Komunikaty PR

Marmaris – na styku dwóch mórz

2022-06-29  |  16:00
Biuro prasowe
Kontakt
Emilia Potocka
Synertime

Aleja Wyścigowa
02-681 Warszawa
e.potocka|synertime.pl| |e.potocka|synertime.pl
668132416
www.synertime.pl

Marmaris położone w prowincji Muğla to jeden z najpopularniejszych kurortów Turcji Egejskiej. Zielone, pokryte sosnami wzgórza i turkusowa woda Marmaris co roku przyciągają do Türkiye (Turcji) turystów z całego świata. Malowniczy krajobraz miasta uzupełniają przepiękne, piaszczyste plaże i przystanie jachtowe.

Marmaris, założone w IV w. p.n.e. było pierwszym miastem portowym krainy Karia. Starożytna nazwa miasta - Physkos, co w języku karyjskim oznacza „miasto natury” idealnie opisuje to wyjątkowe miejsce. Dodatkowym walorem Marmaris jest z pewnością niezwykła przyroda i ciekawe zabytki, które zachęcają do spędzenia aktywnych i relaksujących wakacji.

Będąc w Marmaris, szczególnie warto odwiedzić:

Zamek w Marmaris – leży w centrum miasta na małym, skalistym półwyspie i jest jednym z najważniejszych zabytków w regionie. Powstał w starożytności, lecz jego obecny wygląd to zasługa przebudowy w XVI w. na rozkaz Sułtana Sulejmana Wspaniałego. Obecnie znajduje się w nim Muzeum Archeologiczne, w którym można podziwiać ceramikę, wyroby szklane i rzemieślnicze oraz broń i monety. Ponadto, zamkowe mury to idealne miejsce do podziwiania panoramy Marmaris.

Starożytne miasta – na Półwyspie Bozburun położonym na południowym-zachodzie od Marmaris można znaleźć wiele pozostałości starożytnych cywilizacji. Ruiny miasta Phoenix sięgają ok. 2400 r. p.n.e., a najważniejsze budynki na jego obszarze to świątynia i młyn. W kolejnym antycznym mieście - Loryma, można zobaczyć pozostałości zamku, a z murów podziwiać spektakularny widok okolicy. Natomiast w Hisarönü, czyli starożytnym Kastabos zachowały się ruiny Świątyni Hemithei z IV w. p.n.e. Hemithea, wcześniej zwana Molpadią, według mitologii, była jedną z dwóch sióstr uratowanych przed utonięciem przez Apolla. Została później wysłana do karyjskiego miasta, gdzie ze względu na swoje zdolności uzdrawiające mieszkańcy Kastabos wybudowali świątynie na jej cześć.

Wyspa Sedir – znana też jako Wyspa Kleopatry, znajduje się w odległości 10 km na północ od centrum miasta. Według legendy ostatnia królowa starożytnego Egiptu odwiedziła tę wyspę wraz z Markiem Antoniuszem. Turystów na Wyspę Sedir szczególnie przyciąga złoty piasek i lśniąca, turkusowa woda. Jednakże wyspę warto odwiedzić nie tylko ze względu na jej naturalne piękno. Jedną z ciekawszych atrakcji są również ruiny starożytnego miasta Kedrai, którego początki sięgają VI w. p.n.e.

Wyspa Cennet – czyli tzw. „Rajska Wyspa”. Jest to półwysep w pobliżu miasta Marmaris, będący jednym z najchętniej wybieranych celów wycieczek statkiem. Bujne lasy sosnowe, które porastają wyspę oraz dziewicze wybrzeże przyciągają wielbicieli przyrody. Rajska Wyspa ma do zaoferowania też szlaki dla miłośników pieszych wędrówek i możliwość pływania w turkusowej wodzie Jaskini Fosforowej (Fosforlu Mağara).

Park Narodowy Marmaris – otacza Marmaris od strony lądu i obejmuje wyspy leżące w obrębie zatoki. Na prawie 30 tys. hektarach parku, można podziwiać bogatą roślinność we wszystkich odcieniach zieleni. Krajobraz Parku to wysokie, skaliste wzgórza porośnięte sosnami i eukaliptusami. Park Narodowy Marmaris można odkrywać z pokładu statku lub udając się na pieszą wycieczkę.

