Komunikaty PR

Jesienne city breaki szlakiem sztuki: kiedy lecieć, by oszczędzić?

2024-09-30  |  16:00
Biuro prasowe

Jesień to idealny czas na europejski city break - turystyczny zgiełk maleje, a krajobrazy nabierają złotych i ciepłych barw. To także dobry moment na odkrywanie atrakcji kulturalnych w Barcelonie, Paryżu czy Rzymie bez nadwyrężania budżetu. Przedstawiamy najciekawsze propozycje europejskich muzeów i festiwali, podczas których można będzie doświadczyć jakościowej kultury bez wydawania fortuny.

Europejskie miasta oferują w najbliższym czasie wiele wydarzeń kulturalnych, które nie nadwyrężają budżetu, a zapewniają przy tym jakościową rozrywkę. W nadchodzących tygodniach zaplanowano wiele bezpłatnych wystaw w znanych muzeach oraz festiwali ulicznych. To doskonała okazja, aby poznać lokalną kulturę, a przy tym zrealizować plan budżetowych wakacji. Platforma Getaway wytypowała najciekawsze propozycje atrakcji kulturalnych, które pozwolą w pełni zanurzyć się w atmosferze tych niezwykłych miast, bez obciążania portfela.

Barcelońskie muzea - bramy do historii miasta

Barcelona to miasto, które oferuje niezwykłą różnorodność muzeów. Warto podkreślić, że wiele z nich udostępnia swoje zbiory za darmo w wybrane dni, większość z nich w pierwszą niedzielę miesiąca, więc warto zaplanować wyjazd właśnie na początku października lub listopada. 

Muzeum Picassa to absolutny must-see dla miłośników sztuki. Tamtejsze zbiory pochodzą z wczesnych lat twórczości Pabla Picassa i odzwierciedlają jego więzi z Barceloną. W kolekcji znajduje się ponad 4 tysiące prac, obejmujących rysunki, obrazy i ceramikę. Zwiedzający mogą odkryć ten unikalny zbiór za darmo w pierwszą niedzielę miesiąca oraz w czwartki po godzinie 17:00. 

Muzeum Narodowe Sztuki Katalońskiej to natomiast prawdziwa skarbnica katalońskiego dziedzictwa artystycznego. Znaleźć tu można romańskie freski, gotyckie dzieła, a także renesansowe i modernistyczne arcydzieła, w tym prace Gaudíego. Darmowe wejście dostępne jest w soboty od godziny 15:00 oraz w pierwszą niedzielę miesiąca.

Ci, którzy chcą zgłębić historię miasta powinni odwiedzić Muzeum Historii Barcelony, które oferuje fascynującą podróż od czasów rzymskich po współczesność. Ruiny starożytnego miasta oraz średniowieczne zabytki można podziwiać bez opłat w każdą pierwszą niedzielę miesiąca.

Museu del Disseny to miejsce, które prezentuje katalońskie wzornictwo i sztukę użytkową, w tym modę, meble i grafikę, a więc świetnie odnajdą się tam fani designu. Możliwość darmowego zwiedzania muzeum oferowana jest w niedziele od godziny 15:00. 

Każde z tych muzeów to nie tylko gratka dla miłośników kultury, ale również świetna okazja, by lepiej zrozumieć historię i duszę Barcelony bez ponoszenia kosztów - mówi Grzegorz Mikielewicz, założyciel i CEO platformy Getaway, pełniącej funkcję intuicyjnego, inteligentnego kreatora i asystenta podróży “szytej na miarę”. 

Szlakiem paryskiej sztuki

Jesienny Paryż to nie tylko romantyczne spacery i kawiarniane ogródki, ale także wyjątkowe wydarzenia, które można odkrywać zupełnie bezpłatnie. Już 14 października odbędzie się tam La Fête des Puces de Saint-Ouen 2024 - nocny targ antyków w klimatycznym Saint-Ouen, który w tym roku jest sponsorowany przez znanego francuskiego projektanta - Jacquemusa. To prawdziwe święto stylu, w którym antyki, sztuka i design łączą się z muzyką i atmosferą kreatywności. Darmowy wstęp czyni to wydarzenie niepowtarzalną okazją do zanurzenia się w artystycznym świecie Paryża. 

Ci, którzy marzą o spokojnym wieczorze w towarzystwie największych dzieł sztuki powinni zaplanować wycieczkę do Paryża 4 października. W każdy pierwszy piątek miesiąca Luwr otwiera bowiem swoje drzwi za darmo od godziny 18:00. To doskonała okazja, aby odkryć arcydzieła starożytności i renesansu w wyjątkowej, nocnej atmosferze.

- Dla tych, którzy szukają rozrywki w lżejszym wydaniu, idealną propozycją będzie La Seine Ouverte. W każdy poniedziałkowy wieczór na barce nad Sekwaną odbywa się darmowy stand-up, który łączy piękne widoki z nieformalnym klimatem i sporą dawką śmiechu. To świetny sposób, aby rozpocząć tydzień z humorem, poznając lokalnych komików - dodaje Grzegorz Mikielewicz z Getaway. 

