Izmir – nadmorskie piękno
Synertime
Aleja Wyścigowa
02-681 Warszawa
e.potocka|synertime.pl| |e.potocka|synertime.pl
668132416
www.synertime.pl
Leżący na wybrzeżu Morza Egejskiego Izmir to trzecie pod względem wielkości miasto w Türkiye (Turcji). Posiada ono również niezwykle długą i interesującą historię. Od czasów starożytnych do XV wieku Izmir nosił nazwę Smyrna. Obecnie stanowi on jeden z centralnych punktów tureckiej turystyki i rekreacji.
Dzięki śródziemnomorskiemu klimatowi, Izmir jest słoneczny przez cały rok - lata są gorące, a zimy łagodne, co oczywiście przyciąga turystów. Dodatkową atrakcją są plaże i błękitna, przejrzysta woda, która zachęca do wszelkiego rodzaju aktywności oraz sportów wodnych. W Izmirze znajduje się także wiele zabytków i miejsc o znaczeniu historycznym. Wybrzeże miasta słynie natomiast z restauracji serwujących najlepsze owoce morza, klimatycznych kawiarni i innych miejsc rozrywki.
Największe atrakcje turystyczne w Izmirze to m.in.:
Malowniczy Kordon
Obowiązkowym miejscem do odwiedzenia w Izmirze jest jego nadbrzeże o nazwie Kordon. To jedno z najpopularniejszych miejsc do podziwiania zachodu słońca i relaksu w sezonie wiosenno – letnim nad Morzem Egejskim. Kordon, niegdyś słynący z lewantyńskich rezydencji charakterystycznych dla İzmiru, nadal posiada pewne atrakcje architektoniczne, w których można znaleźć ślady przeszłości. W Kordonie znajdziemy również wiele luksusowych restauracji, barów, kawiarni i pubów.
Wieża Zegarowa
Wieża Zegarowa w Izmirze to symbol miasta. Została ona zbudowana w 1901 roku z okazji 25. rocznicy wstąpienia na tron sułtana Imperium Osmańskiego – Abdülhamida II i liczy 25 metrów wysokości. Zegar natomiast był prezentem od niemieckiego cesarza Wilhelma II. Zielone i czerwone mozaiki użyte w konstrukcji Wieży Zegarowej, której budowy podjął się pochodzący z İzmiru francuski architekt - Raymond Charles Pere, zostały przywiezione z Efezu, a kamienie stanowiące główną bryłę dostarczono z Sarayköy.
Zachodnie Wybrzeże Izmiru i Karşıyaka
Odwiedzając Izmir warto wybrać się również na wycieczkę wzdłuż dzielnicy Karşıyaka. Dzięki orzeźwiającej, chłodzącej bryzie znad Zatoki Izmirskiej, latem jest tu naprawdę przyjemnie. Wokół Karşıyaka znajdują się liczne pałace i rezydencje oraz inne atrakcje turystyczne.
Oprócz tego można udać się na wycieczkę promem, który odpływa z Bostanlı, Üçkuyular, Konak i Karşıyaka i cieszyć się pięknem Morza Egejskiego.
Legendarny Zamek Kadifekale
Kadifekale – czyli zamek zlokalizowany na górze Pagos, związany jest z legendą o założeniu Izmiru przez Aleksandra Wielkiego. Według tej opowieści król zasnął pod drzewem podczas polowania na górze Pagos, a w jego śnie pojawiły się dwie Nemezis (nimfy wodne), prosząc go, aby zbudował tu nowe miasto. Starożytna Smyrna została założona na górze Pagos w IV wieku p.n.e., na wysokości 186 m n.p.m. Do dziś przetrwały mury północne i wschodnie oraz pięć baszt zamku. Wysokość wież wynosi 20-35 metrów, natomiast wewnątrz zamku znajduje się duża łukowata cysterna z okresu bizantyjskiego oraz pozostałości meczetu.
İnciraltı i Muzeum Marynarki Wojennej
İnciraltı od lat jest jednym z ulubionych miejsc weekendowych wycieczek mieszkańców İzmiru. Teren ten obecnie jest pełen restauracji i ogrodów, stanowiąc duży obszar rekreacyjny i rozrywkowy. Muzeum Marynarki Wojennej w İnciralti to jedno z niewielu muzeów tego rodzaju w Türkiye (Turcji) i z pewnością zaciekawi wszystkich zainteresowanych tą tematyką.
Çeşme
Położony na zachód od İzmiru, Półwysep Çeşme, to miejsce jednych z najlepszych kurortów posiadających najpiękniejsze plaże na świecie. Nic dziwnego, że region jest pełen turystów, jeśli weźmie się pod uwagę jego przepiękne plaże, bogate życie nocne, pyszne jedzenie, nowoczesne i luksusowe obiekty oraz możliwość uprawiania wielu aktywności - bo to idealne miejsce do żeglowania, windsurfingu, kitesurfingu, nurkowania, jazdy na rowerze i trekkingu.
Miasto Efez
Oddalony ok. 80 km od Izmiru Efez to jedno z największych i najbardziej imponujących starożytnych miast w Türkiye (Turcji) i na świecie. Jego olbrzymie znaczenie dla kultury i historii zostało podkreślone poprzez wpisanie w 2015 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Efez nawiązuje również do historii chrześcijaństwa w regionie. To tutaj św. Paweł napisał „Pierwszy list do Koryntian”, a św. Jan zgodnie z tradycją napisał swoją Ewangelię. Niektóre źródła podają, że Efez jest miejscem ostatniego spoczynku Maryi, a jednym z najczęściej odwiedzanych tu miejsc jest Bazylika Matki Bożej. Efez pełnię świetności i rozwoju przechodził w czasach Imperium Rzymskiego, jako stolica Azji Mniejszej. Dziś turyści przyjeżdżają tu, aby na własne oczy zobaczyć historię tego miasta.
Więcej informacji: https://goizmirturkiye.com/

Na co zwrócić uwagę, wybierając oferty first minute?

20 lat Corendon Airlines – jubileuszowe niespodzianki na pokładzie!

Mateusz Waligóra przejechał zimą pustynię Gobi na rowerze. Samotnie.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj
Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Infrastruktura
Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie

Okres wielkanocny i majówkowy, które w tym roku wypadają bardzo blisko siebie, to czas wzmożonego ruchu turystycznego na Mazowszu. Region, który w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba turystów, przyciąga m.in. bogactwem kulturowym, różnorodną ofertą atrakcji i nadwiślańskimi krajobrazami. W okresie Wielkiej Nocy w wielu miejscach odbywają się wydarzenia, które mają przybliżyć świąteczne tradycje pielęgnowane od pokoleń.