Mix historii i nowoczesności w ukraińskim hotelu St. Charbel Morszyn
Lokalizacja obiektu nastawionego przede wszystkim na przywracanie zdrowia i dobrego samopoczucia ludziom jest nieprzypadkowa. Hotel St. Charbel zlokalizowany jest w znanym ukraińskim uzdrowisku Morszyn, położonym w obwodzie lwowskim, 150 km od polskiego Przemyśla.
Swoją uzdrowiskową historią kurort sięga aż XV wieku. Znany jest z tradycji leczenia, wypoczynku oraz źródeł wód mineralnych. Woda „Morszanka” zapisała się m.in. w historii Polski jako „najsilniejszy zdrój wód gorzkich”, ponieważ miejscowość leży na dawnych kresach wschodnich. Dodatkowym elementem czerpania z historii jest postać św. Charbela uwidoczniona w nazwie, a nawiązująca do kultu mnicha XIX-wiecznego z Libanu uważanego za uzdrowiciela.
Ta mieszanka kultury, tradycji, wierzeń i natury doskonale widoczna jest także we wnętrzach nowoczesnego hotelu. Za projektem obiektu stoi jedna z największych ukraińskich pracowni architektonicznych grupa AVG, z ogromnym międzynarodowym doświadczeniem, znana w USA, Słowacji, Indii, ZEA, a także w Polsce, gdzie zrealizowała m.in. biura firmy Immofinanz na 38 piętrze Warsaw Spire.
Blisko natury także wewnątrz
Otoczenie natury, bliskość lasów, ujęć solanki i czystego powietrza oraz charakter hotelu był dla architektów wyznacznikiem kierunku w projektowaniu designu wnętrz. W całym hotelu od lobby, przez pokoje, a na strefach usług kończąc dominują naturalne barwy i materiały. Wchodząc do hotelu czujemy się niemal otoczeni drzewami – ściany i sufity lobby pokrywają drewniane, stonowane barwy. Na całej powierzchni ściany hotelowego lobby rozciąga się żywa zieleń.
Do wykonania lekkich, dynamicznych w odbiorze sufitów architekci zastosowali m.in. pionowe Baffle z linii Thermatex firmy Knauf Ceiling Solutions. Na części powierzchni uzupełnieniem regularnej siatki paneli akustycznych są także fikuśne, ażurowe lampy. Całość tworzy wrażenie jakbyśmy byli lesie, a wokół, nad głowami rozciągały się gałęzie drzew.
Pastelowe odcienie dominują też w strefie gastronomicznej. Ażurowe dekoracje lamp, paneli akustycznych, pionowych lameli ściennych wyciszają nie tylko wnętrze akustycznie, powodując skuteczne pochłanianie dźwięków, dają też efekt wyciszenia wizualnego. Jedynym akcentem kolorystycznym pozostaje tu jedynie ciepła barwa czerwono-pomarańczowej tapicerki krzeseł.
Dekoracyjne rozety w piaskowym odcieniu wykonane ze specjalnie zawieszonych paneli pionowych Knauf Ceiling Solutions mają za zadanie tłumić odgłos rozmów i szumu jaki panuje zazwyczaj w otwartej, dużej przestrzeni restauracyjnej.
Łączenie to element definiujący cały hotel, nawet w kwestii kuchni i smaków. Goście mogą tu liczyć zarówno na tradycyjną kuchnię ukraińską, jak i orientalne smaki Azji – kuchnię japońską, chińską i indyjską, które serwowane są drugiej restauracji.
Kompleks nie poprzestaje jedynie na formule medi SPA. Nastwiony jest na przywracanie równowagi zdrowia i relaksu psychicznego, ale inwestor doskonale wiedział, że goście przy dłuższych pobytach potrzebują jednak czasem popracować. Stworzono więc strefę z minigabinetami biurowymi. A dla tych, którzy planują przyjazd z dziećmi – specjalną strefę, w której także najmłodsi goście spędzą czas, bujając w obłokach i to niemal dosłownie. Ponieważ w salach dla dzieci na sufitach zainstalowano specjalne okrągłe sufity wyspowe z linii Topiq Sonic oraz białe wyspy w kształcie obłoków.
Malediwy drogie? Tak, ale tylko w resorcie!
Święta na stoku: dlaczego Polacy wybierają Austrię i Włochy?
SUN & SNOW dołącza do partnerów sieci handlowej Lidl
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.