Marzysz o ucieczce od fali letnich upałów, ale nie wiesz dokąd?
Sezon wakacyjny zbliża się nieubłagalnie, a to może oznaczać falę upałów. Ci, którzy woleliby uniknąć wysokich temperatur mogą wybrać alternatywne destynacje, o przyjemnej i umiarkowanej aurze. Na pierwszy rzut oka, niektóre z nich mogą wydawać się dużo droższe od dobrze znanego Polakom południa Europy. Czy oby na pewno? Kiwi.com wzięła pod lupę Szwajcarię - co ciekawe Polacy już dziś znaleźli się w top 5 narodowości, które najczęściej będą tam podróżować w tym roku, głównie do Zurychu i Bazylei. W porównaniu z 2023 rokiem liczba rezerwacji wzrosła o ponad 48%.
Chłodniejsza alternatywa na lato
Wśród kierunków wschodzących na liście top letnich destynacji coraz większym zainteresowaniem cieszą kraje, takie jak Holandia, Wielka Brytania, Skandynawia czy właśnie Szwajcaria. Dotychczas dla wielu były to kierunki aspirujące, głównie z bucket listy. Jednak jak pokazują analizy Kiwi.com, ich popularność sukcesywnie rośnie.
Wyszukiwarka tanich lotów i firma travel tech, Kiwi.com, wzięła pod lupę Szwajcarię, która w ostatnim czasie odnotowuje wzrosty popularności. W porównaniu z 2023 rokiem liczba rezerwacji z Polski wzrosła o ponad 48%, pozycjonując ten kraj w top 5 najczęściej odwiedzanych przez polskich użytkowników w tym roku.
Ile czasu spędzamy na miejscu i ile płacimy za bilet?
Jak wynika z analiz Kiwi.com, użytkownicy z Polski najczęściej podróżują do Szwajcarii z Warszawy i Krakowa. Najpopularniejsze trasy to Warszawa-Zurych i Warszawa-Bazylea oraz Kraków-Bazylea. Podróżni rezerwujący bilety powrotne spędzają na miejscu średnio 5 dni. W porównaniu z ubiegłym rokiem mniej podróżujących decyduje się na krótkie wyjazdy, trwające do 3 dni, z kolei więcej wybiera pobyty trwająca od 4-6 dni, a co dziesiąty (11%) na miejscu spędza od 7 do 10 dni.
Kiwi.com wskazuje również niewielki spadek cen lotów w porównaniu z 2023 rokiem. W tym roku średnia cena wynosi 142 EURO, podczas gdy rok temu była na poziomie 155 EURO.
Na co można liczyć odwiedzając Szwajcarię?
- Na przyjemną pogodę - Szwajcaria jest sezonowo przewidywalna, z ciepłym latem i mroźną zimą, ale nagłe załamania pogody nie należą do rzadkości. W nocy temperatury w górach mogą znacząco spaść nawet po bardzo upalnym dniu – a w sierpniu na dużych wysokościach śnieg nie jest niczym niezwykłym. Dlatego warto mieć przy sobie zestaw odzieżowy na każdą ewentualność.
- Na malownicze krajobrazy - kto nie marzy o tym, aby udać się w podróż szwajcarską koleją przez Alpy?!
- Na dogodną siatkę połączeń lotniczych - Zurych i Bazylea to dogodne porty lotnicze, aby udać się w dalszą podróż. A fani kolei z łatwością dostaną się np. do sąsiadujących Włoch czy Francji.
O Kiwi.com
Kiwi.com to wiodąca globalna firma z branży technologii turystycznych z siedzibą w Czechach. Innowacyjny algorytm Kiwi.com umożliwia użytkownikom znajdowanie lepszych opcji tras i cen, których inne wyszukiwarki nie widzą, wykonując miliardy kontroli cen dziennie dla 95% globalnych zasobów lotów. Każdego dnia w witrynie Kiwi.com i kanałach partnerskich przeprowadzanych jest 100 milionów wyszukiwań. Dziennie średnio sprzedaje się ponad 70 000 miejsc.

Na co zwrócić uwagę, wybierając oferty first minute?

20 lat Corendon Airlines – jubileuszowe niespodzianki na pokładzie!

Mateusz Waligóra przejechał zimą pustynię Gobi na rowerze. Samotnie.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj
Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Infrastruktura
Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie

Okres wielkanocny i majówkowy, które w tym roku wypadają bardzo blisko siebie, to czas wzmożonego ruchu turystycznego na Mazowszu. Region, który w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba turystów, przyciąga m.in. bogactwem kulturowym, różnorodną ofertą atrakcji i nadwiślańskimi krajobrazami. W okresie Wielkiej Nocy w wielu miejscach odbywają się wydarzenia, które mają przybliżyć świąteczne tradycje pielęgnowane od pokoleń.