Komunikaty PR

Już ponad 400 zgłoszeń do programu „Finansoaktywni”

2023-01-23  |  09:30
Biuro prasowe
Kontakt
Emilia Potocka
Synertime

Aleja Wyścigowa
02-681 Warszawa
e.potocka|synertime.pl| |e.potocka|synertime.pl
668132416
www.synertime.pl

W ósmej edycji programu „Finansoaktywni” Ministerstwo Finansów po raz kolejny zabiera uczniów szkół podstawowych w kosmiczną podróż do świata finansów. Podczas tegorocznej misji pod hasłem: „Budżet. Plan do działania!” młodzież szkolna dowie się jak zarządzać budżetem domowym oraz co składa się na finanse publiczne. Przez siedem lat trwania programu z przygotowanych materiałów edukacyjnych skorzystało ponad 5 tys. szkół, a ubiegłoroczna edycja objęła ponad 35 tys. uczniów z 2 197 klas podstawowych. W tym roku, w ciągu pierwszego miesiąca, otrzymaliśmy już ponad 400 zgłoszeń od nauczycieli, a liczba ta codziennie rośnie.

„Za pomocą programu edukacyjnego „Finansoaktywni” przybliżamy uczniom szkół podstawowych trudne zagadnienia związane z finansami. Chcemy uświadomić młodzieży jak duże znaczenie ma budżet, ten rodzinny, gminny i państwowy. Jak co roku zadbaliśmy o to, żeby materiały dydaktyczne były interesujące dla uczniów i nauczycieli. Bezpłatne zestawy zostaną wysłane do szkół po wypełnieniu formularza zgłoszeniowego dostępnego na stronie www.finansoaktywni.pl. Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w programie i konkursie, w którym na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody” – mówi Sebastian Tomczak wicedyrektor Biura Komunikacji i Promocji w Ministerstwie Finansów.

W ramach tegorocznej misji „Budżet. Plan do działania!” uczniowie szkół podstawowych zapoznają się ze strukturą budżetu domowego, poznają też efekty i korzyści planowania wydatków. Ponadto przeanalizują strukturę funduszy państwa i dowiedzą się jak można zmieniać swoją lokalną społeczność przy pomocy budżetu obywatelskiego.

Na podstawie dotychczasowych zgłoszeń do programu wiemy już, że tegoroczną misję podejmie ponad 24,5 tys. uczniów z 1500 klas z całej Polski. A zgłoszenia wciąż napływają. Największym zainteresowaniem program cieszy się w województwie podkarpackim. Zajęcia o budżecie w prawie 210 klasach planuje przeprowadzić już 76 nauczycieli z tego regionu. Dużo zgłoszeń pojawiło się też w województwie mazowieckim i dolnośląskim, gdzie z materiałów skorzysta odpowiednio 50 i 40 szkół podstawowych. Lekcje o finansach i planowaniu wydatków odbędą się w ramach matematyki, wiedzy o społeczeństwie oraz godziny wychowawczej. Aż 330 formularzy wypełnili nauczyciele prowadzący te przedmioty.

Jak wziąć udział w programie?

Do programu „Finansoaktywni” mogą się zgłaszać nauczyciele klas V-VIII szkół podstawowych. Aby wziąć w nim udział należy wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie www.finansoaktywni.pl. Do każdej szkoły zostanie dostarczony zestaw bezpłatnych materiałów edukacyjnych, który zawiera: scenariusz lekcji dla nauczyciela, karty pracy dla uczniów, prezentację, materiały video, plakat edukacyjny i kartę konkursową. Liczba zestawów jest ograniczona (525 sztuk). Po wyczerpaniu zapasu materiały w wersji elektronicznej będzie można pobrać ze strony www.finansoaktywni.pl.

Etapy konkursu

W etapie szkolnym nauczyciele przeprowadzają w swoich klasach lekcje o budżecie w oparciu o dostarczony lub pobrany ze strony zestaw edukacyjny i zachęcają uczniów do wzięcia udziału w konkursie. Następnie w zespołach złożonych z max. 3 osób uczniowie mogą wykorzystać zdobyte umiejętności w praktyce, przygotowując pracę konkursową. Oprócz propozycji projektu, który mógłby zostać zrealizowany w najbliższym sąsiedztwie w ramach budżetu obywatelskiego (o wartości do 150 tys. zł), należy też przygotować plan jego promocji czyli opracować plakat i artykuł do gazetki szkolnej. Nauczyciel zgłasza prace uczniów przez formularz konkursowy na stronie programu. Zgłoszenia konkursowe można przesyłać do 8 maja 2023 roku.

W etapie ogólnopolskim Komisja Konkursowa wybierze 10 najlepszych projektów, których twórcy zostaną zaproszeni na dwudniową wycieczkę do Warszawy (14-15 czerwca 2023 r.). Podczas uroczystego finału, uczniowie zaprezentują swoje prace i wraz z nauczycielami otrzymają nagrody: dla uczniów przygotowano głośniki bezprzewodowe oraz smart bandy, a na nauczycieli czekają czytniki e-booków.

Weź udział w VIII edycji Finansoaktywnych i wyrusz z nami w misję!

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Synertime
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Podróże Malediwy drogie? Tak, ale tylko w resorcie! Biuro prasowe
2024-12-30 | 12:00

Malediwy drogie? Tak, ale tylko w resorcie!

Jesień i zima to zdecydowanie czas na Azje, w której panuje właśnie pora sucha i pełnia słońca. W tym roku Azja zaskoczyła wzrostem popularności w porównaniu do roku
Podróże Święta na stoku: dlaczego Polacy wybierają Austrię i Włochy?
2024-12-23 | 11:00

Święta na stoku: dlaczego Polacy wybierają Austrię i Włochy?

Coraz więcej Polaków decyduje się spędzać święta Bożego Narodzenia poza domem, szukając miejsc, które łączą tradycyjny klimat z możliwością wyjątkowego wypoczynku. W
Podróże SUN & SNOW dołącza do partnerów sieci handlowej Lidl
2024-12-19 | 16:25

SUN & SNOW dołącza do partnerów sieci handlowej Lidl

Sun & Snow Sp. z o.o dołączył do partnerów sieci handlowej Lidl. Od grudnia do końca stycznia 2025 polscy użytkownicy aplikacji Lidl Plus mają możliwość skorzystania ze zniżki

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani

Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Problemy społeczne

W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.