Komunikaty PR

Mersin – historyczne miasto na Morzem Śródziemnym

2022-08-18  |  16:00
Biuro prasowe
Kontakt
Emilia Potocka
Synertime

Aleja Wyścigowa
02-681 Warszawa
e.potocka|synertime.pl| |e.potocka|synertime.pl
668132416
www.synertime.pl

Mersin, położone na Riwierze Tureckiej, na południowo-wschodnim wybrzeżu Türkiye (Turcji) jest jednym z największych miast portowych we wschodnim regionie Morza Śródziemnego. W całej prowincji możemy podziwiać połączenie dziedzictwa historycznego, kulturowego i naturalnego piękna przyrody. Mersin ma wiele do zaoferowania turystom - błękitne morze z 321-kilometrową linią brzegową, piaszczyste plaże, góry Taurus, wspaniałe zabytki oraz pyszną kuchnię.

Wyniki wykopalisk przeprowadzonych w Yumuktepe i Gözlükule wykazały, że Mersin było ważnym ośrodkiem osadniczym od czasów prehistorycznych. Wpływ na to miało położenie geograficzne i Międzynarodowy Port w Mersin, który do dziś jest jednym z najważniejszych punktów handlowych nie tylko w Türkiye (Turcji), ale także we wschodniej części regionu śródziemnomorskiego. Port przyczynia się też do rozwoju turystyki, oferując odwiedzającym statki wycieczkowe i regularne rejsy na Cypr oraz do Libanu. Mersin zachwyca też swoimi plażami odznaczonymi Błękitną Flagą, znajdującymi się w dzielnicach, takich jak Bozyazı, Taşucu, Susanoğlu, Kızkalesi i Kumkuyu.

Oto największe atrakcje turystyczne w Mersin:

Zamek Panny (Kızkalesi) – położony jest na niewielkiej wysepce oddalonej o 600 metrów od brzegu i stanowi główny symbol miasta. Mimo wielu różnych historii o początkach zamku, jego powstanie datuje się na IV wiek p.n.e. Budowla została wpisana na Informacyjną Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2014 roku. Z zamkiem związany jest też popularny mit. Według legendy zamek na środku morza wybudował król, chcąc ratować córkę, której wyrocznia przepowiedziała, że zginie od ukąszenia węża. Mimo jego starań, pewnego dnia w koszu z winogronami do twierdzy dostał się wąż i ukąsił księżniczkę.

Muzeum Archeologiczne w Mersin – zwiedzający mogą dowiedzieć się tu jak wyglądał rozwój cywilizacji w regionie. Ponadto w Muzeum pokazane zostały zwyczaje pogrzebowe różnych kultur, a także artefakty etnograficzne oraz replika domu Huğ, znalezionego w pobliżu Yumuktepe.

Tars – położony w prowincji Mersin jest jednym z najstarszych miast na świecie, w którym osadnictwo trwa nieprzerwanie od początku jego istnienia. W trakcie swojej, 6 tysięcznej historii, Tars był centrum cywilizacji cylicyjskiej, a także jednym z najważniejszych ośrodków wiary w Anatolii. Wśród najważniejszych zabytków, które się tu znajdują można wymienić: Jaskinię Siedmiu Śpiących, Muzeum Pamięci Św. Pawła, Grób Proroka Daniela, Bramę Kleopatry, Zamek Gülek, Meczet Ulu (Ulu Cami), Most Justyniana z VI w. oraz zabytkowe domy.

Yumuktepe – to niezwykle ważne dla archeologów miejsce znajdujące się w prowincji Mersin. Analizy wykazały, że Yumuktepe było zamieszkiwane nieprzerwanie od epoki neolitu. Co więcej jest to ojczyzna oliwek i fig w basenie Morza Śródziemnego oraz jeden z pierwszych regionów na świecie, w którym rozwinęło się rolnictwo. Bogatą kolekcję artefaktów z Yumuktepe można znaleźć w Muzeum Archeologicznym w Mersin.

Zamek Mamure - to jeden z największych i najwspanialszych zamków w Türkiye (Turcji). Położony jest w miejscowości Anamur w prowincji Mersin, na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Licząca sobie 1500 lat twierdza zachowała się do czasów współczesnych w dość dobrym stanie. Została też wpisana na Listę Informacyjną Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Synertime
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Podróże Bezpieczne wakacje: standardy ochrony dzieci w branży hotelarskiej Biuro prasowe
2024-07-23 | 13:00

Bezpieczne wakacje: standardy ochrony dzieci w branży hotelarskiej

  Bezpieczeństwo dzieci podczas podróży jest priorytetem nie tylko dla rodziców, ale i dla całej branży hotelarskiej. Jak przypomina Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, w
Podróże Termy Karkonosze Resort & Spa – oaza spokoju i równowagi
2024-07-22 | 17:00

Termy Karkonosze Resort & Spa – oaza spokoju i równowagi

Kompleks hotelowo-rekreacyjny, Termy Karkonosze Resort & Spa to oaza spokoju i równowagi, skomponowana z dwóch unikatowych stref – kameralnych willi
Podróże Coolcationig - kiedy klimat dyktuje kierunek podróży
2024-07-22 | 12:00

Coolcationig - kiedy klimat dyktuje kierunek podróży

To nie pierwszy rok, kiedy trend coolcationing jest widoczny wśród podróżujących, w tym m.in z Polski. Jednak rekordowe wysokie temperatury za oknem,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Konsument

Problem wykorzystywania seksualnego dzieci online wymaga pilnych regulacji. To może wymagać rezygnacji w pewnym stopniu z szyfrowania korespondencji

Problem wykorzystywania seksualnego dzieci w internecie potrzebuje konkretnych regulacji – podkreślają eksperci Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. I liczą, że pojawią się one zarówno na forum krajowym, jak i unijnym. Dziś tymczasowe rozporządzenie, wprowadzając odstępstwo od przepisów UE dotyczących prywatności, daje platformom internetowym możliwość dobrowolnego wykrywania materiałów przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci. Nowe propozycje przepisów na forum zakładają jednak, że zmieni się to w obowiązek. To budzi szereg pytań o prywatność i potencjalne nadużycia.

Teatr

Eliza Rycembel: Sztukę „Czułe słówka” zrobiliśmy na podstawie znanego filmu. Udało się uwspółcześnić tę historię i przenieść ją na nasze realia

Już po pierwszych przedstawieniach Eliza Rycembel i Krzysztof Dracz widzą, że bardziej współczesna teatralna wersja obsypanego Oscarami kinowego hitu sprzed 40 lat również przypadła do gustu widzom. „Czułe słówka” w reżyserii Pawła Paszta to historia wzruszająca, ale nie ckliwa, z odpowiednią dozą akcentów dramatycznych i komediowych. Spektakl opowiada o trudnej relacji nadopiekuńczej matki i córki, która czując się przytłoczona jej miłością i oczekiwaniami, decyduje się na szybkie małżeństwo i opuszczenie domu.