Komunikaty PR

Jesień regionalnych smaków i młodego wina w gospodarstwach Roter Hahn

2021-09-22  |  01:00
Biuro prasowe

Południowy Tyrol należy do najpiękniejszych miejsc w Europie. Jest to najbardziej na północ wysunięta prowincja we Włoszech, która zachwyca górzystym, zapierającym dech w piersiach krajobrazem. To właśnie na jej terenie znajdują się wpisane na listę UNESCO Dolomity. To, co przyciąga w te rejony turystów to także piękna, słoneczna pogoda, która dopisuje tu aż do końca października, możliwość aktywnego wypoczynku w niezwykłej scenerii gór, a także południowotyrolska gościnność gospodarstw Roter Hahn.

Prowadzone przez rodziny farmy zrzeszone pod marką Roter Hahn (tł. Czerwony Kogut) oferują gościom wypoczynek w otoczeniu natury i gór – gospodarze częstują regionalnymi specjałami i tradycyjnymi daniami czy własnej produkcji winem i serami, a także przybliżają miejscowe zwyczaje i opowiadają o codziennej pracy. Ten obfitujący w tradycje region to idealne miejsce na jesienne wczasy, szczególnie dla smakoszy i miłośników aktywnego wypoczynku.

Jesień w Południowym Tyrolu jest nierozerwalnie związana ze starym obyczajem zwanym „Törggelen“, czyli świętem młodego wina. To jedna z najstarszych południowotyrolskich tradycji, każdego roku rozpoczyna się pod koniec września i trwa do końca listopada. Legenda głosi, że pod koniec zbiorów lokalni producenci wina spotykali się, aby pochwalić się swoimi produktami. Törggelen celebruje się w przytulnych Buschenschänken, często wędrując z jednej gospody do drugiej.

Jednym z takich miejsc jest Rielingerhof, wiejska gospoda i zarazem restauracja położona pośród winnic i sadów na wysokości 750 m n.p.m. Ze wszystkich zebranych winogron produkuje się tam szlachetne trunki z etykietą bio produktów. Goście mogą odwiedzić również Fronthof, największe zachowane gospodarstwo Południowego Tyrolu datowane na 1379 r., prawdziwą perłę tego regionu.

Gospodarstwa Roter Hahn zapraszają do swoich przytulnych, wykończonych drewnem wnętrz, gdzie o tej porze roku serwowane jest nie tylko młode wino zwane „Nuien”, ale także wiele innych regionalnych przysmaków. W jednym z gospodarstw Griesserhoff położonym u podnóża stromo opadającej winnicy gospodarze zaproszą gości na degustację własnej produkcji wina oraz innych miejscowych specjałów. Południowy Tyrol słynie z wyjątkowo oryginalnej tradycji kulinarnej - jedną ze sztandarowych potraw są np. pieczone kasztany.

Goście gospodarstw mogą w pełni czerpać z obfitych zapasów i kosztować świeżych sezonowych owoców i warzyw, z których wyrabia się marmoladę dyniową, galaretkę pigwową czy mus śliwkowy. Jesienny urlop w gospodarstwach Roter Hahn to także niepowtarzalna okazja do pomocy w ręcznym, tradycyjnym zbieraniu winogron oraz do obserwowania z bliska procesu produkcji różnych win. Świeże, jesienne powietrze zachęci z kolei do aktywnego wypoczynku – wprost z podwórek wielu gospodarstw wchodzi się bezpośrednio na górskie trasy z widokami na Dolomity. To idealne miejsca na rozpoczęcie pieszych wędrówek i rowerowych przejażdżek w pięknych okolicznościach przyrody.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Podróże Kto może wziąć udział w konkursie Sopockie Perły i dlaczego warto to zrobić? Biuro prasowe
2021-10-22 | 10:20

Kto może wziąć udział w konkursie Sopockie Perły i dlaczego warto to zrobić?

