Komunikaty PR

Malta, Madera, Majorka - blisko, ciepło i niestandardowo

2023-11-30  |  16:00
Biuro prasowe

Odwiedziny wioski Popeya na Malcie, przejażdżka w wiklinowym koszu na Maderze czy wizyta w mieście Chopina na Majorce? Europejskie wyspy kuszą nieoczywistymi atrakcjami, zaskakującymi nawet dla tych, którzy już mieli okazję je odwiedzić. By zyskać nową perspektywę, warto zaplanować wyjazd tam właśnie teraz, gdy pozbawione tłumów turystów zakątki pokazują w pełni swoje bogactwo kulturowe i naturalne. Naładowanie wewnętrznych baterii gwarantowane. 

Tegoroczna jesień przez długi czas była dla nas bardzo łaskawa. Jeszcze w październiku w wielu miejscach w Polsce padały rekordowe, jak na ten miesiąc, temperatury. Jednak druga połowa listopada nieubłaganie zaczyna zwiastować nadchodzącą zimową “szarugę”. Nawet jeśli dysponujemy już niewieloma dniami urlopu, to warto pomyśleć o odkryciu na nowo którejś z europejskich wysp, których klimat gwarantuje 300 słonecznych dni w roku. Ze względu na niewielkie rozmiary wysp, aby odkryć ich uroki wystarczy przedłużony weekend. Już sam fakt, że podróżujemy poza sezonem, pozwala na zupełnie inny odbiór danego miejsca, niż podczas gorącego okresu wakacyjnego, kiedy wiele ciekawych miejsc jest “przyćmionych” tłumem turystów. Ponadto miejsca te są tak bogate w różnorodne atrakcje, że z pewnością mają potencjał do odkrycia nawet przez doświadczonych podróżników. 

Malta - najdalej na południe wysunięte państwo Europy

Przepiękna Malta jest wyspą wielkości polskiego Krakowa. Jednak już w samej jej stolicy, Valletcie, na podróżników czeka ponad 300 zabytków wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Obszar do odkrywania jest zatem pokaźny, nawet jeśli już mieliśmy okazję poznać to miejsce wcześniej. Miasto, nazywane muzeum pod gołym niebem, przepełnione jest budynkami zbudowanymi ze złotego piaskowca, a także pałacami i katedrami, których architektura i dekoracje zapierają dech w piersiach. Warto wybrać się do Górnych Ogrodów Barrakka, w których można odpocząć od zwiedzania i rozkoszować się widokiem na morze, zatokę Grand Harbour oraz miasta usytuowane naprzeciwko zatoki. 

- Podróżując po Malcie, warto zatrzymać się na jednym z tarasów widokowych, np. przy Klifach Dingli, będącymi najwyższymi tego typu formacjami na południu Europy. Widok morza, urwiska i bezkresnego horyzontu jest nie do opisania, trzeba to zobaczyć na własne oczy. Dodatkowo rodzinom z dziećmi polecam odwiedzenie wioski Popeya - to tu w latach 80' kręcono film o dzielnym marynarzu, z Robinem Williamsem w roli głównej. Miasteczko urzeka kolorowymi, krzywymi domkami i wspaniałymi widokami na uroczą szmaragdową zatokę. To świetna atrakcja dla najmłodszych, na których czekają tam animatorzy-aktorzy przebrani za bohaterów bajki - mówi Joanna Cedrych, specjalistka ds. produktu i obsługi klienta w Getaway, platformie pełniącej funkcję inteligentnego i kompletnego kreatora podróży “szytej na miarę”.

Będąc w tej okolicy warto odwiedzić również Gozo - siostrzaną wyspę Malty. Zobaczyć tu można liczący sobie prawie 6 tysięcy lat kompleks świątyń Ġgantija. Według legendy te skalne bloki postawiła tu olbrzymka, od której imienia pochodzi nazwa miejsca. Na północnym wybrzeżu znajduje się najpiękniejsza w okolicy plaża Ramla, z wyjątkowym pomarańczowym piaskiem. Na wschód od plaży znajduje się romantyczna, “instagramowa” jaskinia Tal-Mixta - stąd rozpościera się zapierająca dech w piersiach panorama zatoki. 

Madera - “Hawaje Europy” 

Choć Madera zwana jest Wyspą Wiecznej Wiosny, to nie bez powodu otrzymała również przydomek "Hawaje Europy". Krajobraz wyspy bardzo przypomina ten z hawajskiego archipelagu i urzeka bujną roślinnością. Okres jesienny zdecydowanie sprzyjać będzie trekkingom po tamtejszych górskich szlakach. Jednym z nich jest Półwysep Świętego Wawrzyńca. Z trasy spacerowej widać wystające z wody formacje skalne, strome klify i zatoczki, w których woda mieni się na wiele kolorów. 

