Kuşadası – nadmorski kurort z bogatą historią
Synertime
Aleja Wyścigowa
02-681 Warszawa
e.potocka|synertime.pl| |e.potocka|synertime.pl
668132416
www.synertime.pl
Leżąca w pobliżu Efezu nadmorska miejscowość Kuşadası jest jedną z najchętniej odwiedzanych destynacji turystycznych w obrębie Turcji Egejskiej. Kuşadası może pochwalić się również niezwykle długą i bogatą historią oraz malowniczym krajobrazem z przepięknymi plażami.
Historia Kuşadası sięga 3000 r. p.n.e. Imponujące zabytki i bogatą kulturę miejscowość ta zawdzięcza różnym cywilizacjom, które przez tysiące lat zamieszkiwały ten obszar. W XVI w. miasto otoczone było murami, a do jego środka prowadziły trzy bramy, z których tylko jedna przetrwała do dziś. Ze względu na swoje nadmorskie położenie, Kuşadası to również ważne miasto portowe, do którego co roku przybija wiele statków wycieczkowych. Miejscowość słynie z budzących zachwyt plaż. Najbardziej znana, nosząca nazwę Kadınlar, została wyróżniona Błękitną Flagą, czyli certyfikatem przyznawanym plażom, przystaniom i podmiotom zajmującym się zrównoważoną turystyką.
Oto największe atrakcje turystyczne w Kuşadası:
Meczet Kaleiçi – to jeden z najważniejszych zabytków w Kuşadası. Został zbudowany w 1618 r. na polecenie wielkiego wezyra Öküza Mehmeda Paszy, a w 1830 r. przeszedł gruntowny remont. Meczet zwieńczony jest konstrukcją z 12 łukowatych okien i kopułą. Co ciekawe, to nie jedyna budowla wzniesiona przez tego wielkiego wezyra. Z czasów XVII w. pochodzi też inny budynek - Karawanseraj Öküz Mehmet Paşy, który można podziwiać naprzeciwko portu Kuşadası. Dwupiętrowy budynek przypominający mały zamek, otacza dziedziniec na planie prostokąta. Obecnie znajduje się tu hotel i przestrzeń wystawowo-eventowa.
Zamek Güvercinada – położony na malutkiej wyspie o tej samej nazwie, został wybudowany obok portu Kuşadası w celu jego ochrony. Historia zamku sięga XIV w., kiedy do Kuşadası przybyli Genueńczycy. Co istotne, obiekt został odrestaurowany w okresie osmańskim. Ze względu na swoje położenie Zamek Güvercinada przez lata był jednym z najważniejszych miejsc w regionie. Znajduje się on w odległości 10 minut spacerem od centrum miasta i połączony jest z lądem groblą. Po drodze z portu do zamku można popływać w małej zatoczce oraz podziwiać widoki z licznych kawiarni i restauracji. Zamek Güvercinada znajduje się na wstępnej Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Półwysep Dilek – ze względu na różnorodność biologiczną na półwyspie został utworzony Park Narodowy Półwyspu Dilek (Dilek Yarımadası Milli Parkı), obszar ten został też sklasyfikowany przez Radę Europy jako rezerwat biogenetyczny. Rezerwat zachwyca przyrodą, pięknymi plażami i krystalicznym morzem. Park Narodowy Półwyspu Dilek zamieszkuje też 250 gatunków ptaków. To idealne miejsce do pływania, nurkowania i wycieczek łodzią. Ścieżka z Parku Narodowego prowadzi do Jaskini Zeusa, w której według mitologii Zeus szukał schronienia przed gniewem Posejdona.
Więcej informacji na: https://gokusadasiturkiye.com/
Malediwy drogie? Tak, ale tylko w resorcie!
Święta na stoku: dlaczego Polacy wybierają Austrię i Włochy?
SUN & SNOW dołącza do partnerów sieci handlowej Lidl
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Krystian Ochman: Uwielbiam musicale i bardzo chciałbym wrócić na taką scenę. Nigdy nie grałem w polskim musicalu, ale mógłbym spróbować
Zwycięzca 11. edycji programu „The Voice of Poland” podkreśla, że ma duży sentyment do amerykańskich musicali. W kilku muzycznych spektaklach już zagrał i nie wyklucza powrotu na scenę właśnie w takiej roli. Krystian Ochman zaznacza, że wolałby się zmierzyć z jakimś testem w języku angielskim, ale polski projekt też byłby dla niego ciekawym wyzwaniem.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Problemy społeczne
Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie
Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.