Kiwi.com podsumowuje sezon wakacyjny 2022
Sezon wakacyjny, który właśnie dobiegł końca niewątpliwie na długo pozostanie w pamięci i zapisze na kartach historii branży turystycznej. Okrzyknięty mianem “revenge holidays”, aby zrekompensować sobie lata pandemii i lockdownów, w praktyce z uwagi na dużą liczbę odwołanych lotów okazał się pełen przygód dla podróżujących. Jednak wraz z wprowadzeniem szczepionek i wznowieniem lotów przez linie lotnicze i mimo turbulencji w postaci odwoływanych lotów czy przeludnionych lotnisk, zaufanie do podróży wzrosło i wielu z nas udało się na zagraniczne wakacje. Kiwi.com, wyszukiwarka tanich lotów i podróży oraz firma z sektora traveltech sprawdziła jak, dokąd i za ile podróżowaliśmy w tym roku, a także dane te zestawiła z trendami z lat ubiegłych. Okazuje się, że w tym sezonie, mimo negatywnych prognoz, nadal mogliśmy latać w bardzo konkurencyjnej i przyjaznej dla naszego domowego budżetu i portfela cenie.
Które kierunki wakacyjne wybieraliśmy najczęściej?
Analiza Kiwi.com wskazuje, że w tym roku wśród najpopularniejszych destynacji, które najchętniej wybieraliśmy na urlop znalazły się:
- Włochy
- Hiszpania
- Wielka Brytania
- Francja
- Norwegia
Do najpopularniejszych tras należą Warszawa-Paryż, Warszawa-Mediolan czy Warszawa-Barcelona. Z Krakowa z kolei najczęściej lataliśmy do Londynu.
Kiwi.com przygotowało zestawienie najpopularniejszych destynacji na przestrzeni ostatnich 3 lat (* z wykluczeniem 2020).
Wśród najczęściej wybieranych docelowych portów lotniczych znalazły się: lotnisko Leonardo da Vinci–Fiumicino, Luton, Stockholm Skavsta, Milan Bergamo oraz Lisbon Portela.
2022 | 2021 | 2019 |
|
| 1. Londyn |
2. Hiszpania | 2. Włochy | 2. Oslo |
3.Wielka Brytania | 3. Hiszpania | 3. Kijów |
4. Francja | 4. Grecja | 4. Bruksela |
5. Norwegia | 5. Wielka Brytania | 5. Rzym |
Średnia cena za bilet: 124 EURO | Średnia cena za bilet: 136 EURO | Średnia cena za bilet: 196 EURO |
Nowe trendy w podróżowaniu
Kiwi.com zaobserwowała, że coraz więcej podróżnych korzystało z opcji wyszukiwania “gdziekolwiek”. Opcja ta wyszukuje najkorzystniejsze oferty w dowolne, niesprecyzowane miejsce, w dowolnym terminie, dzięki czemu bilet lotniczy jest w najatrakcyjniejszej cenie. Stawiamy na spontaniczność, elastyczność i wolność wyboru.
Dodatkowo rośnie zainteresowanie podróżami „multicity”, czyli zwiedzaniem wielu miast podczas jednej podróży. Opcja ta pozwala zarezerwować wycieczkę z kilkoma międzylądowaniami na czas powyżej 24 godzin, co umożliwia zwiedzenie każdego miasta, do którego się przybywa. Za pomocą funkcji „multicity” można opracować swój własny plan podróży. W tym roku z tej opcji skorzystało
4 razy więcej podróżnych niż w roku poprzednim.
Ile średnio płaciliśmy za bilet lotniczy?
Wedle wyszukiwarki Kiwi.com w tym roku za bilet lotniczy płaciliśmy średnio 124 EURO - to o 52 EUR mniej niż w 2019 roku. Średni koszt podróży na krótkich trasach w zasięgu Europy wyniósł 83 EURO, podczas gdy w 2019 roku płaciliśmy średnio około 90 EURO.
Ponad 30% użytkowników Kiwi.com rezerwacji dokonuje z wyprzedzeniem od 3 tygodni do 2 miesięcy - ten trend utrzymuje się na przestrzeni ostatnich lat.
Kiwi.com wskazuje, że 38% kobiet i 30% mężczyzn dopasowuje cel podróży do założonego budżetu, a nie budżet do upragnionego celu. Po dokonaniu wyboru kierunku wakacyjnych podróży ponad 30% kobiet i niemal co trzeci mężczyzna chce wydać na wakacje jak najmniej - tak wskazują wyniki badań przeprowadzone przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie Kiwi.com.
Jesteś przed urlopem? - postaw na październik
Osoby planujące urlop jesienią mogą liczyć na loty w dużo niższej cenie.
Bilety we wrześniu są średnio o 21% tańsze (średnia cena około 110 euro), natomiast w październiku i listopadzie cena spada o 32,6% w porównaniu do lipca i sierpnia (średnio 89 euro).
O Kiwi.com
- Kiwi.com to jedna z wiodących firm technologicznych w branży turystycznej z siedzibą w Czechach, zatrudniająca ponad 1000 osób na całym świecie
- Innowacyjny algorytm Virtual Interlining Kiwi.com umożliwia użytkownikom łączenie lotów w ramach tradycyjnych oraz tanich linii lotniczych w jeden plan podróży
- Kiwi.com przeprowadza 2 miliardy kontroli cen dziennie w 95% globalnych zasobach treści dotyczących lotów, umożliwiając klientom wyszukiwanie najlepszych opcji tras i cen, których inne wyszukiwarki nie mogą zobaczyć
- Każdego dnia w witrynie Kiwi.com przeprowadzanych jest 50 milionów wyszukiwań, a dziennie sprzedawanych jest ponad 40 000 miejsc.