- Idealnym punktem wypadowym do zwiedzania całej wyspy jest niewątpliwie Funchal - piękne i stare miasto, któremu warto poświęcić trochę czasu. Jako ciekawostkę można dodać, że jest to rodzinne miasto słynnego Portugalczyka - Ronaldo. Ciekawa architektura tutejszych zabytków idealnie zgrywa się z otoczeniem przepięknej zieleni kwiatów, krzewów i drzew. Z Funchal prowadzi przeszklona kolejka linowa na wzgórze Monte. Stąd widać zachwycającą panoramę miasta, gór i oceanu. Znajduje się tu Ogród Tropikalny Pałacu Monte, na terenie którego można podziwiać nie tylko tropikalną roślinność, ale też azulejo - cienkie ceramiczne płytki przedstawiające historię Portugalii. Atrakcyjny jest również powrót do miasta - można zjechać na dół na sankach, czyli w wiklinowym koszu na drewnianych prowadnicach. Niesamowita frajda! - mówi Joanna Cedrych z Getaway. 

Majorka - perła Balearów

Majorka jest największą wyspą w archipelagu Balearów. Znaleźć tam można mnóstwo ukrytych, urokliwych miejsc, o których próżno szukać informacji w przewodnikach. Na początku nie można oczywiście pominąć samej stolicy wyspy - Palmy. Spacerując tutejszą promenadą trudno nie zauważyć ogromnej gotycko-renesansowej Katedry La Seu z XIII wieku. Wrażenie robi wysoka na 44 metry nawa główna - pod względem jej wysokości La Seu ustępuje tylko katedrom w Beauvais i w Mediolanie. Dumą świątyni jest również największa na świecie rozeta, czyli gotycki motyw architektoniczny w kształcie rozwiniętej róży. 

- Za najpiękniejsze miejsce na wyspie wielu uznaje Cap de Formentor - słynny punkt widokowy położony na wysokości 210 metrów n.p.m. Na końcu przylądka stoi latarnia, która powstała w 1863 roku. Do Cap de Formentor warto wybrać się samochodem i jadąc krętymi drogami podziwiać przepiękne widoki wybrzeża. Na miejscu na przybyszów czeka połączenie wystających z turkusowego morza wysokich gór i klifów - dodaje Joanna Cedrych z Getaway. 

Aby poznać prawdziwy klimat Majorki warto udać się do Sòller, czyli małego, ale bardzo urokliwego miasteczka w zachodniej części wyspy. Ogromnego uroku dodaje mu zabytkowy tramwaj, którym można zwiedzić okolice. Zasmakować można tam przepysznych, soczystych pomarańczy, z których słynie to miejsce, lub poleżeć na piaszczystej plaży otoczonej górami. Nostalgiczną, wiodącą przez gaje oliwne i sady pomarańczowe trasę między Palmą a Sòller odbyć można drewnianym, odrestaurowanym pociągiem, który pokonuje w jej trakcie aż 13 tuneli, w tym najdłuższy o długości prawie 3 km. 

W niedalekiej odległości od Soller położona jest Valldemossa - miasto, do którego właśnie w listopadzie, w 1838 roku przybył Fryderyk Chopin ze swoją ukochaną George Sand. Para wynajęła wtedy jedną z cel klasztornych, która obecnie otwarta jest dla zwiedzających wraz z przynależnym do niej tarasem z ogrodem. W pokojach znajdziemy oryginalne pianino, na którym Chopin, wbrew wszystkim przeciwnościom zdrowotnym, skomponował kilka swoich najwybitniejszych dzieł. Oprócz tego podziwiać tam można rękopisy, listy, szkice, a nawet pukiel włosów kompozytora znaleziony w jednej z książek, pozostawionych przez George Sand.

Europejskie wyspy, mimo że wielu z nas już znane, można odkrywać na nowo na wiele sposobów. Jesień sprzyja spokojnemu “chłonięciu” ich niesamowitej aury. Niespieszne snucie się po ich zakamarkach z pewnością odkryje przed nami nową “twarz” tych miejsc. 

