Jak zwiedzać miasta w duchu slow?
Estoria PR
Rudzka 5A/3
01-689 Warszawa
poczta|estoria.pl| |poczta|estoria.pl
+48 600 800 004
estoria.pl
Weekendowe wyjazdy i zwiedzanie miast, tzw. city breaks, to popularna forma spędzania wolnego czasu. Choć zwyczaje turystyczne uległy głębokiej transformacji po okresie pandemii, obecnie coraz chętniej korzystamy z bardzo bogatej i różnorodnej oferty miejskich atrakcji turystycznych. Główną inspiracją do wyjazdu jest potrzeba odkrycia czegoś nowego, poznanie kolejnego miejsca. Niezwykle ważna dla turystów jest oferta dla dzieci, gdyż niemal 75% ankietowanych przez Polską Organizację Turystyczną przed tegoroczną majówką przyznało, że weekendowe wycieczki podobnie, jak dłuższy urlop planuje spędzić z rodziną[1].
Wybór miasta na weekendowy wyjazd jest często sumą indywidualnych decyzji, a autorzy przewodnika Slow Road by Mazda podpowiadają, jak zwiedzać miasta w nieoczywisty sposób i w duchu slow:
- Najbardziej popularne cele turystyczne odwiedzaj, jeśli to możliwe, przed lub po sezonie szkolnych ferii czy wakacji. Kultowe miasteczka, jak słynny Kazimierz Wielki najlepiej zwiedzać wcześnie rano, gdy wschodzące słońce zapewnia magiczną atmosferę, albo nie tylko w weekendy.
- Stosuj nieoczywisty klucz wyboru miejskich atrakcji łącząc różne aktywności lub ograniczając swoją uwagę do wybranego motywu tematycznego. Dobrym przykładem jest Sanok, który warto odwiedzić wybierając się na w Bieszczady. W zaledwie kilka godzin można poznać historię południowo-wschodnich terenów Polski, zobaczyć przepiękne stare miasto i zaznajomić się ze sztuką Zdzisława Beksińskiego, jednego z najwybitniejszych polskich artystów minionego stulecia.
- Poznawaj nowe miasto możliwie wszelkimi zmysłami – wczytaj się w historię, zainteresuj się lokalną architekturą lub sztuką, spróbuj regionalnej kuchni, skorzystaj z opcji zwiedzania z przewodnikiem, obserwuj i doświadczaj. Pory roku, tak jak sezonowe specjały, wyznaczają rytm zwiedzania mniejszych miast i miasteczek, oferując przyjeżdżającym okazję, by zwolnić lub przynajmniej spieszyć się wolniej niż zwykle. Weekendowy wypoczynek warto zaplanować np.: w Zamościu, który nie męczy, nie przytłacza i ma sporo do zaoferowania. Urzeka architekturą i historią. Sporo w nim klimatycznych knajpek i restauracji z pysznym jedzeniem. Jeśli połączyć taką wizytę z wycieczką po Roztoczu czy Działach Grabowieckich, to mamy gotowy przepis na niezapomnianą podróż.
- Jeśli szukasz gotowych rekomendacji na niespieszne, weekendowe zwiedzanie to wybierz jedno z polskich miasteczek należących do sieci Cittaslow. Celem miast zrzeszonych w tej międzynarodowej organizacji jest m.in. ochrona środowiska, rozwój kulturalny oraz promocja produktów lokalnych. Miasteczka o statusie Cittaslow znajdziemy na całym świecie, ale i w Polsce jest ich całkiem sporo. Poznaj bliżej: Biskupiec, Bisztynek, Lidzbark Warmiński, Olsztynek, czy Reszel lub Ryn.
- Wspaniałym kompromisem pomiędzy tradycją a nowoczesnością są współczesne muzea i fantastycznie przygotowane wystawy czasowe, które skutecznie przyciągają rzesze zwiedzających. Gdyńskie Muzeum Emigracji, gdańskie muzeum Drugiej Wojny Światowej czy wrocławski Hydropolis to przykłady fantastycznie zrealizowanych wystaw, gdzie nauka przenika się z kulturą i sztuką, a nowatorskie scenografie sprzyjają poznawaniu historii.
- Choć zwiedzanie dużych ośrodków, jak Warszawa, Wrocław czy Trójmiasto raczej nie kojarzy się z filozofią slow-life, to każde z tych miast oferuje atrakcje, które zobaczyć można bez zgiełku i tłoku. Trzeba tylko dobrze zaplanować trasy i pory zwiedzania. Warto wspomnieć, że np.: Warszawa została doceniona i wyróżniona w międzynarodowym konkursie Best Tourist Destination 2023 oraz w czterech dodatkowych kategoriach: Best Cultural Destination (stolica kultury), Best Destination for Food Lovers (stolica dobrego smaku), Safest Destinations in Europe (najbezpieczniejsza stolica) i Best Destinations for a city break (najlepsze miejsce na krótki wypad). Jak wszystkie europejskie stolice, tak i Warszawa nie jest zdecydowanie Cittaslow, ale można zwiedzać to miasto rozkoszując się wolnością wyboru i swobodą w planowaniu czasu wolnego.
W Warszawie i innych dużych miastach należy zwracać baczną uwagę na płatne strefy parkowania, także w weekendy, by radości z turystycznych wrażeń nie popsuł żaden mandat.
Przewodnik po nieoczywistych trasach i miejscach odpoczynku Slow Road by Mazda zachęca do podróżowania po Polsce w duchu zrównoważonej filozofii slow-life. Bez pośpiechu, świadomie wybierając cele i w pełnym poszanowaniu lokalnych różnorodności. Zwiedzanie miast w duchu slow to otwartość na poznanie nowej historii, architektury, czy kultury i pełna swoboda wyboru turystycznych atrakcji. Warto zaplanować własną trasę – to recepta na udaną wycieczkę, a każde zdobyte doświadczenie sprawi, że kolejne miejskie eskapady przyniosą jeszcze więcej frajdy.
Katalog propozycji wyjazdowych w każdy zakątek Polski przygotowanych przez Mazdę znajduje się na stronie www.slowroad.pl, aktywności związane z projektem można też śledzić na bieżąco w mediach społecznościowych:
https://www.facebook.com/slowroadbymazda
https://www.instagram.com/slowroadbymazda/
[1] https://www.pot.gov.pl/attachments/article/1804/PLANY%20POLAK%C3%93W%20NA%20D%C5%81UGI%20WEEKEND%20MAJOWY%202024.pdf
Malediwy drogie? Tak, ale tylko w resorcie!
Święta na stoku: dlaczego Polacy wybierają Austrię i Włochy?
SUN & SNOW dołącza do partnerów sieci handlowej Lidl
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Krystian Ochman: Uwielbiam musicale i bardzo chciałbym wrócić na taką scenę. Nigdy nie grałem w polskim musicalu, ale mógłbym spróbować
Zwycięzca 11. edycji programu „The Voice of Poland” podkreśla, że ma duży sentyment do amerykańskich musicali. W kilku muzycznych spektaklach już zagrał i nie wyklucza powrotu na scenę właśnie w takiej roli. Krystian Ochman zaznacza, że wolałby się zmierzyć z jakimś testem w języku angielskim, ale polski projekt też byłby dla niego ciekawym wyzwaniem.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Problemy społeczne
Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie
Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.