Komunikaty PR

Miejsca w Polsce, w których znajdziesz ciszę

2021-05-27  |  09:43
Biuro prasowe
Kontakt
Kinga Kupniewska
Grupa FLPR

ul Powstańców Śląskich 50
53-333 Wrocław
kinga.kupniewska|flpr.pl| |kinga.kupniewska|flpr.pl
535 000 790
www.flpr.pl
Do pobrania KC ( 0.04 MB )

Wiosenna pogoda sprzyja weekendowym wypadom. O jakim kierunku podróży warto pomyśleć, jeśli chcemy znaleźć przysłowiowy “święty spokój”, a jakich miejsc lepiej unikać? O tym w poniższym artykule.

 

Wczasy w wielkim mieście

 

Wiele osób marzy o wyjeździe w takie miejsce, w którym będą mogli delektować się spokojem. W takiej sytuacji powinniśmy raczej unikać centrów dużych aglomeracji. Według raportu opracowanego przez Stowarzyszenie “Komfort Ciszy” wraz z Grupą Saint-Gobain, najgłośniejszy rynek znajduje się w Krakowie, gdzie zanotowano średni hałas na poziomie 64,4 dB. Niewiele ciszej życie toczy się na Piotrkowskiej w Łodzi. Uwielbiana i uczęszczana przez studentów ulica generuje hałas na poziomie 61,8 dB. Czy chociaż podczas zwiedzania zabytków uda się nam zaznać trochę spokoju?

 

Zabytki wcale nie takie ciche

 

Okazuje się, że niektóre pomniki kultury potrafią narobić hałasu. Przykładowo trykające koziołki w Poznaniu generują dźwięki na poziomie 69,1 dB, czyli tyle samo co krakowskie Sukiennice. Niepozorne figurki są głośniejsze niż Hala Targowa we Wrocławiu, czy też dworzec PKP w Łodzi. A jak na liście prezentują się atrakcje turystyczne? Wrocławskie Afrykarium również nie należy do najcichszych miejsc, bo odnotowano tam dźwięki na poziomie 61,9 dB. Co ciekawe autorzy raportu duże wyższe dźwięki zanotowali we foyer warszawskiego Teatru 6. Piętro, gdzie publiczność dyskutująca o spektaklu wygenerowała aż 77,1 dB. 

 

 

Odpocznij w naturze

 

Idealnym resetem dla umysłu i ciała jest spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Raport Komfortu Ciszy wskazuje, że łączy się to z obecnością ciszy. Zbadane zostały: Łazienki Królewskie w Warszawie, Planty pod Wawelem w Krakowie, Park Źródliska II w Łodzi, Park Śląski w Chorzowie, Malta w Poznaniu i Wyspa Sobieszewska w Gdańsku. Jedynie Planty i Malta przekroczyły nieznacznie 50 dB, w pozostałych miejscach zarejestrowane odgłosy były bardzo ciche. Są to miejsca dla osób, które chcą odpocząć od codziennego gwaru i połączyć się z naturą.

 

Cicho jak makiem zasiał

 

W raporcie “Polska w decybelach” wyjątkowe miejsce zajmuje Gdańsk. To właśnie tam zanotowano najniższe wyniki w kilku kategoriach. Dla miłośników zabytków idealną atrakcją będzie Bazylika Mariacka, gdzie poziom decybeli wynosił 46,3. Entuzjaści nadmorskich krajobrazów mogą odpocząć natomiast na Wyspie Sobieszewskiej. Tam zarejestrowano rekordowo niskie dźwięki na poziomie 26,8 dB. Dodatkowo noclegu warto poszukać na osiedlu Gdańsk Wrzeszcz, bo można je nazwać najcichszym w Polsce. Tam nic nie przeszkodzi pełni wypoczynku.

 

 

Podróże są ulubioną aktywnością prawie każdego z nas. Wybierając miejsce na wyjazd, warto zwrócić uwagę nie tylko na cenę, pogodę czy ilość atrakcji, ale także na ciszę, aby mieć pewność, że podczas krótkiego wyjazdu uda się nam oczyścić umysł i dobrze wypocząć.

 

 

 

 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Grupa FLPR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Podróże Bezpieczne wakacje: standardy ochrony dzieci w branży hotelarskiej Biuro prasowe
2024-07-23 | 13:00

Bezpieczne wakacje: standardy ochrony dzieci w branży hotelarskiej

  Bezpieczeństwo dzieci podczas podróży jest priorytetem nie tylko dla rodziców, ale i dla całej branży hotelarskiej. Jak przypomina Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, w
Podróże Termy Karkonosze Resort & Spa – oaza spokoju i równowagi
2024-07-22 | 17:00

Termy Karkonosze Resort & Spa – oaza spokoju i równowagi

Kompleks hotelowo-rekreacyjny, Termy Karkonosze Resort & Spa to oaza spokoju i równowagi, skomponowana z dwóch unikatowych stref – kameralnych willi
Podróże Coolcationig - kiedy klimat dyktuje kierunek podróży
2024-07-22 | 12:00

Coolcationig - kiedy klimat dyktuje kierunek podróży

To nie pierwszy rok, kiedy trend coolcationing jest widoczny wśród podróżujących, w tym m.in z Polski. Jednak rekordowe wysokie temperatury za oknem,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Handel

Podatki od żywności wysokoprzetworzonej mogą pomóc walczyć z otyłością. Wpływy z nich można przeznaczyć na dopłaty do zdrowego jedzenia

Nie tylko napoje słodzone, jak ma to miejsce w Polsce, ale i cała niezdrowa żywność powinna być objęta dodatkowym opodatkowaniem – przekonują badacze z Centrum Ekonomiki Zdrowia i Polityki Innowacji w Imperial College Business School, którzy przyjrzeli się wynikom badań w tym zakresie z całego świata. Pieniądze z podatku od żywności wysokoprzetworzonej, z dużą zawartością soli czy cukru, powinny ich zdaniem zostać spożytkowane na dopłaty do zdrowego jedzenia. Okazuje się, że zwłaszcza w krajach o niskich i średnich dochodach to czynnik ekonomiczny decyduje o wyborze niezdrowego jedzenia, które jest mocno reklamowane i często tańsze.

Gwiazdy

Aleksandra Popławska: Pomysł na trenowanie boksu zrodził się u mnie z fascynacji Sashą Sidorenko. Dyscyplina ta wymaga skupienia, a właśnie tego mi na co dzień brakuje

Aktorka zaznacza, że trenuje boks, bo pozwala jej nauczyć się trzeźwo myśleć, analizować i szybko podejmować decyzje. Z uprawiania tej dyscypliny czerpie sporą przyjemność, zwłaszcza że robi to pod okiem mistrzyni – Sashy Sidorenko. Aleksandra Popławska podkreśla, że dla niej nie tyle liczy się zwycięstwo na ringu, ile taktyka gry, jaką przyjmuje się wobec przeciwnika.