Morze, góry czy Mazury? Pomysły na rodzinne wakacje w Polsce
Dostawka dla dziecka, lodówka w pokoju hotelowym, sala zabaw, basen z brodzikiem i inne atrakcje – lista udogodnień w hotelach idealnych dla rodzin jest wyjątkowo długa. Ważna jest nie tylko lokalizacja, ale też odległość od ciekawych miejsc i atrakcji, dzięki którym najmłodsi nie będą się nudzić, a rodzice znajdą chwilę na upragniony relaks. Redakcja Magazynu Travelist.pl przygotowała mini-przewodnik, który pomoże wszystkim podróżującym z dziećmi w zaplanowaniu wymarzonego wakacyjnego urlopu.
Nadmorskie kurorty zawsze na czasie
Do piaszczystych plaż – niczym wielkiej piaskownicy – dzieci i rodziców nie trzeba przekonywać. Bliskość natury, szum fal, klimatyczne knajpki, lodziarnie oraz imponująca liczba atrakcji turystycznych przyciąga całe rodziny niczym magnes. Gdzie nad Bałtykiem spędzić wakacyjny urlop?
Ci, którzy wolą zaszyć się w nieco spokojniejszym nadmorskim miasteczku, często wybierają Grzybowo. Tamtejsza plaża jest szczególnie polecana miłośnikom kąpieli w Bałtyku, ponieważ specyfika linii brzegowej powoduje, że woda jest tu cieplejsza niż gdzie indziej. Na turystów czekają ciekawe punkty dla dzieci – trampoliny, plac zabaw, ścieżki rowerowe, wypożyczalnie gokartów i skuterów elektrycznych. To także doskonałe miejsce wypadowe do oddalonego o zaledwie 6 km Kołobrzegu, pełnego turystycznych atrakcji – jak m.in. molo, latarnia morska, port, Skansen Morski czy Miasto Myszy, ale też ukryte w różnych punktach miasta figurki mewy Mariana, których poszukiwanie będzie fantastyczną zabawą dla całej rodziny.
Porcję zabawy dostarczy również zaplecze hotelu Saltic Resort & Spa w Grzybowie. Nowoczesny kompleks oprócz strefy wellness & spa z basenem krytym i licznymi atrakcjami dla najmłodszych, oferuje też szereg udogodnień (podgrzewacze do butelek, podesty, nocniki, wanienki czy przewijaki w toaletach ogólnodostępnych). Na całe rodziny czeka bogaty program rozrywkowy z koncertami, ogniskami i animacjami.
Nieodkryte Świętokrzyskie
Rodzice podróżujący z dziećmi z pewnością docenią łagodniejsze polskie pasma gór, które zdołają pokonać nawet najmłodsi – takie jak Góry Świętokrzyskie. Co warto tam zobaczyć?
Niewysokie wzniesienia w centralnej części Wyżyny Kieleckiej oferują stosunkowo łatwe trasy piesze i rowerowe na krótsze i dłuższe wędrówki, piękne widoki, ale też wiele interesujących zabytków. Do najciekawszych miejsc w tym regionie należą klasztory na Świętym Krzyżu i w Świętej Katarzynie, źródełko św. Franciszka, a także uznawana za najpiękniejszą w naszym kraju jaskinia Raj.
A gdy przyjdzie czas na zabawę, warto wybrać się do kieleckiego hotelu Binkowski Resort**** i znajdujących się tam Basenów Tropikalnych. Pod szklaną kopułą kompleksu czekają baseny rekreacyjne o łącznej powierzchni 1200 m2, zjeżdżalnie oraz wodne place zabaw dla dzieci. Na miejscu nie brakuje też strefy relaksu, gdzie w scenerii żywych palm oraz tropikalnych roślin odprężyć się można w saunarium – w tym największą w Polsce sauną 130-osobową.
Jeszcze więcej rozrywki? Nic trudnego, ponieważ od wschodniej części Parku Narodowego (Nowa Słupia) w mniej niż godzinę jazdy, można dostać się do Bałtowa, gdzie znajduje się Bałtowski Kompleks Turystyczny. Najmłodsi, ale i rodzice, nie zaznają tutaj nudy, bo miejsce to kryje w sobie mnóstwo atrakcji. Wśród nich znajduje się m.in. Park Dinozaurów, Zwierzyniec, Ośrodek Jeździecki, Park Rozrywki, Prehistoryczne Oceanarium, Wioska Czarownic, a także wiele innych, niesamowitych przystanków dla całej rodziny.