Smart travel w 5 krokach. Jak wypocząć i nie przepłacić?

Polacy rezerwują wczasy na ostatnią chwilę

Linie lotnicze Corendon Airlines świętowały 20. lecie działalności podczas spektakularnej Gali w Antalya Cosmos Theatre
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Anna Czartoryska-Niemczycka: Mój tata czytał mi książki. Teraz nagrania z jego głosem są najpiękniejszą pamiątką po nim
Wspólne czytanie wzmacnia więzi rodzinne, rozwija u dzieci wyobraźnię, poszerza zasób słownictwa, kształtuje gust literacki i zachęca do kreatywnego spędzania czasu wolnego – uważa Anna Czartoryska-Niemczycka. Aktorka czerpie z tradycji, którą w jej domu rodzinnym szczególnie pielęgnował jej tata. Teraz ona również promuje czytelnictwo i zachęca do tego, by sięganie po lektury stało się codziennym rytuałem.
Transport
Rośnie skala agresji na polskich drogach. Problemem jest nie tylko nadmierna prędkość, ale też jazda na zderzaku

Za kilka dni zaczynają się wakacje, czyli statystycznie najniebezpieczniejszy czas na drogach. Wśród głównych przyczyn takich zdarzeń na prostych odcinkach drogi są nadmierna prędkość i jazda na zderzaku. Zarządca autostrady A4 Katowice–Kraków w ramach kampanii „Nie zderzakuj. Posłuchaj. Jedź bezpiecznie” zwraca uwagę na zjawisko agresji na polskich drogach i przypomina, że bezpieczeństwo zaczyna się od osobistych decyzji kierowcy.
Muzyka
Alicja Węgorzewska: Czuję się ambasadorką polskiej kultury. Czasami dokonuję niepopularnych wyborów, ale moje pomysły są bardzo odkrywcze

Dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej została uhonorowana prestiżową nagrodą ShEO Awards 2025 w kategorii „Ambasadorka polskiej kultury” i jak podkreśla, w stu procentach na nią zasłużyła. Przyznawane przez tygodnik „Wprost” wyróżnienie trafia bowiem do kobiet, które zmieniają świat, a Alicja Węgorzewska czyni to od lat, nadając polskiej kulturze operowej zupełnie nowy wymiar. Tym razem szczególne uznanie otrzymała za stworzenie i rozwijanie Festiwalu Mozart Junior. W tym roku odbywa się już jego szósta edycja.