Malownicze, tureckie miasteczka Safranbolu i Daday dołączają do sieci Cittaslow
Synertime
Aleja Wyścigowa
02-681 Warszawa
e.potocka|synertime.pl| |e.potocka|synertime.pl
668132416
www.synertime.pl
Safranbolu i Daday, dwa małe miasteczka położone w zachodniej części regionu Morza Czarnego w Türkiye (Turcji), dołączyły do Międzynarodowej Sieci Miast Dobrego Życia (Cittaslow). Wpisu dokonano 23 marca podczas spotkania Międzynarodowego Komitetu Koordynacyjnego Cittaslow w Damme w Belgii. Po dołączeniu tych dwóch miejscowości, liczba miast należących do sieci Cittaslow w Türkiye (Turcji) wzrosła do 25.
Safranbolu i Daday, stanowiące wzorcowy przykład spokojnego tempa życia, zachowania piękna natury i wyjątkowej architektury, zostały poddane ocenie na 72 różnych płaszczyznach, obejmujących jakość powietrza, infrastrukturę kanalizacyjną, wskaźnik alfabetyzacji oraz planowanie zagospodarowania przestrzennego, aby spełnić wymagania ruchu sieci Cittaslow Türkiye (Turcja).
Safranbolu, w którym można podziwiać około dwóch tysięcy oryginalnych, tureckich domów jest obowiązkowym punktem dla wszystkich zainteresowanych zrównoważonym dziedzictwem kulturowym. To także jedyne miejsce wpisane zarówno na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jak i należące do sieci Cittaslow. Z kolei Daday, słynące z dziewiczych krajobrazów i tradycyjnej, tureckiej gościnności, zapewnia odwiedzającym spokojny wypoczynek.
Safranbolu: Zachwycające, zrównoważone dziedzictwo kulturowe
Położone w ekoturystycznej strefie prowincji Karabük, w zachodnim regionie Morza Czarnego, Safranbolu to ukryty klejnot pełen uroczych alejek i zabytkowych domów, które przywołują na myśl inną epokę. Miasto, znane w starożytności jako Paflagonia, obecnie nosi nazwę pochodzącą od szafranu, czyli rzadko spotykanej rośliny, która występuje w tej okolicy. Wspomniane w poemacie Homera „Iliada”, Safranbolu było siedzibą wielu cywilizacji, w tym Hetytów, Persów, Rzymian i Osmanów.
Na szczególną uwagę zasługują niezwykłe przykłady architektury osmańskiej w tej prowincji. Około dwóch tysięcy tradycyjnych, osmańskich domów w Safranbolu to jedne z najbardziej rozpoznawalnych i trwałych przykładów lokalnej architektury w Türkiye (Turcji). Budowle te, datowane na XVIII, XIX i początek XX wieku, charakteryzują się harmonijnym zestawieniem drewna i kamienia, jak również rozmieszczeniem, które nie ogranicza dostępu dziennego światła, ani widoku sąsiednim domom. Okolica Safranbolu obfituje też w inne zabytki, takie jak Cinci Hanı – jeden z wielu karawanserajów zbudowanych na trasie Jedwabnego Szlaku oraz Cinci Hamamı, imponujący przykład łaźni, będących częścią tureckiej kultury. Warto również zobaczyć meczet Köprülü Mehmet Paşa z wyjątkowym zegarem słonecznym na dziedzińcu oraz meczet İzzet Paşa, wzniesiony w całości z ciosanego kamienia, uważany za mistrzowski przykład rzeźby w kamieniu z czasów osmańskich. Inną niezwykłą atrakcją w tym regionie jest tureckie Muzeum Kawy, które prezentuje niezwykłą historię i tradycję spożywania kawy po turecku, wpisaną na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.
Urok zabytków i lokalnej atmosfery Daday
Położony 29 kilometrów od centrum Kastamonu, Daday zachęca odwiedzających do udania się w podróż w czasie, gdzie codzienne tempo życia harmonijnie współgra ze spokojnym rytmem natury. Urok Daday tkwi w malowniczych, nizinnych krajobrazach, tętniącym życiem lokalnym klimacie i zachowanym dziedzictwie architektonicznym.
Daday, będący domem dla wielu cywilizacji, od Kaszków i Hetytów po Rzymian oraz Seldżuków, został przyłączony do ziem osmańskich za panowania sułtana Mehmeda II. Podczas spacerów po urokliwych uliczkach Daday, na turystów czeka szereg zabytków, które ukazują bogatą przeszłość i kulturowe dziedzictwo miasta. Od charakterystycznych domów z epoki osmańskiej z misternymi, drewnianymi zdobieniami, po gwarne rynki, pełne lokalnych przysmaków – każdy zakątek Daday odsłania fascynujące przebłyski minionych epok.
Daday stanowi również raj dla miłośników aktywności na świeżym powietrzu oraz entuzjastów przyrody. Wędrując pośród pogodnego i malowniczego regionu Ballıdağ, udając się do urzekających stawów Yumurtacı i Taşçılar oraz jaskiń stalaktytowych Taşlıbayır, odwiedzający Daday z pewnością znajdą ukojenie płynące z natury. Ponadto za czasów osmańskich Daday był ważnym ośrodkiem hodowli koni. Obecnie turyści przybywający tu mogą zatrzymać się w stadninach koni, wziąć lekcje jazdy konnej i wybrać się na konne safari w otoczeniu wyjątkowej przyrody.
Türkiye (Turcja) – raj Cittaslow
Ruch Cittaslow powstał w odpowiedzi na obawy związane z globalizacją, która prowadzi do narastającej jednorodności życia miejskiego i zacierania unikalnej tożsamości miast. W miejscowościach należących do Cittaslow życie toczy się wolniej, a lokalna kuchnia, architektura, tradycje i historia są starannie pielęgnowane.
Sieć Cittaslow w Türkiye (Turcji), państwie słynącym z bogatego dziedzictwa kulturowego, obejmuje dwadzieścia pięć miejsc położonych w dwudziestu jeden prowincjach, zlokalizowanych w siedmiu regionach. Jej początek w tym kraju sięga 2009 roku, kiedy do Międzynarodowej Sieci Miast Dobrego Życia dołączyło Seferihisar w prowincji Izmir. Od tego czasu sieć powoli się rozrasta, w miarę dołączania kolejnych miast.
Wśród dwudziestu pięciu tureckich miast przynależących do sieci Cittaslow znajdują się Daday, Safranbolu, Finike, Ahlat, Akyaka, Arapgir, Eğirdir, Foça, Gökçeada, Gerze, Göynük, Güdül, Halfeti, İznik, Kemaliye, Köyceğiz, Mudurnu, Perşembe, Şarköy, Şavşat, Seferihisar, Uzundere, Vize, Yalvaç i Yenipazar.

Na co zwrócić uwagę, wybierając oferty first minute?

20 lat Corendon Airlines – jubileuszowe niespodzianki na pokładzie!

Mateusz Waligóra przejechał zimą pustynię Gobi na rowerze. Samotnie.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj
Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Infrastruktura
Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie

Okres wielkanocny i majówkowy, które w tym roku wypadają bardzo blisko siebie, to czas wzmożonego ruchu turystycznego na Mazowszu. Region, który w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba turystów, przyciąga m.in. bogactwem kulturowym, różnorodną ofertą atrakcji i nadwiślańskimi krajobrazami. W okresie Wielkiej Nocy w wielu miejscach odbywają się wydarzenia, które mają przybliżyć świąteczne tradycje pielęgnowane od pokoleń.