Mersin – historyczne miasto na Morzem Śródziemnym
Synertime
Aleja Wyścigowa
02-681 Warszawa
e.potocka|synertime.pl| |e.potocka|synertime.pl
668132416
www.synertime.pl
Mersin, położone na Riwierze Tureckiej, na południowo-wschodnim wybrzeżu Türkiye (Turcji) jest jednym z największych miast portowych we wschodnim regionie Morza Śródziemnego. W całej prowincji możemy podziwiać połączenie dziedzictwa historycznego, kulturowego i naturalnego piękna przyrody. Mersin ma wiele do zaoferowania turystom - błękitne morze z 321-kilometrową linią brzegową, piaszczyste plaże, góry Taurus, wspaniałe zabytki oraz pyszną kuchnię.
Wyniki wykopalisk przeprowadzonych w Yumuktepe i Gözlükule wykazały, że Mersin było ważnym ośrodkiem osadniczym od czasów prehistorycznych. Wpływ na to miało położenie geograficzne i Międzynarodowy Port w Mersin, który do dziś jest jednym z najważniejszych punktów handlowych nie tylko w Türkiye (Turcji), ale także we wschodniej części regionu śródziemnomorskiego. Port przyczynia się też do rozwoju turystyki, oferując odwiedzającym statki wycieczkowe i regularne rejsy na Cypr oraz do Libanu. Mersin zachwyca też swoimi plażami odznaczonymi Błękitną Flagą, znajdującymi się w dzielnicach, takich jak Bozyazı, Taşucu, Susanoğlu, Kızkalesi i Kumkuyu.
Oto największe atrakcje turystyczne w Mersin:
Zamek Panny (Kızkalesi) – położony jest na niewielkiej wysepce oddalonej o 600 metrów od brzegu i stanowi główny symbol miasta. Mimo wielu różnych historii o początkach zamku, jego powstanie datuje się na IV wiek p.n.e. Budowla została wpisana na Informacyjną Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2014 roku. Z zamkiem związany jest też popularny mit. Według legendy zamek na środku morza wybudował król, chcąc ratować córkę, której wyrocznia przepowiedziała, że zginie od ukąszenia węża. Mimo jego starań, pewnego dnia w koszu z winogronami do twierdzy dostał się wąż i ukąsił księżniczkę.
Muzeum Archeologiczne w Mersin – zwiedzający mogą dowiedzieć się tu jak wyglądał rozwój cywilizacji w regionie. Ponadto w Muzeum pokazane zostały zwyczaje pogrzebowe różnych kultur, a także artefakty etnograficzne oraz replika domu Huğ, znalezionego w pobliżu Yumuktepe.
Tars – położony w prowincji Mersin jest jednym z najstarszych miast na świecie, w którym osadnictwo trwa nieprzerwanie od początku jego istnienia. W trakcie swojej, 6 tysięcznej historii, Tars był centrum cywilizacji cylicyjskiej, a także jednym z najważniejszych ośrodków wiary w Anatolii. Wśród najważniejszych zabytków, które się tu znajdują można wymienić: Jaskinię Siedmiu Śpiących, Muzeum Pamięci Św. Pawła, Grób Proroka Daniela, Bramę Kleopatry, Zamek Gülek, Meczet Ulu (Ulu Cami), Most Justyniana z VI w. oraz zabytkowe domy.
Yumuktepe – to niezwykle ważne dla archeologów miejsce znajdujące się w prowincji Mersin. Analizy wykazały, że Yumuktepe było zamieszkiwane nieprzerwanie od epoki neolitu. Co więcej jest to ojczyzna oliwek i fig w basenie Morza Śródziemnego oraz jeden z pierwszych regionów na świecie, w którym rozwinęło się rolnictwo. Bogatą kolekcję artefaktów z Yumuktepe można znaleźć w Muzeum Archeologicznym w Mersin.
Zamek Mamure - to jeden z największych i najwspanialszych zamków w Türkiye (Turcji). Położony jest w miejscowości Anamur w prowincji Mersin, na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Licząca sobie 1500 lat twierdza zachowała się do czasów współczesnych w dość dobrym stanie. Została też wpisana na Listę Informacyjną Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Na co zwrócić uwagę, wybierając oferty first minute?

20 lat Corendon Airlines – jubileuszowe niespodzianki na pokładzie!

Mateusz Waligóra przejechał zimą pustynię Gobi na rowerze. Samotnie.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj
Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Infrastruktura
Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie

Okres wielkanocny i majówkowy, które w tym roku wypadają bardzo blisko siebie, to czas wzmożonego ruchu turystycznego na Mazowszu. Region, który w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba turystów, przyciąga m.in. bogactwem kulturowym, różnorodną ofertą atrakcji i nadwiślańskimi krajobrazami. W okresie Wielkiej Nocy w wielu miejscach odbywają się wydarzenia, które mają przybliżyć świąteczne tradycje pielęgnowane od pokoleń.