Kuşadası – nadmorski kurort z bogatą historią
Synertime
Aleja Wyścigowa
02-681 Warszawa
e.potocka|synertime.pl| |e.potocka|synertime.pl
668132416
www.synertime.pl
Leżąca w pobliżu Efezu nadmorska miejscowość Kuşadası jest jedną z najchętniej odwiedzanych destynacji turystycznych w obrębie Turcji Egejskiej. Kuşadası może pochwalić się również niezwykle długą i bogatą historią oraz malowniczym krajobrazem z przepięknymi plażami.
Historia Kuşadası sięga 3000 r. p.n.e. Imponujące zabytki i bogatą kulturę miejscowość ta zawdzięcza różnym cywilizacjom, które przez tysiące lat zamieszkiwały ten obszar. W XVI w. miasto otoczone było murami, a do jego środka prowadziły trzy bramy, z których tylko jedna przetrwała do dziś. Ze względu na swoje nadmorskie położenie, Kuşadası to również ważne miasto portowe, do którego co roku przybija wiele statków wycieczkowych. Miejscowość słynie z budzących zachwyt plaż. Najbardziej znana, nosząca nazwę Kadınlar, została wyróżniona Błękitną Flagą, czyli certyfikatem przyznawanym plażom, przystaniom i podmiotom zajmującym się zrównoważoną turystyką.
Oto największe atrakcje turystyczne w Kuşadası:
Meczet Kaleiçi – to jeden z najważniejszych zabytków w Kuşadası. Został zbudowany w 1618 r. na polecenie wielkiego wezyra Öküza Mehmeda Paszy, a w 1830 r. przeszedł gruntowny remont. Meczet zwieńczony jest konstrukcją z 12 łukowatych okien i kopułą. Co ciekawe, to nie jedyna budowla wzniesiona przez tego wielkiego wezyra. Z czasów XVII w. pochodzi też inny budynek - Karawanseraj Öküz Mehmet Paşy, który można podziwiać naprzeciwko portu Kuşadası. Dwupiętrowy budynek przypominający mały zamek, otacza dziedziniec na planie prostokąta. Obecnie znajduje się tu hotel i przestrzeń wystawowo-eventowa.
Zamek Güvercinada – położony na malutkiej wyspie o tej samej nazwie, został wybudowany obok portu Kuşadası w celu jego ochrony. Historia zamku sięga XIV w., kiedy do Kuşadası przybyli Genueńczycy. Co istotne, obiekt został odrestaurowany w okresie osmańskim. Ze względu na swoje położenie Zamek Güvercinada przez lata był jednym z najważniejszych miejsc w regionie. Znajduje się on w odległości 10 minut spacerem od centrum miasta i połączony jest z lądem groblą. Po drodze z portu do zamku można popływać w małej zatoczce oraz podziwiać widoki z licznych kawiarni i restauracji. Zamek Güvercinada znajduje się na wstępnej Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Półwysep Dilek – ze względu na różnorodność biologiczną na półwyspie został utworzony Park Narodowy Półwyspu Dilek (Dilek Yarımadası Milli Parkı), obszar ten został też sklasyfikowany przez Radę Europy jako rezerwat biogenetyczny. Rezerwat zachwyca przyrodą, pięknymi plażami i krystalicznym morzem. Park Narodowy Półwyspu Dilek zamieszkuje też 250 gatunków ptaków. To idealne miejsce do pływania, nurkowania i wycieczek łodzią. Ścieżka z Parku Narodowego prowadzi do Jaskini Zeusa, w której według mitologii Zeus szukał schronienia przed gniewem Posejdona.
Więcej informacji na: https://gokusadasiturkiye.com/

Na co zwrócić uwagę, wybierając oferty first minute?

20 lat Corendon Airlines – jubileuszowe niespodzianki na pokładzie!

Mateusz Waligóra przejechał zimą pustynię Gobi na rowerze. Samotnie.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj
Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Infrastruktura
Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie

Okres wielkanocny i majówkowy, które w tym roku wypadają bardzo blisko siebie, to czas wzmożonego ruchu turystycznego na Mazowszu. Region, który w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba turystów, przyciąga m.in. bogactwem kulturowym, różnorodną ofertą atrakcji i nadwiślańskimi krajobrazami. W okresie Wielkiej Nocy w wielu miejscach odbywają się wydarzenia, które mają przybliżyć świąteczne tradycje pielęgnowane od pokoleń.