych lokalnie platform i operatorów.
· Przejazdy muszą odbywać się w godzinach szczytu, w dni powszednie, tj.: 6.00-10.00 oraz 15.00-18.00.
· Przesłać za pośrednictwem dedykowanego formularza dowód tych przejazdów, w postaci skanu lub zdjęcia biletu, faktury lub rachunku - z widoczną datą i godziną wykonanego przejazdu.
FREE NOW nagradza atrakcyjnymi zniżkami na kolejne 6 przejazdów - taksówką lub e-hulajnogą[3]. Jedna osoba może wysłać dwa zgłoszenia - każde z dowodami na 6 wykonanych przejazdów we wrześniu (od 19.09.2022). Zgłoszenia przyjmowane są do 5 października 2022 r. Akcja dotyczy wszystkich 19 polskich miast, w których dostępne jest FREE NOW.
Więcej szczegółów wraz z instrukcją przesłania zgłoszenia znajduje się na stronie: https://www.free-now.com/pl/carless-challenge
[1] Ankieta internetowa Kantar dla FREE NOW przeprowadzona wśród 5 tysięcy mieszkańców miast z 10 krajów europejskich, w sierpniu 2022 roku.
[2] The implications of Mobility as a Service for urban emissions (2022), dostęp: https://bit.ly/3bVQkpn
[3] Oferta wynajmu e-hulajnóg przez aplikację FREE NOW dostępna jest obecnie w: Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Szczecinie.
Malediwy drogie? Tak, ale tylko w resorcie!
Święta na stoku: dlaczego Polacy wybierają Austrię i Włochy?
SUN & SNOW dołącza do partnerów sieci handlowej Lidl
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.