Komunikaty PR

Mersin – historyczne miasto na Morzem Śródziemnym

2022-08-18  |  16:00
Biuro prasowe
Kontakt
Emilia Potocka
Synertime

Aleja Wyścigowa
02-681 Warszawa
e.potocka|synertime.pl| |e.potocka|synertime.pl
668132416
www.synertime.pl

Mersin, położone na Riwierze Tureckiej, na południowo-wschodnim wybrzeżu Türkiye (Turcji) jest jednym z największych miast portowych we wschodnim regionie Morza Śródziemnego. W całej prowincji możemy podziwiać połączenie dziedzictwa historycznego, kulturowego i naturalnego piękna przyrody. Mersin ma wiele do zaoferowania turystom - błękitne morze z 321-kilometrową linią brzegową, piaszczyste plaże, góry Taurus, wspaniałe zabytki oraz pyszną kuchnię.

Wyniki wykopalisk przeprowadzonych w Yumuktepe i Gözlükule wykazały, że Mersin było ważnym ośrodkiem osadniczym od czasów prehistorycznych. Wpływ na to miało położenie geograficzne i Międzynarodowy Port w Mersin, który do dziś jest jednym z najważniejszych punktów handlowych nie tylko w Türkiye (Turcji), ale także we wschodniej części regionu śródziemnomorskiego. Port przyczynia się też do rozwoju turystyki, oferując odwiedzającym statki wycieczkowe i regularne rejsy na Cypr oraz do Libanu. Mersin zachwyca też swoimi plażami odznaczonymi Błękitną Flagą, znajdującymi się w dzielnicach, takich jak Bozyazı, Taşucu, Susanoğlu, Kızkalesi i Kumkuyu.

Oto największe atrakcje turystyczne w Mersin:

Zamek Panny (Kızkalesi) – położony jest na niewielkiej wysepce oddalonej o 600 metrów od brzegu i stanowi główny symbol miasta. Mimo wielu różnych historii o początkach zamku, jego powstanie datuje się na IV wiek p.n.e. Budowla została wpisana na Informacyjną Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2014 roku. Z zamkiem związany jest też popularny mit. Według legendy zamek na środku morza wybudował król, chcąc ratować córkę, której wyrocznia przepowiedziała, że zginie od ukąszenia węża. Mimo jego starań, pewnego dnia w koszu z winogronami do twierdzy dostał się wąż i ukąsił księżniczkę.

Muzeum Archeologiczne w Mersin – zwiedzający mogą dowiedzieć się tu jak wyglądał rozwój cywilizacji w regionie. Ponadto w Muzeum pokazane zostały zwyczaje pogrzebowe różnych kultur, a także artefakty etnograficzne oraz replika domu Huğ, znalezionego w pobliżu Yumuktepe.

Tars – położony w prowincji Mersin jest jednym z najstarszych miast na świecie, w którym osadnictwo trwa nieprzerwanie od początku jego istnienia. W trakcie swojej, 6 tysięcznej historii, Tars był centrum cywilizacji cylicyjskiej, a także jednym z najważniejszych ośrodków wiary w Anatolii. Wśród najważniejszych zabytków, które się tu znajdują można wymienić: Jaskinię Siedmiu Śpiących, Muzeum Pamięci Św. Pawła, Grób Proroka Daniela, Bramę Kleopatry, Zamek Gülek, Meczet Ulu (Ulu Cami), Most Justyniana z VI w. oraz zabytkowe domy.

Yumuktepe – to niezwykle ważne dla archeologów miejsce znajdujące się w prowincji Mersin. Analizy wykazały, że Yumuktepe było zamieszkiwane nieprzerwanie od epoki neolitu. Co więcej jest to ojczyzna oliwek i fig w basenie Morza Śródziemnego oraz jeden z pierwszych regionów na świecie, w którym rozwinęło się rolnictwo. Bogatą kolekcję artefaktów z Yumuktepe można znaleźć w Muzeum Archeologicznym w Mersin.

Zamek Mamure - to jeden z największych i najwspanialszych zamków w Türkiye (Turcji). Położony jest w miejscowości Anamur w prowincji Mersin, na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Licząca sobie 1500 lat twierdza zachowała się do czasów współczesnych w dość dobrym stanie. Została też wpisana na Listę Informacyjną Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Synertime
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Podróże Malediwy drogie? Tak, ale tylko w resorcie! Biuro prasowe
2024-12-30 | 12:00

Malediwy drogie? Tak, ale tylko w resorcie!

Jesień i zima to zdecydowanie czas na Azje, w której panuje właśnie pora sucha i pełnia słońca. W tym roku Azja zaskoczyła wzrostem popularności w porównaniu do roku
Podróże Święta na stoku: dlaczego Polacy wybierają Austrię i Włochy?
2024-12-23 | 11:00

Święta na stoku: dlaczego Polacy wybierają Austrię i Włochy?

Coraz więcej Polaków decyduje się spędzać święta Bożego Narodzenia poza domem, szukając miejsc, które łączą tradycyjny klimat z możliwością wyjątkowego wypoczynku. W
Podróże SUN & SNOW dołącza do partnerów sieci handlowej Lidl
2024-12-19 | 16:25

SUN & SNOW dołącza do partnerów sieci handlowej Lidl

Sun & Snow Sp. z o.o dołączył do partnerów sieci handlowej Lidl. Od grudnia do końca stycznia 2025 polscy użytkownicy aplikacji Lidl Plus mają możliwość skorzystania ze zniżki

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani

Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Problemy społeczne

W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.