Pełna kultury włoska jesień

Jesień w Rzymie to idealny czas, aby cieszyć się darmowymi wydarzeniami, które pozwolą poczuć magiczny klimat Wiecznego Miasta bez nadwyrężania budżetu. Festa di San Francesco d’Assisi (4 października) to coroczne święto poświęcone patronowi Włoch, św. Franciszkowi z Asyżu, które wypełnia Rzym licznymi uroczystościami religijnymi i kulturalnymi. W Bazylice św. Jana na Lateranie oraz na Placu Świętego Piotra odbywają się darmowe koncerty, parady i msze. To doskonała okazja, by doświadczyć duchowej atmosfery miasta oraz zobaczyć uroczystą iluminację zabytków.

W październiku odbywa się również Settimana della Cultura, czyli Tydzień Kultury, podczas którego wiele rzymskich muzeów i galerii otwiera swoje drzwi za darmo. W ramach tej inicjatywy można odwiedzić takie miejsca, jak Muzea Kapitolińskie, Forum Romanum czy Koloseum, bez konieczności kupowania biletu.

Do 17 listopada trwa również w Rzymie Romaeuropa Festival. Choć większość wydarzeń w ramach tego prestiżowego festiwalu sztuki i kultury ma charakter biletowany, organizatorzy każdego roku oferują również szereg bezpłatnych występów i warsztatów, które prezentują współczesne spektakle taneczne, teatralne oraz instalacje artystyczne. Darmowe wydarzenia odbywają się w przestrzeniach publicznych miasta, często w malowniczych zakątkach starożytnego Rzymu.

Jesień w Europie to czas pełen artystycznych i kulturalnych doznań, które można cieszyć się bez dodatkowych kosztów. Warto to wykorzystać. 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Podróże Malediwy drogie? Tak, ale tylko w resorcie! Biuro prasowe
2024-12-30 | 12:00

Malediwy drogie? Tak, ale tylko w resorcie!

Jesień i zima to zdecydowanie czas na Azje, w której panuje właśnie pora sucha i pełnia słońca. W tym roku Azja zaskoczyła wzrostem popularności w porównaniu do roku
Podróże Święta na stoku: dlaczego Polacy wybierają Austrię i Włochy?
2024-12-23 | 11:00

Święta na stoku: dlaczego Polacy wybierają Austrię i Włochy?

Coraz więcej Polaków decyduje się spędzać święta Bożego Narodzenia poza domem, szukając miejsc, które łączą tradycyjny klimat z możliwością wyjątkowego wypoczynku. W
Podróże SUN & SNOW dołącza do partnerów sieci handlowej Lidl
2024-12-19 | 16:25

SUN & SNOW dołącza do partnerów sieci handlowej Lidl

Sun & Snow Sp. z o.o dołączył do partnerów sieci handlowej Lidl. Od grudnia do końca stycznia 2025 polscy użytkownicy aplikacji Lidl Plus mają możliwość skorzystania ze zniżki

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Luna: Status materialny moich rodziców przeszkadza mi w karierze. Przestaję postrzegać siebie jako niezależną artystkę, tylko córkę bogaczy

Wokalistka podkreśla, że ścieżka jej kariery i sukcesy w branży muzycznej budzą wiele emocji, również ze względu na to, czym zajmują się jej rodzice. Jest ona bowiem córką milionera Andrzeja Wielgomasa, założyciela i właściciela firmy Dawtona. Jednak jak zaznacza, to, że pochodzi z zamożnego domu, nie ułatwia jej życia, a wręcz jest swoistym balastem. Luna ma świadomość tego, że w opinii niektórych ludzi wszystko, co ma i co osiągnęła, zawdzięcza tylko bogatym rodzicom.

Konsument

Kobiety podchodzą ostrożne do pracowniczych planów kapitałowych. Większość z nich traktuje PPK jako poduszkę finansową

Z ponad 3,6 mln uczestników pracowniczych planów kapitałowych (PPK) 48 proc. stanowią kobiety – wynika z danych PFR Portal PPK. Zdaniem ekspertów podchodzą one bardzo ostrożnie do tego typu programów i starają się uzupełniać wiedzę na temat działania mechanizmów finansowych. Większość z nich traktuje PPK jako poduszkę finansową, ale coraz więcej osób widzi w nich instrument inwestycyjny.

Media

Maciej Rock: Nie mam ulubionego gatunku muzyki ani wykonawcy. Zetknięcie się z artystami wykonującymi muzykę rockową, mroczną czy disco polo jest niezwykle fascynujące

Prezenter tłumaczy, że rolą prowadzących „Must Be the Music” jest między innymi wspieranie i motywowanie uczestników programu, którzy stresują się przed wejściem na scenę. Wartością dodaną jest natomiast dla niego to, że może poznać artystów, którzy grają niezwykle różnorodną muzykę, i bywa tak, że jakieś wykonanie bądź utwór dosłownie „wbija go w fotel”. Maciej Rock zapewnia, że nie zamyka się na żaden gatunek. Często jakieś nietuzinkowe utwory odkrywa dzięki rekomendacjom znajomych.