Jesienny wypad za granicę? Wybierz czarującą Bolonię!
Życie tętni tu cały czas, ale pod koniec roku nabiera szczególnego, lokalnego kolorytu. Studenci wracają na zajęcia do najstarszego w Europie uniwersytetu, a zapierające dech w piersiach portyki wpisane na listę UNESCO zachęcają do spacerowania. Nie bez powodu to właśnie Bolonia jest stolicą regionu Emilia Romagna. W tym pięknym mieście każdy znajdzie to, czego szuka – wesoły zgiełk urokliwych placów, tajemnicę zabytkowych wież i kamienic, czy w końcu smak prawdziwej włoskiej kuchni. Bolonia to idealny, bezpieczny cel podróży, szczególnie jesienią i zimą!
Jako miasto o imponującej historii i fantastycznej architekturze Bolonia ma do zaoferowania całą moc atrakcji, ale nawet kilkudniowy wypad wystarczy, by pooddychać jej atmosferą.
Rozsmakuj się w bolońskich specjałach
Na początek warto odwiedzić Quadrilatero – historyczną siedzibę w centrum miasta. Klimatyczne alejki zachowały średniowieczny klimat, o czym przypomina zabudowa z charakterystycznymi wgłębieniami. Quadrilatero może poszczycić się dziedzictwem wyspecjalizowanego rzemiosła i działalności handlowej. To tu znaleźć można sklepy o wielopokoleniowej tradycji, które zachowały zabytkowy klimat dzięki architekturze odtworzonej w zgodzie z oryginalnymi budynkami. Miejsce przypadnie do gustu również smakoszom, którzy będą chcieli skosztować klasycznych regionalnych potraw, takich jak tortellini w bulionie, tagliatelle z sosem bolońskim czy lasagne.
Zatrać się w urokliwych uliczkach Bolonii!
Obowiązkowym punktem programu podczas pobytu w Bolonii będzie dla wielu spacer pod portykami wpisanymi na listę UNESCO. Nie musi być to długa wyprawa, choć zabytkowe arkady ciągną się przez ponad 38 km przez centrum miasta, a ich łączna długość wynosi aż 62 km!
Czy shopping liczy się jako spacer? Dla miłośników mody na pewno, zwłaszcza jeżeli mowa o przejściu przez tradycyjne, „zakupowe” ulice, takie jak Via Ugo Bassi, Via Rizzoli, Via Indipendenza, Portico del Pavaglione czy Via Farini.
Bolonia – miejsce oddychające kulturą i sztuką
Bolonia jest miastem sztuki, dlatego wybierając się tutaj, warto zaplanować choć jedną wizytę w wybranym muzeum. A jest z czego wybierać! Pasjonaci muzyki na pewno będą pod wrażeniem Międzynarodowego Muzeum Muzyki, które poświęcone jest aż sześciu wiekom muzyki europejskiej. Znajdziemy tu ponad sto portretów wybitnych muzyków, imponującą kolekcję instrumentów muzycznych lub… pisemny egzamin Mozarta do Akademii Filharmonicznej. Warto także wspomnieć, że w 2006 roku Bolonia otrzymała prestiżowy tytuł UNESCO Creative City of Music. Muzyka na stałe wpisała się w artystyczny krajobraz miasta, o czym świadczy obecność m.in. wspomnianego muzeum, Biblioteki Muzycznej i szesnastowiecznego Teatru Miejskiego.
Miłośnicy sztuki z pewnością chętnie odwiedzą MAMbo, czyli Muzeum Sztuki Współczesnej czy Muzeum Morandi, a Ci, którzy zafascynowani są historią i architekturą stolicy regionu Emilia Romagna – Muzeum Historii Bolonii.
Świąteczna Bolonia
Kochacie jarmarki bożonarodzeniowe? Magię Świąt Bożego Narodzenia można poczuć w Bolonii już teraz, dzięki targom, które odbywają się w różnych częściach miasta. Antica Fiera di Santa Lucia to jeden z najbardziej znanych jarmarków bożonarodzeniowych w regionie. Spacerując po stoiskach, poczujecie unoszący się w powietrzu zapach nugatu i będziecie mogli przebierać w ogromnym wyborze dekoracji i figurek wykonanych przez tutejszych rzemieślników. Będąc w samym sercu historycznego centrum, żal byłoby nie wybrać się na jarmark bożonarodzeniowy, który odbywa się przy Via Altabella, obok Katedry Świętego Piotra.
Region Emilia Romania znajduje się na północy Włoch, w sąsiedztwie Lombardii (Mediolan), Toskanii i Wenecji. Miasta regionu, takie jak Bolonia, Rimini czy Ferrara są jednymi z najpopularniejszych celów podróży na świecie. Połączenia lotnicze do Bolonii dostępne są z Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Katowic i Gdańska. Maseczki są obowiązkowe dla odwiedzających jarmarki bożonarodzeniowe, a we wszystkich miejscach publicznych obowiązuje wymóg okazania Unijnego Certyfikatu Covid – Green Pass.

Na co zwrócić uwagę, wybierając oferty first minute?

20 lat Corendon Airlines – jubileuszowe niespodzianki na pokładzie!

Mateusz Waligóra przejechał zimą pustynię Gobi na rowerze. Samotnie.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj
Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Infrastruktura
Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie

Okres wielkanocny i majówkowy, które w tym roku wypadają bardzo blisko siebie, to czas wzmożonego ruchu turystycznego na Mazowszu. Region, który w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba turystów, przyciąga m.in. bogactwem kulturowym, różnorodną ofertą atrakcji i nadwiślańskimi krajobrazami. W okresie Wielkiej Nocy w wielu miejscach odbywają się wydarzenia, które mają przybliżyć świąteczne tradycje pielęgnowane od pokoleń.