Kamperem po Türkiye (Turcji) – najpopularniejsze trasy
Synertime
Aleja Wyścigowa
02-681 Warszawa
e.potocka|synertime.pl| |e.potocka|synertime.pl
668132416
www.synertime.pl
Karawaning, inaczej turystyka motorowa, czyli podróżowania z przyczepą kempingową lub kamperem, staje się coraz bardziej popularny, gdyż pozwala na odkrywanie nowych miejsc we własnym tempie. Wybierający ten typ odpoczynku turyści znajdą w Türkiye (Turcji) szereg dostępnych możliwości i atrakcyjnych tras. Piękne krajobrazy, pełne zieleni i błękitu, starożytne miasta, urokliwe wioski i pyszna kuchnia czynią Türkiye (Turcję) idealnym kierunkiem dla podróżujących na czterech kółkach.
Z Turcji Egejskiej pod słońce Riwiery Tureckiej
Urocza trasa, rozpoczynająca się w Çanakkale, wiedzie przez historyczne serce północnego regionu Turcji Egejskiej, ciągnąc się aż do Antalyi, ulubionego, portowego miasta Riwiery Tureckiej. Çanakkale, położone na początku podróży, ma wiele do zaoferowania zwłaszcza miłośnikom historii. To tu mieści się starożytna Troja, gdzie można poszukać śladów rozgrywających się w tym miejscu eposów Homera, „Iliady” i „Odysei”, a także zobaczyć Muzeum Troi, które zdobyło specjalną nagrodę Europejskiej Akademii Muzealnej. Assos, inne starożytne miasto również znajduje się w prowincji Çanakkale, a dokładnie w Ayvacık. Swoją przyczepę kempingową można zaparkować w okolicach góry Ida, właśnie w Ayvacık, gdzie usytuowanych jest wiele pól kempingowych i glampingowych.
Przemierzając dalej tę trasę, kierując się z Çanakkale do Izmiru, po drodze na podróżników czekają malownicze miejsca, pełne piasku, słońca i wody, m.in. historyczne miasteczko rybackie Foça, Urla słynąca z karczochów, oraz Seferihisar, pierwsze z tureckich miast, które dołączyło do sieci Cittaslow, a jest ich już 22. Na tym szlaku znajduje się także Şirince, znane ze swoich zabytkowych domów i pysznych win, oraz popularne kurorty wypoczynkowe Çeşme i Alaçatı. Po dotarciu do Izmiru, koniecznie trzeba zobaczyć pozostałości starożytnych miast, takich jak Efez, Pergamon i Klazomenaj. Wycieczka nie będzie kompletna bez rozpoczęcia dnia od śniadania w stylu egejskim oraz spróbowania bogatej gamy dań kuchni egejskiej – obejmującej szeroki wybór owoców morza i ziół.
Kolejnymi przystankami na drodze są nadmorskie miasteczka w regionie Muğli, gdzie Morze Śródziemne spotyka się z Morzem Egejskim, czyli Bodrum, Fethiye, Marmaris, Datça i Köyceğiz, z których każde jest rajem turystycznym. Na tej pięknej trasie, gdzie błękit i zieleń harmonijnie się przeplatają, warto spędzić więcej czasu w Bodrum. To centrum zarówno turystyki, jak i rozrywki. Można tu także zwiedzić słynne Muzeum Archeologii Podwodnej oraz pozostałości Mauzoleum w Halikarnasie. Poszukując śladów starożytnych cywilizacji, warto udać się do znajdujących się po drodze wielu starożytnych miast, takich jak Lagina, Herakleia, Stratonikeja (Stratonikeia) i Knidos, które jest szczególnie fascynujące ze względu na swoje położenie. Po spacerze po wspaniałym Knidos, usytuowanym na samym końcu półwyspu Datça, trzeba odwiedzić też miasto o tej samej nazwie.
Na tej trasie znajduje się również Ölüdeniz i Dolina Motyli, położona u podnóża góry Babadağ. Tutejsze plaże uważane są za jedne z najpiękniejszych na świecie, a góra Babadağ została uznana przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Światowego (World Heritage Protection Foundation) za jedną ze stu gór na świecie, które wymagają szczególnej ochrony. W tym regionie nie brakuje miejsc, gdzie można zaparkować swój kamper w cieniu sosnowych drzew. Znajduje się tu również najbardziej znane w Türkiye (Turcji) centrum paralotniarstwa z punktem startowym na stokach góry Babadağ.
Antalya, czyli region z największą liczbą plaż wyróżnionych Błękitną Flagą
Jadąc dalej, szlak prowadzi do Antalyi, serca Riwiery Tureckiej. Ten region, z największą liczbą plaż z certyfikatem Błękitnej Flagi, przyciąga podróżujących swoim wybrzeżem i niezwykłą przyrodą, co sprawiło, że to miejsce jest centrum osadnictwa od tysięcy lat. Dlatego pełno tu też majestatycznych, starożytnych miast, są to m.in. Xanthos i jego centrum kultu Letoon, Side, Perge, Aspendos, Myra i Patara. Przez Antalyę prowadzą jedne z najpiękniejszych i najpopularniejszych szlaków turystycznych w Türkiye (Turcji), czyli Szlak Licyjski, Szlak Dziedzictwa Kulturowego Pizydii i Szlak św. Pawła. Kaş, czołowe centrum turystyki nurkowej w Türkiye (Turcji) i na świecie, również mieści się w granicach tej prowincji. Po dotarciu do Kaş, koniecznie trzeba udać się na Kaputaş, jedną z najpiękniejszych plaż na świecie.
Podróż przez las na wybrzeżu Morza Czarnego
Na północy Türkiye (Turcji) rozpościera się Wybrzeże Morza Czarnego, gdzie woda łączy się z zalesionymi zboczami górskimi. Przez ten region przechodzi także jedna z najpopularniejszych tras karawaningu w Türkiye (Turcji). Podróżując wzdłuż wybrzeża Morza Czarnego i rozpoczynając wycieczkę w Stambule, pierwszym przystankiem będzie Bolu, pełne bujnych lasów, czystego powietrza i roślinności we wszystkich odcieniach zieleni. Następnie można dojechać do Safranbolu, z malowniczymi, drewnianymi, tureckimi domami o urokliwych okiennicach, a stamtąd do uroczego Kastamonu.
Samsun, historyczne miasto portowe, które oczarowuje odwiedzających swoim pięknem natury, jest kolejną perełką na tej trasie. Do najważniejszych atrakcji należy Rezerwat Ptaków w Delcie rzeki Kızılırmak. Z Samsun, droga prowadzi do Ordu, słynącego z piękna natury. Wśród tutejszych skarbów natury są płaskowyże Perşembe i Çambaşı, wodospady Çiseli i Uzundere, czy kanion Geçilmez. Warto odwiedzić też wioskę Yeşilce, która łączy współczesne życie z tradycją i prostotą z przeszłości. Następny przystanek, Trabzon, pełen jest zabytków kultury. Wzniesiony na stromej skale w czasach Bizancjum, klasztor Sumela to jedno z najważniejszych obiektów dziedzictwa kulturowego Trabzonu i całej Türkiye (Turcji). Ta wspaniała budowla została wpisana na listę informacyjną światowego dziedzictwa UNESCO w 2000 roku. W Rize i Artvin, innych punktach w regionie Morza Czarnego, na odwiedzających czekają wąwozy między wzgórzami, szmaragdowe płaskowyże, bulgoczące strumienie i zabytkowe zamki. Ponadto w tych pełnych zieleni miastach można spróbować również wyjątkowych potraw kuchni tureckiej, które w zależności od sezonu przygotowane są z różnych odmian ziół i ryb, w tym z pysznych sardeli (hamsi).

