Fundacja Kultury bez Barier organizuje edukacyjne spacery po Warszawie
W wakacje kontynuowany będzie cykl spacerów dostępnych dla osób z niepełnosprawnościami, którego inicjatorem jest Fundacja Kultury bez Barier. W lipcu odbędą się dwa spotkania, z czego najbliższe już w ten weekend. W sobotę w warszawskiej Królikarni osoby słabosłyszące będą mogły wziąć udział w wycieczce z przewodnikiem tłumaczonej na polski język migowy. Tydzień później, w tym samym miejscu, zaplanowano spacer z audiodeskrypcją dla osób niewidomych. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny, obowiązują jednak zapisy. Szczegóły i harmonogram kolejnych spotkań poniżej.
W ramach cyklu dostępnych spacerów zaplanowano wycieczki z przewodnikiem po najciekawszych miejscach w Warszawie. W wydarzeniach będą mogły wziąć osoby z różnymi niepełnosprawnościami. Dla niewidomych uczestników Fundacja Kultury bez Barier zapewni audiodeskrypcję trasy, a osoby słabosłyszące będą mogły skorzystać z tłumaczenia na polski język migowy oraz - zgłaszając wcześniej taką potrzebę - z systemu FM z naszyjnymi pętlami indukcyjnymi. Co więcej – każda z zaplanowanych tras jest dostosowana do osób poruszających się na wózku.
„Spacery dostępne dla osób z niepełnosprawnościami to wydarzenie obok którego Warszawiacy nie powinni przejść obojętnie. Fakt, że może wziąć w nich udział każdy to ogromna wartość – w końcu kultura nie zna ograniczeń! Tego typu wycieczki to również świetna szansa na poznanie nowych osób czy po prostu możliwość aktywnego spędzenia czasu” – zachęca Michalina Adamska z Fundacji Kultury bez Barier.
Lipcowe weekendy w Królikarni
Mokotów to jedna z najbardziej rozpoznawalnych dzielnic Warszawy. Nic w tym dziwnego – piękne krajobrazy, parkowa zieleń i niezwykłej klasy zabytki łączą się tutaj ze współczesną, nowoczesną zabudową. W lipcu, podczas wycieczek w towarzystwie przewodnika – Marcina Strachoty z biura Skarby Warszawy, zwiedzający będą mogli zapoznać się bliżej z urokami tej części stolicy. Spotkania organizowane przez Fundację Kultury bez Barier to nie tylko świetny sposób aktywizacji osób z niepełnosprawnościami. To również olbrzymia dawka edukacji. Podczas spaceru, uczestnicy będą mogli dowiedzieć się m.in.: skąd wzięła się nazwa Królikarnia, jaką rzeźbę Dunikowski stworzył dla fryzjera oraz co wspólnego ma kuchnia z grobowcem. Uczestnicy znajdą też odpowiedzi na pytania o skocznię narciarską na Mokotowie, a także jakie były losy Królikarni w trakcie II wojny światowej.
Najbliższy spacer po Królikarni wraz z tłumaczeniem na PJM odbędzie się już w najbliższą sobotę (24 lipca) o godz. 10:00. Przewidywany czas wycieczki to dwie godziny. Miejscem zbiórki jest wejście do Parku Królikarnia, ul. Puławska 113a (przy skrzyżowaniu z ul. Woronicza). Królikarnia zapewnia miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami. Spacer jest bezpłatny. Aby wziąć udział w wydarzeniu należy wypełnić formularz na stronie: https://forms.gle/2w2KWDvD8TgN5g2Y7. Zapisy obowiązują do 23 lipca.
Harmonogram przyszłych dostępnych spacerów
24 lipca
Spacer po Królikarni z tłumaczeniem na Polski Język Migowy
31 lipca
Spacer po Królikarni z audiodeskrypcją
7 sierpnia
Spacer „Praskie murale” z tłumaczeniem na Polski Język Migowy
14 sierpnia
Spacer „Praskie murale” z audiodeksrypcją
21 sierpnia
Spacer po Parku Skaryszewskim z tłumaczeniem na Polski Język Migowy
28 sierpnia
Spacer po Parku Skaryszewskim z audiodeskrypcją
Więcej informacji nt. dostępnych spacerów uzyskać można pod adresem mailowym: rezerwacje@kulturabezbarier.org. Organizatorem spacerów jest Fundacja Kultury bez Barier, od lat działająca na rzecz dostępności miejsc użytku publicznego dla osób z niepełnosprawnościami.

Smart travel w 5 krokach. Jak wypocząć i nie przepłacić?

Polacy rezerwują wczasy na ostatnią chwilę

Linie lotnicze Corendon Airlines świętowały 20. lecie działalności podczas spektakularnej Gali w Antalya Cosmos Theatre
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Anna Czartoryska-Niemczycka: Mój tata czytał mi książki. Teraz nagrania z jego głosem są najpiękniejszą pamiątką po nim
Wspólne czytanie wzmacnia więzi rodzinne, rozwija u dzieci wyobraźnię, poszerza zasób słownictwa, kształtuje gust literacki i zachęca do kreatywnego spędzania czasu wolnego – uważa Anna Czartoryska-Niemczycka. Aktorka czerpie z tradycji, którą w jej domu rodzinnym szczególnie pielęgnował jej tata. Teraz ona również promuje czytelnictwo i zachęca do tego, by sięganie po lektury stało się codziennym rytuałem.
Transport
Rośnie skala agresji na polskich drogach. Problemem jest nie tylko nadmierna prędkość, ale też jazda na zderzaku

Za kilka dni zaczynają się wakacje, czyli statystycznie najniebezpieczniejszy czas na drogach. Wśród głównych przyczyn takich zdarzeń na prostych odcinkach drogi są nadmierna prędkość i jazda na zderzaku. Zarządca autostrady A4 Katowice–Kraków w ramach kampanii „Nie zderzakuj. Posłuchaj. Jedź bezpiecznie” zwraca uwagę na zjawisko agresji na polskich drogach i przypomina, że bezpieczeństwo zaczyna się od osobistych decyzji kierowcy.
Muzyka
Alicja Węgorzewska: Czuję się ambasadorką polskiej kultury. Czasami dokonuję niepopularnych wyborów, ale moje pomysły są bardzo odkrywcze

Dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej została uhonorowana prestiżową nagrodą ShEO Awards 2025 w kategorii „Ambasadorka polskiej kultury” i jak podkreśla, w stu procentach na nią zasłużyła. Przyznawane przez tygodnik „Wprost” wyróżnienie trafia bowiem do kobiet, które zmieniają świat, a Alicja Węgorzewska czyni to od lat, nadając polskiej kulturze operowej zupełnie nowy wymiar. Tym razem szczególne uznanie otrzymała za stworzenie i rozwijanie Festiwalu Mozart Junior. W tym roku odbywa się już jego szósta edycja.