Sopockie Perły to konkurs adresowany do firm działających na terenie najpiękniejszego polskiego kurortu. Jakie korzyści przynosi uczestnikom - opowiada  Anna Golec-Mastroianni, prezeska
Podróże Z Wrocławia polecimy na Wyspę Wiatrowych Zabawek. Bilety już w sprzedaży
2021-10-21 | 11:00

Z Wrocławia polecimy na Wyspę Wiatrowych Zabawek. Bilety już w sprzedaży

Linie lotnicze Wizz Air ogłosiły nowe połączenie z Wrocławia. Od grudnia polecimy na Lanzarote. Można już rezerwować bilety. Pierwszy lot na Lanzarote zaplanowano na 22 grudnia tego
Podróże Urlop jesienią? Piękno Słowacji czeka na odkrycie!
2021-10-20 | 13:00

Urlop jesienią? Piękno Słowacji czeka na odkrycie!

Jesień to świetny moment na urlop dla wszystkich tych, którzy cenią ciszę i spokój. Brak tłumów na turystycznych szklakach, to także dobre rozwiązanie ze względu na

Więcej ważnych informacji

Moda

Teatr

Alicja Węgorzewska: W Warszawskiej Operze Kameralnej szukamy zawsze swojej niszy repertuarowej. Pierwszą premierą tego sezonu będą dwie jednoaktówki Donizettiego

Dwie jednoaktowe opery G. Donizettiego: „Nocny dzwoneczek” („Il campanello di notte”) oraz ,,Tłusty czwartek’’ („Il giovedi grasso”) w reżyserii Grzegorza Chrapkiewicza to pierwsza premiera sezonu 2021/2022 w Warszawskiej Operze Kameralnej, która świętuje swoje 60-lecie. Alicja Węgorzewska ma nadzieję, że technika wokalna w stylu włoskiego bel canto zachwyci najbardziej wytrawnych słuchaczy. Jej istotą jest bowiem położenie nacisku na piękno głosu i wirtuozerię wokalną. W połączeniu z dwiema barwnymi opowieściami, doskonałą grą aktorską i solidną porcją ruchu na scenie powinna zagwarantować widzom niezapomniane wrażenia estetyczne.

IT i technologie

Szpitale przyszłości przestaną być przepełnione. Rozwój technologii i telemedycyny pozwoli skutecznie przenosić opiekę poza mury placówek medycznych

W najbliższych latach nowe technologie medyczne w dalszym ciągu będą się dynamicznie rozwijać. Szacuje się, że w 2025 roku sektor telemedycyny ma być wart 175,5 mld dol., a globalny rynek e-zdrowia powinien osiągnąć do tego czasu wartość 600 mld dol. – pokazał majowy raport 300RESEARCH „Cyfrowe zdrowie. Jak poprawić efektywność usług medycznych”. Eksperci są przekonani, że technologie takie jak sztuczna inteligencja, telemedycyna czy cyfrowe dane medyczne będą w coraz większym stopniu odciążać system ochrony zdrowia i przenosić opiekę poza mury placówek medycznych. Szpitale przyszłości nie będą przepełnione i zostaną w nich tylko najciężej chorzy pacjenci, a dla pozostałych, dzięki wykorzystaniu najnowszych rozwiązań technologicznych, opieka zdrowotna świadczona będzie w ich domach.

Handel

Już 1/3 Polaków płaci za zakupy wyłącznie kartą. Zgodnie z nowym prawem sklepy nie będą mogły odmówić transakcji gotówką

– Około 30 proc. Polaków to osoby przyzwyczajone wyłącznie do płatności bezgotówkowych. To oznacza, że gotówka w ich życiu może nie funkcjonować, nie mają takiej potrzeby – mówi dr Urszula Wysocka z warszawskiej Wyższej Szkoły Bankowej. Jak wskazuje, stopniowy wzrost ubankowienia i kolejne nowinki, które Polacy szybko i chętnie adaptują, przyczyniają się do tego, że popularność płatności bezgotówkowych sukcesywnie rośnie, a pandemia COVID-19 dodatkowo ją zwiększyła. Tego trendu nie odwróci nawet uchwalona niedawno ustawa, która obliguje punkty handlowo-usługowe do przyjmowania płatności gotówką. Ten obowiązek został wprowadzony z myślą o osobach wykluczonych finansowo.