Kulturalno-sportowa jesień w Türkiye (Turcji)
Synertime
Aleja Wyścigowa
02-681 Warszawa
e.potocka|synertime.pl| |e.potocka|synertime.pl
668132416
www.synertime.pl
Z każdym rokiem Türkiye (Turcja) staje się coraz ważniejszym ośrodkiem kultury i sztuki, a także sportu. Odbywające się tu cyklicznie festiwale i zawody przyciągają turystów, artystów i sportowców z całego świata. Oto podsumowanie najważniejszych wydarzeń tej jesieni.
W ramach Festiwali na Szlaku Kulturowym w pięciu tureckich miastach – Stambule, Ankarze, Çanakkale, Diyarbakır i Konyi odbyło się ponad 4000 wydarzeń, które przyciągnęły 33 miliony uczestników. Podczas wystaw, koncertów i prelekcji w 362 różnych lokalizacjach można było spotkać 20 000 tysięcy najzdolniejszych artystów z Türkiye (Turcji) oraz innych krajów. W dniach 1-5 listopada miała miejsce druga edycja Festiwalu Filmowego „Korkut Ata Turkic World” pod hasłem przewodnim „Natura”. Kinomani spotkali się w tegorocznej stolicy kultury świata tureckiego – Bursie.
Natomiast w Kapadocji w weekend 15-16 października prawie 3000 sportowców z 65 krajów wzięło udział w długodystansowym biegu trailowym w ramach Salomon Cappadocia Ultra-Trail. W Stambule pod koniec października odbyły się Prezydenckie Międzynarodowe Regaty Jachtowe. Zawody zostały zorganizowane po raz trzeci przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Turystyki oraz pod patronatem Prezydenta Türkiye (Turcji).
Najbliższe tygodnie w Türkiye (Turcji) również obfitują w liczne wydarzenia kulturalne. Już od 7 grudnia dla uczczenia rocznicy śmierci Mevlany Dżalaluddina Rumiego w Konyi odbędą się ceremonie Şeb-i Arus („Nocy poślubnej” czyli „Nocy spotkania z Bogiem”). Obchodom, które potrwają do 17 grudnia, co roku towarzyszy szereg wystaw, konferencji oraz koncertów. Miłośnicy muzyki klasycznej mogą się udać jeszcze w tym roku do Ankary i Stambułu, gdzie 9 i 23 grudnia koncerty zagrają Prezydencka Orkiestra Symfoniczna i Stambulska Państwowa Orkiestra Symfoniczna.
Malediwy drogie? Tak, ale tylko w resorcie!
Święta na stoku: dlaczego Polacy wybierają Austrię i Włochy?
SUN & SNOW dołącza do partnerów sieci handlowej Lidl
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.