O Getaway    

Getaway to platforma, która pełni funkcję intuicyjnego, inteligentnego i kompletnego kreatora podróży “szytej na miarę”. Narzędzie oszczędza klientowi zarówno czas, jak i pieniądze, dostarczając klientom najlepszą możliwą konfigurację wyjazdu. Uzupełnieniem usługi planowania podróży jest pełna opieka 24/7 oraz organizacja wszelkich formalności, takich jak odprawy online, gromadzenie potwierdzeń i udostępnienie klientowi interaktywnego przewodnika na wyjazd. 

Misją twórców Getaway jest rozwój platformy w kierunku kompleksowego, zaawansowanego technologicznie narzędzia do komponowania dowolnych podróży i ich obsługi w czasie rzeczywistym, co może przyczynić się do rewolucji w nowoczesnym podróżowaniu. Marka Getaway jest tworzona przez zespół zaangażowanych ekspertów z pasją do podróżowania i nowoczesnych technologii. 

Więcej informacji dostępnych jest na stronie www.getaway.pl 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Podróże Plecaki Hama z serii Lightweight na laptop i tablet. Już mają premierę Biuro prasowe
2024-05-23 | 13:38

Plecaki Hama z serii Lightweight na laptop i tablet. Już mają premierę

Niemiecka marka prezentuje dwa designerskie plecaki o mieszance biznesowego oraz casualowego stylu - Premium Lighweight (19 l pojemności ) i Ultra Lightweight (13 l). Oba dysponują wieloma
Podróże BRAK ZDJĘCIA
2024-05-23 | 01:00

Opóźniony lub odwołany lot w trakcie urlopu! Uzyskaj odszkodowanie nawet 600euro

Opóźniony lub odwołany lot w trakcie urlopu! Sprawdź, czy masz prawo do odszkodowania!   W okresie długich weekendów, ludzie chętnie podróżują samolotami. Oznacza to większy ruch na lotniskach, a także
Podróże Krótkie podróże – wielkie przygody: Top 5 europejskich stolic na weekend
2024-05-22 | 12:00

Krótkie podróże – wielkie przygody: Top 5 europejskich stolic na weekend

Przed nami lato – idealny czas na szybkie weekendowe wypady. Dla osób poszukujących krótkiej, ale pełnej wrażeń podróży, mamy doskonałe wiadomości! Z Polski

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Filip Chajzer: Jestem samozwańczym królem kebaba. Miałem już ponad 700 zapytań o franczyzę i za dwa–trzy lata będzie to bardzo poważny biznes

Dziennikarz zamienił studio telewizyjne na budkę z kebabami i jak przekonuje, była to jedna z najlepszych decyzji w jego życiu zawodowym. Nie przejmuje się więc drwinami kolegi po fachu z TVN-u, za nic ma jakiekolwiek głosy krytyki i nie ogląda się na innych, tylko robi swoje. Wierzy bowiem, że ten biznes ma sens i szybko odniesie sukces w branży fast food. Filip Chajzer zdradza, że jego pomysł natychmiast odbił się szerokim echem. Po wyjątkowy przysmak do food trucka ustawiają się długie kolejki klientów i już teraz ma siedemset zapytań o franczyzę.

Zdrowie

Mikołaj Roznerski: W wieku 40 lat zrozumiałem, że powinienem regularnie się badać. Mam dziecko i chcę jak najdłużej żyć w zdrowiu

Aktor wspomina, że jakiś czas temu ani myślał o profilaktyce. Regularne badania spychał na margines, bo był przekonany, że jeśli dobrze się czuje i jest aktywny, to nie ma powodu do obaw. W końcu zrozumiał jednak, że nie tędy droga. Aby zachować dobre zdrowie, a w przypadku choroby móc błyskawicznie zareagować i rozpocząć leczenie, trzeba się badać. Teraz Mikołaj Roznerski zachęca też innych nieprzekonanych do tego, by zmienili podejście i nie zapominali o kontroli swojego organizmu.

Konsument

Polacy coraz częściej rezygnują z mięsa na rzecz roślinnych zamienników. Blisko połowa próbowała już produktów tego rodzaju

Już 24 proc. polskich konsumentów identyfikuje się jako fleksitarianie, a 6 proc. stosuje dietę roślinną – wynika z raportu ProVeg „Plant-Based Food in Poland”. Choć pod względem spożywanego mięsa wciąż plasujemy się w europejskiej czołówce, to ponad 40 proc. Polaków je go mniej niż rok wcześniej. – Potencjał rozwoju rynku roślinnych alternatyw w Polsce jest bardzo duży, zwłaszcza że rośnie świadomość o potrzebie ograniczenia mięsa – ocenia Marcin Tischner, public affairs coordinator w ProVeg.