Komunikaty PR

Kulturalno-sportowa jesień w Türkiye (Turcji)

2022-11-23  |  11:00
Biuro prasowe
Kontakt
Emilia Potocka
Synertime

Aleja Wyścigowa
02-681 Warszawa
e.potocka|synertime.pl| |e.potocka|synertime.pl
668132416
www.synertime.pl

Z każdym rokiem Türkiye (Turcja) staje się coraz ważniejszym ośrodkiem kultury i sztuki, a także sportu. Odbywające się tu cyklicznie festiwale i zawody przyciągają turystów, artystów i sportowców z całego świata.  Oto podsumowanie najważniejszych wydarzeń tej jesieni.

W ramach Festiwali na Szlaku Kulturowym w pięciu tureckich miastach – Stambule, Ankarze, Çanakkale, Diyarbakır i Konyi odbyło się ponad 4000 wydarzeń, które przyciągnęły 33 miliony uczestników. Podczas wystaw, koncertów i prelekcji w 362 różnych lokalizacjach można było spotkać 20 000 tysięcy najzdolniejszych artystów z Türkiye (Turcji) oraz innych krajów. W dniach 1-5 listopada miała miejsce druga edycja Festiwalu Filmowego „Korkut Ata Turkic World” pod hasłem przewodnim „Natura”. Kinomani spotkali się w tegorocznej stolicy kultury świata tureckiego – Bursie.

Natomiast w Kapadocji w weekend 15-16 października prawie 3000 sportowców z 65 krajów wzięło udział w długodystansowym biegu trailowym w ramach Salomon Cappadocia Ultra-Trail. W Stambule pod koniec października odbyły się Prezydenckie Międzynarodowe Regaty Jachtowe. Zawody zostały zorganizowane po raz trzeci przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Turystyki oraz pod patronatem Prezydenta Türkiye (Turcji).

Najbliższe tygodnie w Türkiye (Turcji) również obfitują w liczne wydarzenia kulturalne. Już od 7 grudnia dla uczczenia rocznicy śmierci Mevlany Dżalaluddina Rumiego w Konyi odbędą się ceremonie Şeb-i Arus („Nocy poślubnej” czyli „Nocy spotkania z Bogiem”). Obchodom, które potrwają do 17 grudnia, co roku towarzyszy szereg wystaw, konferencji oraz koncertów. Miłośnicy muzyki klasycznej mogą się udać jeszcze w tym roku do Ankary i Stambułu, gdzie 9 i 23 grudnia koncerty zagrają Prezydencka Orkiestra Symfoniczna i Stambulska Państwowa Orkiestra Symfoniczna.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Synertime
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Podróże Malediwy drogie? Tak, ale tylko w resorcie! Biuro prasowe
2024-12-30 | 12:00

Malediwy drogie? Tak, ale tylko w resorcie!

Jesień i zima to zdecydowanie czas na Azje, w której panuje właśnie pora sucha i pełnia słońca. W tym roku Azja zaskoczyła wzrostem popularności w porównaniu do roku
Podróże Święta na stoku: dlaczego Polacy wybierają Austrię i Włochy?
2024-12-23 | 11:00

Święta na stoku: dlaczego Polacy wybierają Austrię i Włochy?

Coraz więcej Polaków decyduje się spędzać święta Bożego Narodzenia poza domem, szukając miejsc, które łączą tradycyjny klimat z możliwością wyjątkowego wypoczynku. W
Podróże SUN & SNOW dołącza do partnerów sieci handlowej Lidl
2024-12-19 | 16:25

SUN & SNOW dołącza do partnerów sieci handlowej Lidl

Sun & Snow Sp. z o.o dołączył do partnerów sieci handlowej Lidl. Od grudnia do końca stycznia 2025 polscy użytkownicy aplikacji Lidl Plus mają możliwość skorzystania ze zniżki

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani

Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Problemy społeczne

W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.