Komunikaty PR

Kiwi.com sprawdza dokąd Polacy wybiorą się na wakacje 2024

2024-05-21  |  12:00
Biuro prasowe

Sezon wakacyjny zbliża się wielkimi krokami. Jak wskazuje analiza Kiwi.com, podróżujący z Polski nadchodzący urlop spędzą zarówno na europejskich plażach, jak i na trybunach niemieckich stadionów, z uwagi na EURO 2024. Mimo, że średnia cena biletu w tym roku jest  wyższa o 40 EURO niż w roku ubiegłym, to chętnych nie brakuje. Już w 2022 roku, wyniki badań przeprowadzonych przez agencję Stem/Mark na zlecenie Kiwi.com wskazały, że mimo wysokich cen w pełni sezonu, Polacy nie zamierzają zrezygnować z podróżowania. Jak podaje Kiwi.com, na liście TOP 20 najczęściej wybieranych przez polskich użytkowników destynacji znalazły się nie tylko Hiszpania czy Włochy, ale również Albania, Turcja, Islandia, Szwajcaria czy Stany Zjednoczone.

 

Najgorętsze wakacyjne trendy

Z analizy Kiwi.com wynika, że najpopularniejszymi kierunkami wakacyjnymi nadal są te, w których możemy liczyć na solidną dawkę słońca i gwarancję dobrej pogody, choć w TOP 20 rezerwowanych pojawiają się kierunki mniej typowe. O ile dotychczas (rezerwacje dokonane od 1 stycznia do 15 maja) większość lotów została zarezerwowana na czerwiec i początek lipca, to dane całoroczne za rok 2023 pokazują, że sierpień ogółem cieszy się większą popularnością wśród polskich podróżnych. Najwięcej osób w podróż wyruszy z Okęcia, lotniska w Krakowie (Kraków-Balice), a na trzecim miejscu uplasował się port lotniczy w Gdańsku.

Kiwi.com wskazuje, że na liście top 20 destynacji znalazły się:

  1. Hiszpania
  2. Włochy
  3. UK
  4. Grecja
  5. Norwegia
  6. Francja
  7. USA
  8. Niemcy
  9. Portugalia
  10. Holandia
  11. Dania
  12. Albania
  13. Turcja
  14. Chorwacja
  15. Islandia
  16. Szwecja
  17. Szwajcaria
  18. Cypr
  19. Indonezja
  20. Malta

 

W porównaniu do roku 2023, według danych Kiwi.com, Turcja jest jednym z kierunków, który odnotował niemal 25% wzrost. Jest coraz więcej tanich możliwości dotarcia do letnich tureckich destynacji, także za sprawą nowych bezpośrednich połączeń, które zostały otwarte z Warszawy i Krakowa w bardzo dobrej cenie. Kolejnym krajem, który w tym roku przyciągnie więcej turystów, jest Albania z 22% wzrostem, Islandia z 11% wzrostem, a także Szwajcaria z rekordowym wzrostem na poziomie ponad 47%!

 

W tym roku, dodatkową atrakcją wakacji są mistrzostwa EURO 2024. Fani piłki nożnej, wedle analizy Kiwi.com, wyruszą również na niemieckie stadiony, by wspierać polską drużynę w rozgrywkach. Dortmund, Berlin i Hamburg, w których będą grać Polacy, to najczęściej rezerwowane miasta w tym okresie.

 

Najwięcej podróżujących ruszy z Warszawy i Gdańska do Hamburga, gdzie 16 czerwca o godz. 15:00 Polacy rozegrają pierwszy mecz z reprezentacją z Holandii. Kiwi.com wskazuje, że 15 i 16 czerwca to dwa najczęściej wybierane dni na podróż do Hamburga. Z kolei z Katowic i Gdańska najwięcej poleci do Dortmundu, gdzie 25 czerwca Polacy zmierzą się z Francuzami. Średnia cena, jaką podróżujący płacili za podróż do Niemiec w dniach 14 czerwca -12 lipca wynosi 143 EURO.

