Marzysz o ucieczce od fali letnich upałów, ale nie wiesz dokąd?
Sezon wakacyjny zbliża się nieubłagalnie, a to może oznaczać falę upałów. Ci, którzy woleliby uniknąć wysokich temperatur mogą wybrać alternatywne destynacje, o przyjemnej i umiarkowanej aurze. Na pierwszy rzut oka, niektóre z nich mogą wydawać się dużo droższe od dobrze znanego Polakom południa Europy. Czy oby na pewno? Kiwi.com wzięła pod lupę Szwajcarię - co ciekawe Polacy już dziś znaleźli się w top 5 narodowości, które najczęściej będą tam podróżować w tym roku, głównie do Zurychu i Bazylei. W porównaniu z 2023 rokiem liczba rezerwacji wzrosła o ponad 48%.
Chłodniejsza alternatywa na lato
Wśród kierunków wschodzących na liście top letnich destynacji coraz większym zainteresowaniem cieszą kraje, takie jak Holandia, Wielka Brytania, Skandynawia czy właśnie Szwajcaria. Dotychczas dla wielu były to kierunki aspirujące, głównie z bucket listy. Jednak jak pokazują analizy Kiwi.com, ich popularność sukcesywnie rośnie.
Wyszukiwarka tanich lotów i firma travel tech, Kiwi.com, wzięła pod lupę Szwajcarię, która w ostatnim czasie odnotowuje wzrosty popularności. W porównaniu z 2023 rokiem liczba rezerwacji z Polski wzrosła o ponad 48%, pozycjonując ten kraj w top 5 najczęściej odwiedzanych przez polskich użytkowników w tym roku.
Ile czasu spędzamy na miejscu i ile płacimy za bilet?
Jak wynika z analiz Kiwi.com, użytkownicy z Polski najczęściej podróżują do Szwajcarii z Warszawy i Krakowa. Najpopularniejsze trasy to Warszawa-Zurych i Warszawa-Bazylea oraz Kraków-Bazylea. Podróżni rezerwujący bilety powrotne spędzają na miejscu średnio 5 dni. W porównaniu z ubiegłym rokiem mniej podróżujących decyduje się na krótkie wyjazdy, trwające do 3 dni, z kolei więcej wybiera pobyty trwająca od 4-6 dni, a co dziesiąty (11%) na miejscu spędza od 7 do 10 dni.
Kiwi.com wskazuje również niewielki spadek cen lotów w porównaniu z 2023 rokiem. W tym roku średnia cena wynosi 142 EURO, podczas gdy rok temu była na poziomie 155 EURO.
Na co można liczyć odwiedzając Szwajcarię?
- Na przyjemną pogodę - Szwajcaria jest sezonowo przewidywalna, z ciepłym latem i mroźną zimą, ale nagłe załamania pogody nie należą do rzadkości. W nocy temperatury w górach mogą znacząco spaść nawet po bardzo upalnym dniu – a w sierpniu na dużych wysokościach śnieg nie jest niczym niezwykłym. Dlatego warto mieć przy sobie zestaw odzieżowy na każdą ewentualność.
- Na malownicze krajobrazy - kto nie marzy o tym, aby udać się w podróż szwajcarską koleją przez Alpy?!
- Na dogodną siatkę połączeń lotniczych - Zurych i Bazylea to dogodne porty lotnicze, aby udać się w dalszą podróż. A fani kolei z łatwością dostaną się np. do sąsiadujących Włoch czy Francji.
O Kiwi.com
Kiwi.com to wiodąca globalna firma z branży technologii turystycznych z siedzibą w Czechach. Innowacyjny algorytm Kiwi.com umożliwia użytkownikom znajdowanie lepszych opcji tras i cen, których inne wyszukiwarki nie widzą, wykonując miliardy kontroli cen dziennie dla 95% globalnych zasobów lotów. Każdego dnia w witrynie Kiwi.com i kanałach partnerskich przeprowadzanych jest 100 milionów wyszukiwań. Dziennie średnio sprzedaje się ponad 70 000 miejsc.
Malediwy drogie? Tak, ale tylko w resorcie!
Święta na stoku: dlaczego Polacy wybierają Austrię i Włochy?
SUN & SNOW dołącza do partnerów sieci handlowej Lidl
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Krystian Ochman: Uwielbiam musicale i bardzo chciałbym wrócić na taką scenę. Nigdy nie grałem w polskim musicalu, ale mógłbym spróbować
Zwycięzca 11. edycji programu „The Voice of Poland” podkreśla, że ma duży sentyment do amerykańskich musicali. W kilku muzycznych spektaklach już zagrał i nie wyklucza powrotu na scenę właśnie w takiej roli. Krystian Ochman zaznacza, że wolałby się zmierzyć z jakimś testem w języku angielskim, ale polski projekt też byłby dla niego ciekawym wyzwaniem.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Problemy społeczne
Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie
Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.