Island hopping to jeden z najgorętszych trendów podróżniczych!
Island hopping, czyli dosłownie skakanie po wyspach, to jeden z najgorętszych trendów podróżniczych. Nie trzeba jechać na drugi koniec świata, by poczuć się jak odkrywca i doświadczyć niezapomnianych wakacji na wyspie - w Europie jest ich cała masa, od malowniczych i spokojnych, po tętniących życiem i pełnych atrakcji. Kiwi.com, firma travel-tech i wyszukiwarka tanich lotów, podpowiada dokąd się udać po wyspiarską przygodę i zrobić to w sposób najbardziej przyjazny dla naszego portfela. Greckie Sporady, Portugalskie Azory, Szkockie Szetlandy i nie tylko, a może Chorwacki archipelag Wysp Elafickich? Tym bardziej, że wszystkie wymienione kierunki są na liście top 20 najczęściej wybieranych przez turystów w tym roku, wedle Kiwi.com.
Tegoroczne top 20 najczęściej wybieranych przez użytkowników z Polski kierunków na wakacje uwzględnia kraje wręcz doskonałe na island hopping. To świetna alternatywa dla tych, którzy nie lubią siedzieć w jednym miejscu i chętnie udaliby się po więcej wrażeń. Jak wskazuje Kiwi.com, w tym roku najwięcej z nas uda się m.in. do Hiszpanii, Włoch, Grecji, Portugalii, a także Chorwacji, czy Indonezji, która jest absolutnym rajem dla fanów wyspiarskich przygód. Choć Szkocji nie ma w zestawieniu to warto o niej wspomnieć- jest idealna dla tych, którzy zdecydują się zamienić upalną pogodę na nieco chłodniejszą aurę, zgodnie ze wschodzącym trendem coolcationing.
1. Szkocja - to nie tylko Szetlandy
Szkocja to z pewnością raj dla tych, którzy marzą o ucieczce od upałów (coolcationing), a zwiedzanie Szkocji w formie island-hopping to niezapomniane przeżycie. Od legendarnych i dobrze znanych po te mniej i najbardziej wysunięte na północ. Co ciekawe, island-hopping można tam uprawiać na kilka sposobów np. promem czy samolotem. Regularne połączenia promem kursują z lądu na wyspy na zachodnim i północnym wybrzeżu Szkocji, a także między samymi wyspami. Na niektóre wyspy można dotrzeć samolotem - znajdujące się tam lotniska obsługują loty czarterowe ze Szkocji i spoza niej. Na Zachodnim wybrzeżu warto zwrócić uwagę na Wyspę Arran, Islay czy Wyspy Outer Hebrides. Jura to kolejna propozycja oferująca strzeliste góry - to na niej mieszkał George Orwell, i tam napisał swoją książkę “1984”. I wreszcie Szetlandy - najbogatsze dziedzictwo Wikingów i zapierających dech krajobrazów. Kiwi.com podpowiada, że do Szkocji najtaniej i najszybciej dotrzemy samolotem z lądowaniem w Edynburgu, który trzeba zobaczyć. Za bilety w obie strony zapłacimy od 337 zł!
2. Portugalia i Azory
Portugalia to jeden z najczęściej wybieranych kierunków na podróż, wedle analizy Kiwi.com. Może dla odmiany, zamiast lub oprócz Lizbony czy Porto można by się udać na Azory? Choć leżą w Europie, to są na tyle oddalone, że ma się wrażenie dotarcia na koniec świata. Tym bardziej, że lokalna natura jest niezwykle malownicza, zdominowana przez soczystą zieleń, błękit i wszechogarniający spokój. Poza stolicą Ponta Delgada na Sao Miguel życie toczy się głównie na wsi, w powolnym tempie, rządzonym przez Matkę Naturę. Azory to w sumie 9 wysp wulkanicznych, które choć są podobne to na tyle różne, że chce się skakać z jednej na drugą i odkrywać więcej. To zdecydowanie opcja dla tych, którzy oprócz aktywnego wypoczynku cenią spokój i ciszę i są odporni na na nagłe zmiany pogody. Wskazane jest ubranie na cebulkę i gotowość do zmiany stroju w każdej chwili. Jak najtaniej dotrzeć? Kiwi.com podpowiada, że najtańszym rozwiązaniem będzie dotarcie do Lizbony (już od 492 zł) lub Porto (od 582 zł) i stamtąd dalej na wyspy. Główne lotnisko archipelagu znajduje się na Sao Miguel. Samoloty śmigłowe obsługują każdą wyspę; podróż trwa 15-50 minut. Istnieją również połączenia promem między wyspami.
