Miejsca w Polsce, w których znajdziesz ciszę
Grupa FLPR
ul Powstańców Śląskich 50
53-333 Wrocław
kinga.kupniewska|flpr.pl| |kinga.kupniewska|flpr.pl
535 000 790
www.flpr.pl
Wiosenna pogoda sprzyja weekendowym wypadom. O jakim kierunku podróży warto pomyśleć, jeśli chcemy znaleźć przysłowiowy “święty spokój”, a jakich miejsc lepiej unikać? O tym w poniższym artykule.
Wczasy w wielkim mieście
Wiele osób marzy o wyjeździe w takie miejsce, w którym będą mogli delektować się spokojem. W takiej sytuacji powinniśmy raczej unikać centrów dużych aglomeracji. Według raportu opracowanego przez Stowarzyszenie “Komfort Ciszy” wraz z Grupą Saint-Gobain, najgłośniejszy rynek znajduje się w Krakowie, gdzie zanotowano średni hałas na poziomie 64,4 dB. Niewiele ciszej życie toczy się na Piotrkowskiej w Łodzi. Uwielbiana i uczęszczana przez studentów ulica generuje hałas na poziomie 61,8 dB. Czy chociaż podczas zwiedzania zabytków uda się nam zaznać trochę spokoju?
Zabytki wcale nie takie ciche
Okazuje się, że niektóre pomniki kultury potrafią narobić hałasu. Przykładowo trykające koziołki w Poznaniu generują dźwięki na poziomie 69,1 dB, czyli tyle samo co krakowskie Sukiennice. Niepozorne figurki są głośniejsze niż Hala Targowa we Wrocławiu, czy też dworzec PKP w Łodzi. A jak na liście prezentują się atrakcje turystyczne? Wrocławskie Afrykarium również nie należy do najcichszych miejsc, bo odnotowano tam dźwięki na poziomie 61,9 dB. Co ciekawe autorzy raportu duże wyższe dźwięki zanotowali we foyer warszawskiego Teatru 6. Piętro, gdzie publiczność dyskutująca o spektaklu wygenerowała aż 77,1 dB.
Odpocznij w naturze
Idealnym resetem dla umysłu i ciała jest spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Raport Komfortu Ciszy wskazuje, że łączy się to z obecnością ciszy. Zbadane zostały: Łazienki Królewskie w Warszawie, Planty pod Wawelem w Krakowie, Park Źródliska II w Łodzi, Park Śląski w Chorzowie, Malta w Poznaniu i Wyspa Sobieszewska w Gdańsku. Jedynie Planty i Malta przekroczyły nieznacznie 50 dB, w pozostałych miejscach zarejestrowane odgłosy były bardzo ciche. Są to miejsca dla osób, które chcą odpocząć od codziennego gwaru i połączyć się z naturą.
Cicho jak makiem zasiał
W raporcie “Polska w decybelach” wyjątkowe miejsce zajmuje Gdańsk. To właśnie tam zanotowano najniższe wyniki w kilku kategoriach. Dla miłośników zabytków idealną atrakcją będzie Bazylika Mariacka, gdzie poziom decybeli wynosił 46,3. Entuzjaści nadmorskich krajobrazów mogą odpocząć natomiast na Wyspie Sobieszewskiej. Tam zarejestrowano rekordowo niskie dźwięki na poziomie 26,8 dB. Dodatkowo noclegu warto poszukać na osiedlu Gdańsk Wrzeszcz, bo można je nazwać najcichszym w Polsce. Tam nic nie przeszkodzi pełni wypoczynku.
Podróże są ulubioną aktywnością prawie każdego z nas. Wybierając miejsce na wyjazd, warto zwrócić uwagę nie tylko na cenę, pogodę czy ilość atrakcji, ale także na ciszę, aby mieć pewność, że podczas krótkiego wyjazdu uda się nam oczyścić umysł i dobrze wypocząć.

Na co zwrócić uwagę, wybierając oferty first minute?

20 lat Corendon Airlines – jubileuszowe niespodzianki na pokładzie!

Mateusz Waligóra przejechał zimą pustynię Gobi na rowerze. Samotnie.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj
Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Infrastruktura
Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie

Okres wielkanocny i majówkowy, które w tym roku wypadają bardzo blisko siebie, to czas wzmożonego ruchu turystycznego na Mazowszu. Region, który w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba turystów, przyciąga m.in. bogactwem kulturowym, różnorodną ofertą atrakcji i nadwiślańskimi krajobrazami. W okresie Wielkiej Nocy w wielu miejscach odbywają się wydarzenia, które mają przybliżyć świąteczne tradycje pielęgnowane od pokoleń.