Beskid Śląski – rodzinny relaks blisko natury
Położona w masywie Beskidu Śląskiego Wisła cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wśród turystów. Słynie jako rodzinne miasto Adama Małysza, ale i miejsce, w którym swój początek ma największa z polskich rzek. Wybierający wakacje w tej części Polski nie będą się nudzić, ponieważ na turystów czekają tutaj liczne atrakcje, rozbudowana baza hotelowa i gastronomiczna, a także wiele kilometrów tras rowerowych oraz spacerowych.
Odwiedzając to miejsce, koniecznie trzeba zobaczyć nowoczesną skocznię w dzielnicy Malinka, zajrzeć do muzeum poświęconego naszemu najsłynniejszemu skoczkowi oraz stanąć oko w oko z nim samym – tyle że wykonanym z 300 kg białej czekolady. Gratką dla najmłodszych będzie spacer Aleją Podań i Legend, na którą składają się rzeźby przedstawiające najbardziej znane postaci żyjące w dawnych podaniach i baśniach z tego regionu.
Wybierając się w ten region Polski, warto zatrzymać się chociażby w apartamentach Vislow Resort. Położone blisko natury, pośrodku lasu i obok wodospadu na Wisełce, sprzyjają rodzinnemu wypoczynkowi w stylu slow. Każdy z nich posiada aneks kuchenny z jadalnią, ale i szereg innych udogodnień dla dużych i małych gości. Miejsce to kryje w sobie m.in. kryty basen, sauny, jacuzzi, gaming room, bawialnię czy zewnętrzny plac zabaw.
Sielanka w otoczeniu mazurskiej przyrody
Jeziora, jeziora i jeszcze więcej jezior. Z tym kojarzą się Mazury. I nic dziwnego – większych i mniejszych akwenów jest tu w sumie ponad dwa i pół tysiąca. Które okolice są najciekawsze dla rodzin?
W zestawieniu mazurskich destynacji nie mogło zabraknąć perły regionu – Mikołajek. Obowiązkowym punktem podczas pobytu jest promenada – nowoczesny deptak nad brzegiem Jeziora Mikołajskiego. Cumują tutaj statki wycieczkowe, działają też liczne bary, restauracje, smażalnie i budki z lodami, a w sezonie odbywają się występy artystyczne. Idąc nią, można dotrzeć do najbardziej znanej mikołajskiej przystani, czyli Wioski Żeglarskiej. Ciekawą opcją dla rodzin jest rejs motorówką, co pozwoli jeszcze bardziej poczuć magię tego wyjątkowego miejsca. Dzieciom przypadnie również do gustu oddalona o 12 km od Mikołajek Wioska Galindów. To położona pośród lasów Puszczy Piskiej atrakcja, w której znajdują się kamienne kręgi, domy, pieczary odwzorowujące życie dawnych mieszkańców Prus, czyli właśnie Galindów.
Jaki hotel powinny wybrać rodziny w tym regionie? Najlepiej ten najwyżej oceniony w ogólnopolskiej kampanii „Hotel przyjazny rodzinie” oraz w konkursie Best Hotel Awards. Takie wyróżnienia przysługują hotelowi Robert’s Port **** Lake Resort & SPA w Mikołajkach. Skąd taki werdykt sędziów? Obecna tu prywatna plaża, brodzik na basenie, plac zabaw, salon gier wideo, Klub Malucha, sala kinowa, kolekcja gier planszowych, książek i bajek na DVD mówią same za siebie.
Malediwy drogie? Tak, ale tylko w resorcie!
Święta na stoku: dlaczego Polacy wybierają Austrię i Włochy?
SUN & SNOW dołącza do partnerów sieci handlowej Lidl
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Krystian Ochman: Uwielbiam musicale i bardzo chciałbym wrócić na taką scenę. Nigdy nie grałem w polskim musicalu, ale mógłbym spróbować
Zwycięzca 11. edycji programu „The Voice of Poland” podkreśla, że ma duży sentyment do amerykańskich musicali. W kilku muzycznych spektaklach już zagrał i nie wyklucza powrotu na scenę właśnie w takiej roli. Krystian Ochman zaznacza, że wolałby się zmierzyć z jakimś testem w języku angielskim, ale polski projekt też byłby dla niego ciekawym wyzwaniem.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Problemy społeczne
Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie
Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.