3. Grecja i Sporady
Island hopping w Grecji to magiczny sposób na poznanie kraju od innej strony. Tym bardziej, że mowa o tych mniejszych i zdecydowanie mniej znanych wśród turystów. Na przykład Skiathos, to najmniejsza z archipelagu wysp Sporad, ma wymiary zaledwie 12 na 6 km i można ją łatwo zwiedzić autobusem lub łodzią. W zaledwie 1,5h podróży promem przedostaniemy się na kolejną wyspę - Alonissos, słynącej z dziewiczego piękna przyrody i szlaków dla fanów hikingu. W Marpunta Village Club jest dostęp do plaży, a stamtąd bezpłatny transport do portu. Kiwi.com podpowiada, że na Sporady z Polski najlepiej dotrzeć samolotem - lecąc do Aten, następnie lądem do Agios Konstantinos i promem do Skiatos. Za lot z Polski do Aten zapłacimy od 296 zł w dwie strony!
4. Chorwacja - Wyspy Elafickie
Chorwacja to nadal jeden z najchętniej wybieranych przez turystów z Polski kierunek na wakacje. Tym, którzy wybierają się do Chorwacji w tym roku, Kiwi.com pokazuje jak zboczyć z utartego szlaku i zobaczyć coś innego. Mowa o Wyspach Elafickich, które niegdyś słynęły z tego, że żyły na nich stada jeleni. Choć dziś już ich nie ma, archipelag urzeka ujmującą przyrodą, szmaragdową i czystą wodą i średniowiecznymi miasteczkami. Šipan, Koločep i Lopud to największe z wysp, a co najważniejsze są na wyciągnięcie ręki, na północ od Dubrownika, skąd wypływa prom i przybija do portu Suđurađ na wyspie Šipan. Promem z wyspy Šipan z łatwością można się przedostać na wyspę Koločep. Jak dotrzeć na wyspy? Najpierw z Polski do Dubrovnika - Kiwi.com podpowiada, że zalot zapłacimy od 234 zł w obydwie strony! A z Dubrovnika promem przedostaniemy na wybraną wyspę, z której z łatwością skoczymy na kolejną. Šipan, Koločep i Lopud to największe z Wysp Elafickich, ale jest ich dużo więcej. Warto dać się ponieść wyobraźni!
O Kiwi.com
Kiwi.com to wiodąca globalna firma z branży technologii turystycznych z siedzibą w Czechach. Innowacyjny algorytm Kiwi.com umożliwia użytkownikom znajdowanie lepszych opcji tras i cen, których inne wyszukiwarki nie widzą, wykonując miliardy kontroli cen dziennie dla 95% globalnych zasobów lotów. Każdego dnia w witrynie Kiwi.com i kanałach partnerskich przeprowadzanych jest 100 milionów wyszukiwań. Dziennie średnio sprzedaje się ponad 70 000 miejsc.
Malediwy drogie? Tak, ale tylko w resorcie!
Święta na stoku: dlaczego Polacy wybierają Austrię i Włochy?
SUN & SNOW dołącza do partnerów sieci handlowej Lidl
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Krystian Ochman: Uwielbiam musicale i bardzo chciałbym wrócić na taką scenę. Nigdy nie grałem w polskim musicalu, ale mógłbym spróbować
Zwycięzca 11. edycji programu „The Voice of Poland” podkreśla, że ma duży sentyment do amerykańskich musicali. W kilku muzycznych spektaklach już zagrał i nie wyklucza powrotu na scenę właśnie w takiej roli. Krystian Ochman zaznacza, że wolałby się zmierzyć z jakimś testem w języku angielskim, ale polski projekt też byłby dla niego ciekawym wyzwaniem.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Problemy społeczne
Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie
Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.