Kawiarnia jak arktyczna wyspa
Klimahaus Bremerhaven 8° Ost znajduje się w mieście Bremerhaven, w północnych Niemczech. To dostępne dla wszystkich edukacyjne centrum naukowe. Niemal dosłownie zabiera odwiedzających w jednodniową podróż dookoła świata zaczynając od puntu położenie budynku, czyli właśnie 8°34' długości geograficznej wschodniej. Zwiedzający przemierzają strefy klimatyczne: od śródziemnomorskiej Sardynii, przez pustynie, kręte ścieżki lasów deszczowych w Kamerunie, plaże Samoa, no i arktyczne wybrzeże Morza Północnego.
Właśnie w tej mroźnej części architekci z pracowni GfG / Gruppe für Gestaltung GmbH zaaranżowali zimowy punkt wypoczynku - Café Südwärts. Projektanci wyszli z założenia, że nie może to być zwykły punkt gastronomiczny w którym można usiąść. Powinien stać się częścią podróży. Dlatego wnętrza zaaranżowano na wzór statku badawczego zmierzającego na Antarktydę. Stoliki, krzesła i kontuar barowy wykonano z drewna, by do złudzenia przypominały transportowe skrzynie na łodzi. Ramy oświetlenia i elementy ścian pokryte są rysunkami skorodowanej stali jak na prawdziwym okręcie. Pomieszczenie otaczają realistyczne lodowe góry z tapety oraz metalowe barierki statku.
Ale wszystkie te elementy nie tworzyłyby prawdziwie mroźnego i arktycznego klimatu, gdyby nie ciemne granatowe niebo rozświetlone gwiazdami. Projektanci do aranżacji sufitu użyli granatowych, metalowych paneli z linii Knauf Ceiling Solutions. Ich płaszczyzna ma delikatną perforację, co znacznie poprawia akustykę kawiarni i pochłanianie hałasu, sprawiając, że dźwięki nie odbijają się od twardych ścian i blatów. Wmontowane w wiszące panele drobne punkty świetlne sprawiają wrażenie migoczących, świetlistych gwiazd jak na niebie dalekiej północy.
W centrum Klimahaus zwiedzający dowiadują się przede wszystkim o klimacie. Na 11.500 m2 powierzchni wystawienniczej odwiedzają strefy klimatyczne słuchając m.in. zmianach klimatycznych na ziemi. Nie bez przyczyny zastosowane przez projektantów materiały wybierane były również pod kątem ekologii. Zamontowane na suficie metalowe Baffle Knauf Ceiling Solutions wpisują się w trend circular economy ponieważ posiadają certyfikat Cradle to Cradle, potwierdzający ekologiczną produkcję z użyciem materiałów z recyklingu oraz fakt, że w momencie zakończenia ich użytkowania mogą ponownie zostać przetworzone i wykorzystane w produkcji, co znacznie wpływa na ograniczenie odpadów w środowisku.

Na co zwrócić uwagę, wybierając oferty first minute?

20 lat Corendon Airlines – jubileuszowe niespodzianki na pokładzie!

Mateusz Waligóra przejechał zimą pustynię Gobi na rowerze. Samotnie.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj
Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Infrastruktura
Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie

Okres wielkanocny i majówkowy, które w tym roku wypadają bardzo blisko siebie, to czas wzmożonego ruchu turystycznego na Mazowszu. Region, który w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba turystów, przyciąga m.in. bogactwem kulturowym, różnorodną ofertą atrakcji i nadwiślańskimi krajobrazami. W okresie Wielkiej Nocy w wielu miejscach odbywają się wydarzenia, które mają przybliżyć świąteczne tradycje pielęgnowane od pokoleń.