 

Jak będziemy podróżować i ile zapłacimy?

 

W tym sezonie ruszymy przede wszystkim z lotniska Chopina, lotniska w Krakowie, a także z Gdańska -> Katowice plasują się na 4. pozycji. Z Warszawy najczęściej polecimy do Rzymu, Mediolanu, Aten, Alicante, Barcelony czy Lizbony, z kolei z Krakowa wyruszymy do Paryżu, Mediolanu czy Rzymu.

Wielu podróżnych z Polski na wakacje uda się z lotniska w Berlinie, które jest trzecim pod względem popularności portem dla lotów długodystansowych wśród Polaków. O ile średnia cena lotu długodystansowego z Warszawy wynosi 693 EURO, a z Krakowa 524 EURO, to podróżując z Berlina można sporo zaoszczędzić, płacąc 451 EURO.

Na miejscu docelowym, jak wskazuje Kiwi.com, co piąty z nas spędzi od 7 do 10 dni, a około 17% od 4 do 6 dni. Jak zawsze, krótkie pobyty a la city-break, cieszą się największa popularnością i w tym roku skorzysta z nich co drugi podróżujący.

W tym roku ci, którzy bilet lotniczy kupili do 15 maja, za lot w sezonie średnio płacili 180 EURO, czyli o 40 EURO więcej niż rok wcześniej. Loty na najkrótszych, europejskich trasach kosztowały średnio 115  EURO, na trasach średnich płaciliśmy około 197 EURO, a na najdłuższych, międzykontynentalnych lot kosztował 555 EURO i był tańszy niż w 2023 roku. 

 

Jak zaoszczędzić na zakupie biletu lotniczego?

 

Dla tych którzy nadal poszukują taniego lotu na wakacje, Kiwi.com przygotowało kilka podpowiedzi:

  • Wybierz lot w mniej popularnych godzinach - wczesno porannych lub nocnych. Te z reguły są tańsze.
  • Podróżuj z pobliskich lotnisk lub na pobliskie lotniska zamiast wybierać największe porty w regionie. Te mniejsze mogą oferować lepsze ceny, czasem nawet dwukrotnie tańsze! Wprowadzając miasto wylotu i/lub przylotu na Kiwi.com, możesz wybrać lotniska w promieniu 250 km w miejscu wylotu i/lub przylotu, aby uzyskać najlepsze połączenie.
  • Jeśli możesz, to zamiast szukać konkretnych dat podróży, wybierz tydzień lub miesiąc/miesiące, w których chcesz podróżować, i dodaj, ile dni chcesz spędzić w miejscu docelowym. W ten sposób możesz uzyskać tańsze opcje podróży.
  • Samodzielny transfer: podróżowanie z własnym transferem sprawia, że przemieszczanie się jest tańsze, a łącząc oddzielne loty tworzymy unikalne plany podróży. Ta sztuczka pomaga otrzeć do dowolnego miejsca docelowego, nawet jeśli linia lotnicza nie uwzględnia go jako istniejącego w planie podróży. Wybierz „gdzie” i „kiedy” chcesz lecieć, a Kiwi.com utworzy plan podróży z oddzielnych lotów różnych linii lotniczych.
  • Alerty dotyczące cen lotów śledzą lot, który Cię interesuje, i powiadamiają Cię o zmianach kosztów podróży, dzięki czemu możesz dokonać rezerwacji, gdy zobaczysz cenę, która przypadnie Ci do gustu.

