Kiwi.com podsumowuje podróżniczy rok użytkowników z Polski
W mijającym roku liczba pasażerów, którzy udali się w podróż z Kiwi.com, tylko w Polsce wzrosła niemal dwukrotnie! W mijającym roku polscy użytkownicy odwiedzili w sumie 1167 miast i 176 krajów, i tylko Hiszpanie prześcignęli nas, odwiedzając łącznie 1349 miast i 189 krajów. Najwięcej z nas bilety lotnicze kupowało we wtorki po godzinie 20:00, a dniem, w którym odnotowano największą liczbę rezerwacji był 10 stycznia. Jeden z polskich użytkowników Kiwi.com zarezerwował łącznie 112 lotów, z czego 110 odbył do Sztokholmu. Dokąd podróżowaliśmy najczęściej i ile średnio płaciliśmy za bilet?
Polska jest dla Kiwi.com jednym z rynków, który w 2023 roku odnotował największe wzrosty pod względem liczby użytkowników i pasażerów. W porównaniu z 2022 liczba pasażerów z Polski, która udała się w podróż z Kiwi.com wzrosła niemal dwukrotnie, a w porównaniu z 2019 czterokrotnie! Łącznie podróżujący za pomocą platformy Kiwi.com dokonali aż 717,232,784 wyszukiwań, które przełożyły się na realne podróże. W mijającym roku polscy użytkownicy odwiedzili w sumie 1167 miasta i dotarli do 176 krajów. Mierząc to w kilometrach, w mijającym roku Polacy pokonali w sumie 717,640,832 km - to 17907 razy wokół Ziemi.
Dokąd najczęściej podróżowaliśmy?
Dane Kiwi.com wskazują, że w 2023 roku na liście top 10 najczęściej odwiedzanych miast znalazły się:
- Londyn
- Mediolan
- Rzym
- Oslo
- Barcelona
- Paryż
- Eindhoven
- Alicante
- Malta
- Sztokholm
Najpopularniejszą wśród polskich użytkowników trasą była ta z Warszawy do Barcelony. Z Warszawy podróżowaliśmy głównie do Londynu, Rzymu, Paryża, Wiednia, Mediolanu, Barcelony, Alicante. Z lotniska w Krakowie, z kolei, do Dortmundu, Londynu oraz Mediolanu. Jeden z polskich użytkowników z Kiwi.com zarezerwował łącznie 112 lotów, z czego 110 odbył do Sztokholmu.
Jeśli chodzi o najpopularniejsze kraje wybierane przez polskich użytkowników, w top 10 znalazły się:
- Włochy
- Hiszpania
- UK
- Norwegia
- Niemcy
- Grecja
- Francja
- Portugalia
- Szwecja
- Holandia
Kiedy najczęściej rezerwowaliśmy loty i byliśmy w podróży?
Wedle Kiwi.com bilety najczęściej kupowaliśmy we wtorki po godz. 20:00. W mijającym roku, dniem, kiedy dokonano największą liczbę rezerwacji był 10 stycznia, a tuż za nim 20 września oraz 16 stycznia.
Największa liczba polskich użytkowników Kiwi.com w podróż udała się 29 oraz 28 kwietnia - czyli na długi, majowy weekend, a trzecim dniem, który odnotował największą liczbę podróży był 8 czerwca.
Na miejscu większość spędzała około 3 dni - 68% użytkowników. 15% decydowało się na pobyt do tygodnia, a nieco mniej, około 12% na pobyt od 7-10 dni.
Ile średnio płaciliśmy za bilet lotniczy w 2023 roku?
Polscy użytkownicy w mijającym roku bardzo chętnie korzystali z funkcji wyszukiwania “Gdziekolwiek”, która wyszukuje najtańsze połączenia na dowolnym kierunku. Łącznie wykonano 107,443,986 wyszukiwań, podczas gdy w 2022 roku ta liczba kształtowała się na poziomie 84,168,510.
W 2023 roku za bilet na krótkich trasach, użytkownicy Kiwi.com płacili średnio 89 EURO, na średnich trasach 145 EURO a na najdłuższych, międzykontynentalnych - 499 EURO.
Malediwy drogie? Tak, ale tylko w resorcie!
Święta na stoku: dlaczego Polacy wybierają Austrię i Włochy?
SUN & SNOW dołącza do partnerów sieci handlowej Lidl
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.