Marzysz o ucieczce od fali letnich upałów, ale nie wiesz dokąd?
Sezon wakacyjny zbliża się nieubłagalnie, a to może oznaczać falę upałów. Ci, którzy woleliby uniknąć wysokich temperatur mogą wybrać alternatywne destynacje, o przyjemnej i umiarkowanej aurze. Na pierwszy rzut oka, niektóre z nich mogą wydawać się dużo droższe od dobrze znanego Polakom południa Europy. Czy oby na pewno? Kiwi.com wzięła pod lupę Szwajcarię - co ciekawe Polacy już dziś znaleźli się w top 5 narodowości, które najczęściej będą tam podróżować w tym roku, głównie do Zurychu i Bazylei. W porównaniu z 2023 rokiem liczba rezerwacji wzrosła o ponad 48%.
Chłodniejsza alternatywa na lato
Wśród kierunków wschodzących na liście top letnich destynacji coraz większym zainteresowaniem cieszą kraje, takie jak Holandia, Wielka Brytania, Skandynawia czy właśnie Szwajcaria. Dotychczas dla wielu były to kierunki aspirujące, głównie z bucket listy. Jednak jak pokazują analizy Kiwi.com, ich popularność sukcesywnie rośnie.
Wyszukiwarka tanich lotów i firma travel tech, Kiwi.com, wzięła pod lupę Szwajcarię, która w ostatnim czasie odnotowuje wzrosty popularności. W porównaniu z 2023 rokiem liczba rezerwacji z Polski wzrosła o ponad 48%, pozycjonując ten kraj w top 5 najczęściej odwiedzanych przez polskich użytkowników w tym roku.
Ile czasu spędzamy na miejscu i ile płacimy za bilet?
Jak wynika z analiz Kiwi.com, użytkownicy z Polski najczęściej podróżują do Szwajcarii z Warszawy i Krakowa. Najpopularniejsze trasy to Warszawa-Zurych i Warszawa-Bazylea oraz Kraków-Bazylea. Podróżni rezerwujący bilety powrotne spędzają na miejscu średnio 5 dni. W porównaniu z ubiegłym rokiem mniej podróżujących decyduje się na krótkie wyjazdy, trwające do 3 dni, z kolei więcej wybiera pobyty trwająca od 4-6 dni, a co dziesiąty (11%) na miejscu spędza od 7 do 10 dni.
Kiwi.com wskazuje również niewielki spadek cen lotów w porównaniu z 2023 rokiem. W tym roku średnia cena wynosi 142 EURO, podczas gdy rok temu była na poziomie 155 EURO.
Na co można liczyć odwiedzając Szwajcarię?
- Na przyjemną pogodę - Szwajcaria jest sezonowo przewidywalna, z ciepłym latem i mroźną zimą, ale nagłe załamania pogody nie należą do rzadkości. W nocy temperatury w górach mogą znacząco spaść nawet po bardzo upalnym dniu – a w sierpniu na dużych wysokościach śnieg nie jest niczym niezwykłym. Dlatego warto mieć przy sobie zestaw odzieżowy na każdą ewentualność.
- Na malownicze krajobrazy - kto nie marzy o tym, aby udać się w podróż szwajcarską koleją przez Alpy?!
- Na dogodną siatkę połączeń lotniczych - Zurych i Bazylea to dogodne porty lotnicze, aby udać się w dalszą podróż. A fani kolei z łatwością dostaną się np. do sąsiadujących Włoch czy Francji.
O Kiwi.com
Kiwi.com to wiodąca globalna firma z branży technologii turystycznych z siedzibą w Czechach. Innowacyjny algorytm Kiwi.com umożliwia użytkownikom znajdowanie lepszych opcji tras i cen, których inne wyszukiwarki nie widzą, wykonując miliardy kontroli cen dziennie dla 95% globalnych zasobów lotów. Każdego dnia w witrynie Kiwi.com i kanałach partnerskich przeprowadzanych jest 100 milionów wyszukiwań. Dziennie średnio sprzedaje się ponad 70 000 miejsc.

Na co zwrócić uwagę, wybierając oferty first minute?

20 lat Corendon Airlines – jubileuszowe niespodzianki na pokładzie!

Mateusz Waligóra przejechał zimą pustynię Gobi na rowerze. Samotnie.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień
Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Moda
Piotr Zelt: Nie latam po sklepach i nie zawalam sobie szafy jakimiś niepotrzebnymi ciuchami. Mam sporo ubrań, które mają po 20 lat, i cały czas je noszę

Aktor zaznacza, że jego garderoba jest skromna, ale zawiera dobre jakościowo ubrania, które choć były kupione nawet dwie dekady temu, wciąż wyglądają jak nowe. Jego zdaniem nie warto ulegać sezonowym trendom i gromadzić w szafie wielu rzeczy, które modne są zaledwie kilka miesięcy. Zamiast tego lepiej zainwestować w ponadczasowe kurtki, marynarki czy buty z dobrych materiałów i dbać o nie tak, by posłużyły jak najdłużej.