Wodospady Turgut – cuda natury, które cechuje niezwykła harmonia błękitu i zieleni. Pięć małych wodospadów i staw przez nie utworzony to idealne miejsce na orzeźwiającą kąpiel w gorący dzień, ponieważ tutejsza woda jest dość zimna. Można się też udać na wycieczkę wokół wodospadów podziwiając piękno natury, a w pobliskich restauracjach spróbować gözleme (placki z wytrwanym nadzieniem) i pstrąga.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Podróże Türkiye (Turcja) – destynacja marzeń. Sezon 2022 w liczbach Biuro prasowe
2022-08-11 | 13:30

Türkiye (Turcja) – destynacja marzeń. Sezon 2022 w liczbach

Türkiye (Turcja) to idealne miejsce na urlop. Od lat znajduje się wśród najczęściej wybieranych kierunków wakacyjnych. To także jedna z ulubionych destynacji
Podróże Egotyczne podróże Polaków: millenialsi versus boomersi
2022-08-10 | 14:00

Egotyczne podróże Polaków: millenialsi versus boomersi

Wyniki badań przeprowadzonych przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie Kiwi.com wskazują, że niemal co drugi podróżujący (46%) w wieku 18-24 lat spędzający urlop w krajach
Podróże Odkryj świeże dźwięki ibis x ALL Europe Stage na Sziget Festival 2022!
2022-08-10 | 13:00

Odkryj świeże dźwięki ibis x ALL Europe Stage na Sziget Festival 2022!

Muzyczne lato rozpoczyna się właśnie teraz! Po niemal dwóch latach ibis MUSIC wraca na trasę rozpoczynając z prawdziwym bangiem – premierą na Sziget Festival 2022. Jedno z

Transmisje online

Więcej ważnych informacji

Partner serwisu

Wschód Kultury

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Muzyka

Doda: 20 lat na scenie wcale nie minęło szybko. Pamiętam każdy problem, każdą kłodę i każdy dzień walki – nie było łatwo, ale było warto

Swój jubileusz pracy artystycznej Doda świętowała podczas Polsat SuperHit Festiwalu. Na scenie Opery Leśnej w Sopocie zabrzmiały jej najpopularniejsze utwory, a widzowie zobaczyli „sztafetę” pokazującą metamorfozę artystki. Piosenkarka przyznaje, że to ważny moment w jej karierze, ale nie ma poczucia, że powinna z tej okazji organizować specjalną trasę koncertową. Nie lubi patrzeć wstecz, woli natomiast skupiać się na tym, co będzie. Teraz najważniejsza jest dla niej praca nad nowa płytą zatytułowaną „Aqualiteja”, która ukaże się we wrześniu.

Firma

Przez ostatnie dwa lata kryzysów Polacy nadrobili 15 lat edukacji zdrowia psychicznego. Chętniej sięgają po pomoc i korzystają z terapeutycznych innowacji

Wybuch pandemii COVID-19 oraz wojny w Ukrainie, inflacja i kryzys klimatyczny sprawiły, że coraz więcej osób odczuwa chroniczny stres, zmęczenie czy długotrwałe obniżenie nastroju. Z drugiej strony Polacy zaczęli otwarcie rozmawiać o problemach zdrowia psychicznego. – W te dwa lata nadrobiliśmy 15 lat naszej edukacji zdrowia psychicznego – mówi Katarzyna Gryzło, współzałożycielka HearMe.pl i Emplomind. To zaś pociągnęło za sobą rozwój start-upów i innowacyjnych rozwiązań w obszarze mental health.

Media

Joanna Krupa: Niektórzy uczestnicy "Top Model" oglądali nas, jak mieli dziewięć lat, a teraz przychodzą na casting. Mogłabym nawet być ich mamą

Modelka zapewnia, że najnowsza edycja „Top Model” nie będzie kalką poprzednich. W każdym sezonie są bowiem inni uczestnicy, którzy stanowią o sile programu, i mimo scenariusza nie brakuje zaskoczeń i niespodziewanych zwrotów akcji. Zdaniem Joanny Krupy osoby, które teraz aspirują do roli modelek i modeli, różnią się od tych sprzed kilkunastu lat, bo mają dużo większą świadomość branży, wiedzą, jak się zaprezentować i czego oczekują po udziale w popularnym show.

Partner serwisu