Polacy rezerwują wczasy na ostatnią chwilę

Linie lotnicze Corendon Airlines świętowały 20. lecie działalności podczas spektakularnej Gali w Antalya Cosmos Theatre

Na co zwrócić uwagę, wybierając oferty first minute?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Psychologia

Qczaj: Moja siostra przeszła załamanie psychiczne. Dźwigamy na swoich barkach bardzo dużo i czasami po prostu nie mamy już siły
Trener przeżył niedawno prawdziwe chwile grozy po tym, gdy jego siostra trafiła do szpitala. Mimo że jest już dorosła, to nadal czuje się za nią odpowiedzialny, tak samo jak wtedy, kiedy opiekował się nią po wyjeździe mamy do USA. Jednocześnie Qczaj apeluje do tych, którzy zmagają się z jakimś kryzysem psychicznym, by nie wstydzili się mówić o swoich problemach i mieli odwagę prosić o pomoc. Dzięki temu można zapobiec tragedii.
Konsument
Otyłość i niedożywienie u seniorów często idą w parze. Źródłem problemu często tańsza, wysokoprzetworzona żywność

Niemal 64 proc. osób między 65. a 74. rokiem życia ma nadmierną masę ciała. Co piąty senior cierpi z powodu niedożywienia. Szczególną sytuacją jest taka, w której osoba starsza jest otyła, ale jednocześnie niedożywiona jakościowo. U źródeł problemów żywieniowych leżą z jednej strony mechanizmy związane z fizjologią starzenia się oraz różne choroby towarzyszące, a z drugiej – czynniki ekonomiczne i psychologiczne, takie jak samotność czy brak wystarczających środków. Eksperci zwracają uwagę na to, że ważne jest edukowanie i aktywizowanie seniorów, ponieważ zarówno otyłość, jak i niedożywienie prowadzą do poważnych konsekwencji zdrowotnych.
Gwiazdy
Anna Powierza: Mimo wyniku wyborów prezydenckich z czasem będzie mniej podziałów w społeczeństwie. Chciałabym pierwszej damy, która stoi po stronie kobiet

Aktorka nie dziwi się, że wynik wyborów prezydenckich budzi tak ogromne emocje, bo przecież niemal równej połowie głosujących niezwykle trudno pogodzić się z tym, że nie wygrał właśnie ich faworyt. Eksperci zastanawiają się, jak będzie teraz wyglądał polityczny krajobraz, rządzący już podejmują pewne kroki, a Anna Powierza chce wierzyć, że nowy lokator Pałacu Prezydenckiego sprosta wyzwaniu i udowodni, że głos oddany na niego nie został zmarnowany. Na wysokości zadania powinna także stanąć jego żona.