 

 

O Kiwi.com

Kiwi.com to wiodąca globalna firma z branży technologii turystycznych z siedzibą w Czechach. Innowacyjny algorytm Kiwi.com umożliwia użytkownikom znajdowanie lepszych opcji tras i cen, których inne wyszukiwarki nie widzą, wykonując miliardy kontroli cen dziennie dla 95% globalnych zasobów lotów. Każdego dnia w witrynie Kiwi.com i kanałach partnerskich przeprowadzanych jest 100 milionów wyszukiwań. Dziennie średnio sprzedaje się ponad 70 000 miejsc.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Podróże Ryga: odkryj nieznane oblicza stolicy Łotwy Biuro prasowe
2024-07-02 | 11:00

Ryga: odkryj nieznane oblicza stolicy Łotwy

Ryga, mimo, że położona zaledwie kilka godzin drogi samochodem od granicy Polski, pozostaje wciąż miastem nieodkrytym. A stolica Łotwy może zaskakiwać - bogactwem atrakcji, pięknymi
Podróże To nie cena lotu jest dla Polaków kluczowym czynnikiem przy wyborze wakacji
2024-07-01 | 12:00

To nie cena lotu jest dla Polaków kluczowym czynnikiem przy wyborze wakacji

Czym Polacy kierują się głównie przy wyborze kierunku podróży? Cena lotu jest nadal istotna, tym kieruje się aż 29% respondentów badania przeprowadzonego dla Kiwi.com
Podróże Południowy Tyrol: niezwykły region Włoch
2024-07-01 | 12:00

Południowy Tyrol: niezwykły region Włoch

Południowy Tyrol (Südtirol/Alto Adige) – północna prowincja we Włoszech – może zachwycić turystów nie tylko alpejskimi krajobrazami

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Katarzyna Pakosińska: Siostrzeństwo kobiet jest jeszcze w powijakach. Natomiast w „Pytaniu na śniadanie” mam wspaniałe koleżanki, a Kinga Dobrzyńska jest dla nas jak mama

Prezenterka TVP ubolewa nad tym, że kobiety nadal dość często postrzegają siebie nawzajem jako rywalki i zamiast się wspierać, to jedna drugiej wbija szpilkę. Katarzyna Pakosińska zauważa, że damska solidarność wciąż jest rzadkością, a dużo częściej ze względu na niską samoocenę i różne uprzedzenia kobiety rzucają sobie kłody pod nogi. Jednocześnie podkreśla, że miała ogromne szczęście, trafiając do ekipy „Pytania na śniadanie”. W tej redakcji może bowiem rozwijać skrzydła kariery i liczyć na wsparcie ze strony innych kobiet.

Handel

Konsumenci w coraz lepszych nastrojach. Mogą być dźwignią polskiej gospodarki

Dane z gospodarki wskazują, że inflacyjny szok jest za nami, a Polacy ruszyli na zakupy. – Konsument przestał aż tak bardzo patrzeć na każdą wydawaną złotówkę – mówi Agnieszka Górnicka, prezeska zarządu Inquiry. Wciąż jednak ostrożnie podchodzimy do przyszłości i planowania większych zakupów. Podejście konsumentów do cen, ale też kanału zakupowego to jeden z elementów, do którego branża handlowa musi się przystosowywać. Zmiany w sektorze wymuszają też kwestie regulacyjne. Wśród istotnych wyzwań na najbliższe miesiące będzie system kaucyjny i ewentualny powrót do handlowych niedziel.

Media

Aleksandra Popławska: Tantiemy z internetu to są zarobki za naszą pracę i nam się należą. W Europie wszyscy powinniśmy działać na podobnych prawach

W piątek zakończyła się batalia środowiska filmowego o tantiemy z platform streamingowych. Dzięki nowym przepisom twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów słownych i słowno-muzycznych będą uzyskiwać stosowne wynagrodzenie za udostępnianie ich dzieł w sieci. Za nowelą głosowało 417 posłów, 18 było przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu. Aktorzy mogą więc wreszcie odetchnąć z ulgą. Aleksandra Popławska i Krzysztof Dracz są jednak rozgoryczeni tym, że tak długo musieli czekać na takie rozwiązanie. Stosowne rozporządzenie powinno wejść w życie już trzy lata temu.