Malownicza Opatija jednym z najbardziej romantycznych miejsc na świecie
Kontrast turkusowego morza i zielonych gór, luksusowych willi i malowniczej nadmorskiej promenady sprawia, że Opatija jest jednym z najbardziej romantycznych miejsc w całej Europie. Tymi słowami opisał ją popularny portal Trips To Discover umieszczając tym samym na liście 15 pomysłów na romantyczną podróż walentynkową w 2022 roku. Opatija znalazła się obok znanych miejsc, takich jak Los Cabos w Meksyku, francuski Strasburg, Islandia, portugalska Lagoa, Bermudy, Kauai na Hawajach czy Key West na Florydzie.
Już drugi rok z rzędu „Królowa Adriatyku” znalazła się wśród obowiązkowych miejsc na Walentynki.
W zeszłym roku została uznana w rankingu Best European Destinations i Forbes za jedną z najbardziej romantycznych destynacji w Europie.
Opatija już od XIX wieku przyciąga turystów swoim urokiem i niezwykłą ofertą gastronomiczną. Jej czar doceniła cesarzowa Maria Anna Sabaudzka, która spędziła w willi Angiolina ponad trzy miesiące czym zwróciła uwagę ówczesnej elit na miasto. Od tego momentu Opatija stała się największym kurortem Monarchii Austro-Węgierskiego i gościła śmietankę towarzyską niemal z całego świata. Koronowane głowy, polityków czy artystów. Na tej długiej liście nie zabrakło również Polaków. Henryk Sieniewicz w mieście świętował otrzymanie Nagrody Nobla. Odpoczywali tu Stefan Żeromski, Marszałek Józef Piłsudski czy Prezydent Ignacy Mościcki.
Przez wieki Opatija nie straciła nic ze swoje klasy. Na wszystkich Gości odwiedzających miasto w lutym czeka niezwykle romantyczna atmosfera. Miejskie parki i nadmorska promenada zostały wspaniale oświetlone oraz udekorowane. Dla wszystkich, którzy planują w miesiącu zakochanych odwiedzić Opatiję hotelarze przygotowali atrakcyjne oferty. Relaks zapewnią obiekty wellness, a ucztę smaków restauracje i kawiarnie.
„Jeśli tak jak śpiewali The Beatles „All You Need Is Love” to właśnie w Opatiji znajdziecie to wszystko, czego Wam trzeba! Historia miłosna wpleciona jest bowiem w fundamenty Opatiji. Nasze miasto posiada długą tradycję jako romantyczny celu podróży, co szczególnie będzie widoczne w tym miesiącu. Cieszymy się, że już drugi rok z rzędu Opatija jest wyróżniana przez renomowane media turystyczne. Wszyscy nasi Goście mogą spodziewać się wyjątkowej walentynkowej atmosfery, a jedyne, co powinni zrobić, to cieszyć się pięknymi chwilami w towarzystwie swoich bliskich w uroczej Opatiji”, powiedziała Dyrektor Wspólnoty Turystycznej Miasta Opatija, Suzi Petričić.
„Serdecznie gratuluję Opatiji zasłużonych wyróżnień! Jestem przekonana, że wszyscy docenią romantyczną duszę miasta nie tylko w Walentynki, ale o każdej porze roku. Życzę Wam pięknego pobytu!”, powiedziała Dyrektor Przedstawicielstwa Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Polsce, Agnieszka Puszczewicz
Zdjęcie główne: Opatija Tourist Board
Zdjęcie 1: Opatija Tourist Board
Zdjecie 2 i 3: Marko Vrdoljak / CNTB
Malediwy drogie? Tak, ale tylko w resorcie!
Święta na stoku: dlaczego Polacy wybierają Austrię i Włochy?
SUN & SNOW dołącza do partnerów sieci handlowej Lidl
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Krystian Ochman: Uwielbiam musicale i bardzo chciałbym wrócić na taką scenę. Nigdy nie grałem w polskim musicalu, ale mógłbym spróbować
Zwycięzca 11. edycji programu „The Voice of Poland” podkreśla, że ma duży sentyment do amerykańskich musicali. W kilku muzycznych spektaklach już zagrał i nie wyklucza powrotu na scenę właśnie w takiej roli. Krystian Ochman zaznacza, że wolałby się zmierzyć z jakimś testem w języku angielskim, ale polski projekt też byłby dla niego ciekawym wyzwaniem.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Problemy społeczne
Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie
Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.